تکلیف ارز نهاده های وارداتی با ارز ترجیحی معلوم نیست
تکلیف ارز نهاده های وارداتی با ارز ترجیحی معلوم نیست

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام، طیور و آبزیان:

تکلیف ارز نهاده های وارداتی با ارز ترجیحی معلوم نیست

اختصاصی دامیران؛ مهدی نهاوندی عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام، طیور و آبزیان در گفتگویی اختصاصی به شبهات اخیر مطرح شده در رسانه ها در ارتباط با عدم تامین نهاده از سمت واردکنندگان پاسخ داد.

نهاوندی گفت: «از بعد از آزاد سازی نرخ ارز، بیش از ۷۰۰ هزار تن نهاده به نرخ ارز نیمایی در سامانه بازارگاه عرضه شده که در دو هفته گذشته کمتر از ۱۰ درصد آن خریداری شده است که قطعا این وضعیت باعث کاهش روند واردات خواهد شد.»

وی در ارتباط با دلایل نبود تقاضای خرید نهاده های واردتی با ارز نیمایی به دامیران گفت: «اولین علت، عدم اصلاح سامانه بازارگاه است که تبدیل به گلوگاه عرضه نهاده در کشور شده و با تداوم نظام سهمیه بندی مانع دسترسی تقاضای واقعی بازار به نهاده شده است .»

نهاوندی ادامه داد: «عامل دوم، مشکل نقدینگی دامدار و مرغدار است که طبیعتا پر کردن شکاف ۶ برابری نقدینگی مورد نیاز زمان بر بوده و نیازمند اتخاذ تدابیر ویژه ای است. البته اتحادیه ما اعلام کرده که در راستای حمایت از طرح حذف ارز ترجیحی، آمادگی داریم بخشی از نیاز تولید کنندگان را به صورت اعتباری و در قبال ارائه تضامین بانکی تحویل واحد های تولیدی کنیم.»

وی افزود: «عامل سوم‌ موجودی نهاده با قیمت های ارز ترجیحی در بازار و قول وزارت جهاد مبنی بر تامین نهاده با ارز ترجیحی است.»

وی در پاسخ به سوال مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در خصوص تاخیر در بارگیری نهاده ها به دامیران گفت: «این مشکل بیشتر متوجه محموله های عرضه شده در روز های آخر حیات ارز ترجیحی است. که کالا به نرخ ارز ترجیحی فروخته شده ولی تامین ارز آن کماکان بلاتکلیف بوده است.

صاحب کالا هم با خسارت سنگین انبار داری مواجه بوده و واقعا تکلیف ارز این محموله ها معلوم نیست.

مصاحبه اختصاصی دامیران با احمد سلحشور؛ خوراک دام و ارز ترجیحی

تقاضای ما هم از دولت تعیین تکلیف فوری وضعیت این کالاهای موجود در گمرک است که قاعدتا باید مشمول دریافت مابه تفاوت نرخ ارز شود.»

تکذیب کاهش ۵۰ درصدی تولید مرغ / محدودیتی در توزیع نهاده نیمایی وجود ندارد

این فعال صنفی در ارتباط با تعیین سقف قیمت خرید نهاده از خارج از کشور توسط واردکنندگان از طرف دولت گفت: «متاسفانه نحوه قیمت گذاری نهاده بعد از حذف ارز ترجیحی از جمله موانع جدی برای ادامه فعالیت بخش خصوصی در تامین نهاده های دامی است. از نظر ما و بنا بر مستندات موجود حتی ضوابط سازمان حمایت هم در تعیین قیمت های نهاده دامی رعایت نشده است. این تصور در مسولین وجود دارد که تامین کنندگان بخش خصوصی باید یارانه پرداخت کنند. در حالی که واردکنندگان هم یک‌ حلقه مهم در زنجیره ارزش صنعت دام و طیور هستند. قطعا هرگونه فشار قیمتی بر این بخش، تاثیر خود را بر همه زنجیره ارزش تا مصرف کننده نهایی وارد خواهد آورد.»

تکلیف ارز نهاده های وارداتی با ارز ترجیحی معلوم نیست

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

16 − یک =