تولیدکنندگان تخم مرغ به حمایت و مشوق دولتی نیاز دارند
تولیدکنندگان تخم مرغ به حمایت و مشوق دولتی نیاز دارند

احتمال کمبود شدید تخم مرغ در ۶ ماه دوم سال

تولیدکنندگان تخم مرغ به حمایت و مشوق دولتی نیاز دارند

محمد مرادی: در صورت عدم حمایت دولت، احتمال حذف گله های مرغ تخم گذار زیر ۵۰ هفته و کمبود شدید تخم مرغ در نیمه دوم سال وجود دارد/ دولت بدهی خود بابت نهاده ها تا ۲۱ اردیبهشت را تسویه کند/  صادرات تخم مرغ به مشوق احتیاج دارد

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغدارن میهن در نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور، ضمن تشریح دغدغه های روز تولیدکنندگان تخم مرغ، حمایت های مورد نیاز این گروه از تولیدکنندگان برای ایجاد امکان ادامه فعالیت، و تولید مستمر تخم مرغ را به این شرح عنوان کرد:

احتراماً پیرو موضوعات مطروحه و تصمیمات اتخاذ شده در جلسه ۱۴۰۰/۰۴/۲۹  با حضور حضرتعالی و وزیر جهاد کشاورزی، در خصوص تداوم تولید پایدار تخم مرغ و لزوم حمایت از تولیدکنندگان مستدعی است دستور فرمایید موارد ذیل اجرایی شود:

  • با توجه به اینکه گله های مرغ تخمگذار با سن کمتر از ۵۰ هفته، عمدتاً با ارز به نرخ نیمایی به چرخه تولید ورود پیدا کرده‌اند، و به دلیل همزمانی شروع تولید با اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها، مرغداران متحمل زیان هنگفت گردیده‌اند، چنانچه حمایت لازم از این ظرفیت تولیدی به عمل نیاید، به دلیل عدم تحمل مرغدار از زیان حاصله، گله های مذکور به تدریج از چرخه تولید خارج شده و در نیمه دوم سال با کمبود شدید تخم‌مرغ مواجه می گردیم. پرداخت صد و پنجاه هزار ریال در ازای هر کیلوگرم تخم‌مرغ زیان تولیدکننده را جبران می نماید.
  • با عنایت به اینکه برخی از تولیدکنندگان مطالبات نهاده تخصیصی قبل از مردمی سازی یارانه ها را دریافت نموده اند، (مطالبات نهاده تا ۲۱ اردیبهشت ماه) خواهشمند است نسبت به تسویه طلب نهاده دستور اقدام صادر گردد.
  • قیمت مصوب فعلی تخم مرغ با توجه به شرایط گذر از تغییر نرخ ارز که به صورت موقت تعیین گردیده است، به مراتب کمتر از هزینه تولید میباشد. برای جبران ضرر و زیان تولید کنندگان دستور فرمایید اصلاح قیمت تا پایان شهریور ماه انجام پذیرد.
  • برای مقطع کنونی که مازاد تولید وجود دارد، برای خارج نمودن بخشی از تولید از چرخه مصرف، متعادل نمودن توزیع و مصرف صادرات تخم‌مرغ راهکار مناسب میباشد. لیکن به دلیل تغییر نرخ ارز، تامین نهاده و بالا رفتن هزینه تولید، و همچنین کاهش چشمگیر قیمت تخم مرغ صادراتی توسط کشورهای رقیب یعنی ترکیه و پاکستان، امکان رقابت برای صادرات وجود ندارد و بایستی در مقطع کوتاه و برای صادرات حدود ۱۰ هزار تخم مرغ مازاد، مشوق صادراتی تخصیص یابد. میزان مشوق برای هر کیلو گرم تخم مرغ، صد هزار ریال برآورد می شود.
تولیدکنندگان تخم مرغ به حمایت و مشوق دولتی نیاز دارند
لزوم کاهش تعرفه واردات مواد اولیه تولید و داروهای دامپزشکی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

19 − هشت =