تصمیمات دولت در ارتباط با جوجه یک روزه متناقض است
تصمیمات دولت در ارتباط با جوجه یک روزه متناقض است

تصمیمات دولت در ارتباط با جوجه یک روزه متناقض است

اختصاصی دامیران؛ محمدکریم فکوری: دولت نه برنامه نشخصی برای جذب تعداد جوجه ای دارد که به ما دستور تولید آن را داده است، و نه این که به ما اجازه حذف گله های مادر را می دهد/ تولید جوجه آرین به ما تحمیل شده است/ زمانی که دولت شعار حمایت از تولید داخل می دهد، نباید از سوی دیگر در تعداد زیاد جوجه خارجی وارد کند

عضو هیات رئیسه انجمن جوجه یک روزه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار دامیران، با اشاره به تولید مازاد گوشت مرغ و زیان حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار تومانی مرغداران بابت هر کیلوگرم از تولید خود، گفت: در شرایط فعلی جوجه نژاد آرین هیچ خریداری ندارد و جوجه نژاد راس نیز به ۵ تا ۶ هزار تومان افت قیمت پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر پرورش دهندگان مرغ مادر اجازه حذف گله های زیان ده خود را ندارند. در صورتی که مرغدار گرفتار شرایطی مانند بیماری و یا عدم تولید اقتصادی شده باشد، تنها در صورتی می تواند گله خود را حذف کند که جهاد کشاورزی استان، نامه ای  برای تشکیل شورای امنیت استان بزند و نتیجه تصمیم این شورا در تهران به تایید معاونت امور دام برسد. این پروسه در عمل به معنای عدم صدور مجوز حذف گله است.

فکوری با تاکید بر عدم تمایل مدیران تصمیم گیر دولتی به استفاده از نظر کارشناسان صنف، گفت: نظر صنف همیشه این بوده که تولید جوجه نباید بیشتر از مصرف باشد. چرا که ما مزیت صادراتی نداریم و نمی توانیم مازاد تولید را صادر کنیم. دولت نه برنامه نشخصی برای جذب این تعداد جوجه ای دارد که به ما دستور تولید آن را داده است، و نه این که به ما اجازه حذف گله های مادر را می دهد. دولت توقع دارد که ما تولید خود را با زیان ادامه دهیم.

سویه آرین کار ژنتیکی ۵ حداقل پنج ساله می طلبد/ لزوم تشویق خانوارها به استفاده از مرغ سایز

وی افزود: در شرایطی که جوجه آرین خریدار ندارد، تولید آن را نیز به ما تحمیل کردند. در عمل با وجود تبلیغات گسترده ای که روی حمایت از سویه ملی آرین انجام شد، حمایتی از این تولید نیز صورت نمی گیرد.

مدیریت صفر تا صد تولید و عرضه تخم مرغ به صنف واگذار شد

در شرایطی که تولید جوجه آرین باید چیزی در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کل تولید باشد، عملاً آنچه که در سامانه سماصط مشخص است این است که چیزی بیشتر از ۵ درصد از تولید به جوجه آرین اختصاص ندارد. معاونت امور دام باید پاسخگو باشد که چه اتفاقی برای تخم مرغ های نژاد آرین می‌افتد.

عضو هیات مدیره انجمن جوجه یک روزه خاطر نشان کرد: در حال حاضر هیچ حمایتی از مرغداران نمی شود. در جایی که ما معاونت امور دام را تحت فشار قرار دادیم که مازاد مرغ تولیدی را توسط شرکت پشتیبانی خریداری کند تا مرغدار بتواند سالن خود را خالی کرده و مجددا جوجه ریزی کند، بنا به دستور وزیر جهاد کشاورزی، شرکت پشتیبانی تنها مجاز به خرید مرغ قطعه بندی بود. این به معنی روابط رانتی عده‌ای محدود است. البته علی الظاهر شورای عالی امنیت دستور به خرید تمام مرغ های مازاد داده است.

وی توضیح داد: در صورتی که مرغ تنها به صورت قطعه بندی خریداری شود در عمل پشتیبانی امور دام به جای اینکه مرغ را از تولید کننده و مرغدار خریداری کند تنها از تعداد محدودی کشتارگاه که قابلیت قطعه بندی و بسته بندی داشتند خریداری می کرد. در حالی که این حمایت باید از مرغدار صورت بگیرد و نه مجموعه های قطعه بندی.

فکوری اذعان داشت: تمام تصمیم ها و دستورالعمل های دولت دچار تناقض است. زمانی که دولت شعار حمایت از تولید داخل می دهد، نباید از سوی دیگر در تعداد زیاد جوجه خارجی وارد کند. بدون شک مصرف کننده جوجه، استفاده از جوجه با کیفیت خارجی را به آرین ترجیح می دهد. دولت در شرایطی می تواند ادعای حمایت از سویه آرین را داشته باشد که برای آن بازار ایجاد کرده باشد و جای آن را باز کرده باشد. مرغدار در صورتی جوجه آرین را خرید می کند که نتواند به جوجه راس دسترسی پیدا کند. این تنها در صورتی محقق می‌شود که تولید جوجه یک روزه به اندازه نیاز کشور باشد. در واقع مجموعه تولید جوجه آرین و راس نیاز کشور را پاسخ دهد و جوجه مازاد تولید نشده باشد.

نامه مهم فدراسیون طیور ایران به مقامات عالی نظام: لزوم بازنگری فوری تصمیم‌ها درباره مرغ آرین

در حال حاضر بر اساس آماری که در سامانه سماصط اعلام می شود چیزی در حدود ۱۳۰ میلیون جوجه یک روزه در کشور تولید می شود. در صورتی که کل نیاز کشور ۹۰ میلیون جوجه بیشتر نیست. تولید مازاد جوجه، بازار را خراب میکند.این زیان پیش از همه دامان پرورش دهندگان مرغ گوشتی را می گیرد و به تبع آن تولید کنندگان جوجه یک روزه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. یک راه آن عرضه تخم مرغ مرغ های مادر به عنوان تخم مرغ خوراکیست که این نیز در شرایط فعلی که مرغداران تخم گذار نیز تولید زیان ده دارند، درست نیست. راه دیگر نیز باز کردن راه صادرات است.

دکتر محسن حافظ: توزیع کنندگان نهاده ها، حلقه ی بریده شده زنجیره صنعت پروتئین کشور

وی با اشاره به مجوز فروشی در تولید مرغ گوشتی ادعا کرد: آنچه به نظر می رسد این است که در وزارت جهاد کشاورزی برای افراد سوء استفاده گر کیسه دوخته شده است که بتوانند منافع شخصی خود را تامین کند. اتفاقاتی مانند حواله فروشی مصداق بارز این سوء استفاده است. در حال حاضر مرغدار می تواند با پرداخت هزینه بیشتر به جای جوجه آرین، جوجه راس بریزد. این بیشتر شبیه به سوئ استفاده مالیست تا حمایت از تولید داخلی.

فکوری شاهد و مدرک این ادعای خود را آمار مشخص در سامانه سماصط عنوان کرد و گفت: در سامانه سماصط شاهد عرضه تنها حدود ۵ میلیون جوجه آرین هستیم در حالی که باید بر اساس دستورالعمل، چیزی در حدود ۴۰ میلیون تولید جوجه آرین باشد. این خود گویای همه چیز است.

عضو هیات مدیره ا نجمن جوجه یک روزه، در نهایت گفت: معاونت امور دام باید با انجمن جوجه یکروزه اجازه سیاستگذاری بدهد. ما به هر میزان که معاونت امور دام مشخص کند جوجه تولید می کنیم ولی تشخیص همه کارشناسان ما این است که کشور به بیشتر از ۹۰ میلیون جوجه نیاز ندارد. تصمیمات اشتباه معاونت امور دام، اقتصاد تولید کننده و به تبع آن اقتصاد کشور را به هم می ریزد. معاونت امور دام نظر کارشناسی درستی ندارد و یا اینکه حداقل از نظرات کارشناسان استفاده و استقبال نمی کند. به نظر من این نشان از بی کفایتی معاونت امور دام دارد که نمی تواند برنامه درستی ارائه دهد که هم تولید آسیب نبیند و هم مصرف کننده دچار مضیقه نشود.

تصمیمات دولت در ارتباط با جوجه یک روزه متناقض است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

13 + شانزده =