تعدد سازمان های متولی، کار را برای صادرات دام دشوار خواهد کرد
تعدد سازمان های متولی، کار را برای صادرات دام دشوار خواهد کرد
post

منصور پوریان:

تعدد سازمان های متولی، کار را برای صادرات دام دشوار خواهد کرد

اختصاصی دامیران: رئیس شورای تامین دام کشور: صادرات دام تاثیری بر افزایش قیمت گوشت نخواهد داشت/ ظرفیت تولید یک میلیون و ششصد هزار تن گوشت در کشور وجود دارد

منصور پوریان رئیس شورای تامین دام کشور، تنها راه نجات صنعت دامپروری کشور از بحران حاضر را خروج دام مازاد از کشور دانست و گفت: « صادرات دام زنده ضمن تامین نقدینگی دامداران، با کمتر شدن تعداد دام زنده در مراکز پرواربندی ها فشار را از روی دامدار برمی دارد.»

وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از ورود سازمان های متعدد به بحث صادرات دام در پی  وعده وزیر جهاد کشاورزی برای صدور مجوز صادرات دام زنده گفت: « سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی، شرکت پشتیبانی امور دام و سازمان تعاون روستایی را وارد موضوع صادرات دام زنده کرد. پشتیبانی امور دام و مجوز می‌داد سازمان تعاون روستایی تایید می‌کرد .این تجربه خوبی نبود و دامدار را گرفتار می کرد. صادرات دام زنده  باید زیر نظر معاونت امور دام،  معاونت بازرگانی وزارت جهاد و سازمان دامپزشکی باشد.»

وی افزود: « معاونت بازرگانی وزارت جهاد به صورت تخصصی می تواند وارد موضوع شده و مسئولیت مدیریت صادرات دام زنده را بر عهده بگیرد. ورود سازمان تعاون روستایی شرکت پشتیبانی امور دام، تنها موازی کاری و تداخل مسئولیت به وجود خواهد آورد و نه تنها مشکلی حل نخواهد شد،  بلکه به مشکلات دامدار اضافه خواهد کرد.»

 پوریان اذعان داشت: «طبق اعلام  معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، در حال حاضر ما ۴ میلیون راس دام مازاد داریم که از این تعداد، حدود ۳ میلیون راس، دام های ضعیف و نیم گوشت هستند که هم در داخل کشور خریدار ندارند و هم نگهداری از انها باعث متضرر شدن دامدار خواهد شد.»

وی در ارتباط در پاسخ به ادعاهای مطرح شده در خصوص احتمال افزایش قیمت گوشت در داخل کشور در پی صدور مجوز صادرات گفت: « در زمانی که صادرات متوقف بود، قیمت گوشت پایین نه تنها پایین نیامد، بلکه افزایش پیدا کرد. از همینجا می توان متوجه این موضوع شد که صادرات مدیریت شده دام، تاثیری روی قیمت گوشت ندارد و قیمت گوشت توسط بازیگر های دیگری در بازار مشخص می شود. ما با جلوگیری از صادرات تنها دامدار را تحت فشار قرار دادیم و صنعت را محدود و کوچک کردیم. »

سایه سیاه بیماری آنگارا بر روی مرغداری های کشور

پوریان گفت: « میزان نیاز و مصرف گوشت ما در کشور سالانه چیزی در حدود یک میلیون تا یک میلیون و دویست هزار تن است. تولید سال گذشته ما یک میلیون تن را پوشش داد  که دلیل  این حجم تولید می‌تواند به کشتارگاه فرستادن دام های ماده به دلیل شرایط سخت دامداران نیز باشد. ولی  در صورتی که این صنعت مورد حمایت قرار بگیرد، در کشور ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ششصد هزار تن گوشت وجود دارد که این نشان دهنده اهمیت و قدرت ایجاد اشتغال و تامین نیاز سفره توسط  صنعت دامپروری کشور است. »

تعدد سازمان های متولی، کار را برای صادرات دام دشوار خواهد کرد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

2 + سه =