توزیع جوجه بین روستاها غیر اقتصادی و خطرناک است / دولت است که باید جبران خسارت کند
توزیع جوجه بین روستاها غیر اقتصادی و خطرناک است / دولت است که باید جبران خسارت کند

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه کشور:

توزیع جوجه بین روستاها غیر اقتصادی و خطرناک است / دولت است که باید جبران خسارت کند

اختصاصی دامیران؛ محمدکریم فکوری: تصمیمات دولت، مرغداران را مجبور به معدوم سازی محصولات خود کرد/ مسببین این اتفاق باید مورد پیگرد قضایی قرار گیرند/ تصمیمات اشتباه مدیریتی باعث نابودی تولید و وابستگی کشور به واردات خواهد شد/ در صورت توزیع جوجه های یک روزه بین روستاییان، احتمال ایجاد آلودگی و گسترش بیماری فراگیر وجود دارد.

حجم بالای تولید جوجه یک روزه به دستور دولت

محمدکریم فکوری عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه کشور در ارتباط با بحران امروز تولیدکنندگان جوجه یک روزه و پرورش دهندگان مرغ مادر گفت:« بهمن ماه سال گذشته، زمانی که تلنگر حذف ارز ترجیحی از قیمت نهاده ها به ما وارد شد، قیمت جوجه از ۸ و ۹ هزار تومان به هزار تومان رسید و باز هم کسی خریدار آن نبود. در همان بهمن ماه در جلسه‌ای که با معاونت امور دام داشتیم این قضیه را مطرح کردیم.  همه ما موکدا با حذف ارز ترجیحی موافق بودیم. ارز ترجیحی منبع فساد بود. ولی برای گذر از بحران های حاصله از حذف آن، باید ۴۰ تا ۵۰ میلیون جوجه از گردونه تولید خارج می شد. مثلا می‌توانستیم تخم مرغ نطفه دار را پیش از آنکه وارد دستگاه شود صادر، و یا به عنوان تخم مرغ خوراکی توزیع کنیم. برای تولید کنندگان تقبل و تحمل دو تا سه میلیارد تومان و حتی در مواردی تا ۱۰ میلیارد تومان ضرر در هفته، مقدور نیست. دولت باید در همان زمان اقدام به خرید این تخم مرغ ها به قیمت تمام شده می کرد که بخشی از این زیان جبران شود.»

وی خاطرنشان کرد: «ازطرفی با وجود اینکه ما در جلسات اعلام کرده بودیم که تولید داخلی، بازار ایران را کفایت می کند و حتی مازاد تولید هم داریم، شرکت پشتیبانی امور دام حدود سه ماه پیش اقدام به واردات ۲۰۰ میلیون تخم مرغ نطفه دار از ترکیه و کشورهای اروپایی با دلار ۴۲۰۰ تومانی کرد. این خود مزید بر انبوه تولید شد. از سوی دیگر ۳۵۰ هزارتن مرغ منجمد نیز وارد کردند. به همین سبب سردخانه های شرکت پشتیبانی در حال حاضر پر است و نگرانی برای کمبود در بازار وجود ندارد. ولی تولید مرغدار روی دستش مانده است. پرورش دهندگان مرغ گوشتی به دلیل کاهش تقاضا موفق به فروش تولیدات خود نمی شوند و مرغ ها در سالن دچار افزایش وزن شده اند. در حال حاضرامکان تغذیه این مرغ ها با نهاده آزاد وجود ندارد. از سوی دیگر شرکت پشتیبانی نیز به دلیل پر بودن سردخانه ها جا و مکان ذخیره سازی و امکان خرید مرغ از مرغدار را ندارد. تمام این ها اشتباهات معاونت امور دام است که برای مدیریت تولید و بازار پس از حذف ارز ترجیحی برنامه نداشته است. »

دکتر محسن حافظ: توزیع کنندگان نهاده ها، حلقه ی بریده شده زنجیره صنعت پروتئین کشور

توزیع جوجه در روستاها خطرناک است

فکوری در ادامه گفت: « واقعیت این است که در حال حاضر ۳۰ درصد از جوجه های تولیدی معدوم می شوند و که ناخواسته  تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی منتشر شد و ایجاد حساسیت کرد. مسئولین کوچکترین اهمیتی به آسیبی که بخش تولید وارد شده است نمی دهند. با این رویه، به زودی  گله های مولد نیز حذف می شوند و تا چند ماه دیگر، ایران به وارد کننده جوجه تبدیل خواهد شد. »

وی با تاکید بر حمایت از حذف ارز ترجیحی به عناون منبع فساد توضیح داد:« طرح حذف ارز ترجیحی طرح درستی بود. این اشتباه در مدیریت است که باعث شد جوجه یک روزه روی دست تولید کننده بماند و امروز هم با تصمیم اشتباه دیگری این مشکل در حال تشدید شدن است. توزیع جوجه های یک روزه ای که برای پرورش صنعتی اصلاح نژاد شده اند، توسط جهاد سازندگی در روستاها کار خطرناکی است. این جوجه ها در مقابل آلودگی مقاوم نیستند. باید در شرایط بهداشتی پرورش پیدا کرده، و واکسینه شوند. جیره مخصوص خود را دارند. توزیع جوجه ها در بین روستاها باعث افزایش آلودگی، و انتقال بیماری به طیور بومی خواهد شد. این در حالی است که در مصاحبه های تلویزیونی و تبلیغات رسانه ای آن را کوتاه شدن دست واسطه و گرایش به سمت تولید به مصرف معرفی می کنند. این عوام فریبی است. سازمان دامپزشکی نباید به هیچ عنوان اجازه چنین اقدامی را بدهد. ما بدون حواله سازمان دامپزشکی اجازه خروج جوجه از مزرعه جوجه کشی را نداریم. خروج این جوجه ها و توزیع آن ها نقض آشکار دستورالعمل های سازمان دامپزشکی است.»

عاملین اصلی این اتفاق باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند

وی در نهایت گفت: «متاسفانه آقایان، با وجود اینکه بر بالا نگاه داشتن میزان تولید ما تاکید داشتند، در حال حاضر برنامه ای برای جبران این خسارت ندارند. اگر مزرعه جوجه کشی در حال حاضر جوجه های خود را معدوم نکند، جوجه خود به خود از بین می رود. در شرایط امروز، هر جوجه برای مزرعه جوجه کشی حدود ۱۳ هزار تومان هزینه برمی دارد. پرورش دهنده مرغ مادر چندین ماه مرغ خود را پرورش داده است تا از فروش تخم مرغ نطفه دار آن سود ببرد. بدون شک معدوم سازی تخم مرغ نطفه دار و جوجه، انتخاب اول پرورش دهنده نیست. جوجه حداکثر ۲۴ ساعت خارج از سالن می تواند زندگی کند و پس از آن خود به خود از بین می رود. دادستان در رسانه های ملی، از اعمال مجازات کیفری برای تولیدکنندگانی که جوجه های یک روزه تولیدی خود را معدوم کرده اند خبر داده است. در حالی که باید مدیران دولتی و کسانی که تولید کننده را مکلف به این میزان تولید ماهیانه کرده‌اند، یعنی معاونت امور دام و ستاد تنظیم بازاررا به جای تولیدکنندگان پای میز محاکمه بکشد. باید امروز تدبیری اندیشیده شود که صنعت پرورش مرغ مادر و تولید جوجه یک روزه از بحران حاضر و ناچاری از معدوم سازی تولیدات خود، به سلامت عبور کنند. این تصمیم گیران حکومتی هستند که امروز باید محاکمه شوند. نه این که تولید کننده که به دلیل عدم امکان فروش تولیدات خود، داغ زیان بر سینه دارد به معدوم کردن جوجه نیز متهم شود

توزیع جوجه بین روستاها غیر اقتصادی و خطرناک است / دولت است که باید جبران خسارت کند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دو × 3 =