جهش غیر منطقی قیمت گوشت باعث رکود در بازار است/ واردات گوشت، شرط صادرات دام زنده
جهش غیر منطقی قیمت گوشت باعث رکود در بازار است/ واردات گوشت، شرط صادرات دام زنده

جهش غیر منطقی قیمت گوشت باعث رکود در بازار است/ واردات گوشت، شرط صادرات دام زنده

اختصاصی دامیران- منصور پوریان: معمولا فاصله قیمتی منطقی بین گوشت منجمد و گوشت گرم حول و حوش ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان است. بنابراین انتظار می رود که قیمت گوشت منجمد اثر خود را روی قیمت گوشت گرم نیز بگذارد/ در مدتی که در سال جاری راه صادرات باز بود، ۳۵۰ هزار راس دام زنده معادل ۱۴ هزار تن، و از نظر ارزش دلاری، ۴۲ میلیون دلار صادر شد.

منصور پوریان در گفتگویی با خبرنگار دامیران در توضیح سیاستهای تنظیم بازار دام زنده و گوشت قرمز عنوان کرد: اخیرا با توجه به افزایش شتاب قیمتی در بازار گوشت قرمز ، ستاد تنظیم بازار تصمیم به توقف صادرات دام، واردات گوشت گرم و توزیع گوشت منجمد گرفته است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در کشور ما کمبودی در حوزه دام زنده و گوشت قرمز وجود ندارد. اما در فصول سرد سال به ویژه در زمان بارندگی حمل و نقل و انتقال دام به کشتارگاه با مشکلاتی مواجه می شود. از سوی دیگر گزارشات خوبی از زایش های زمستانی در استان های دام خیز به دست ما رسیده است که به نوبه خود اتفاق خوبی است. از طرفی مصرف گوشت نیز در فصول سرد سال افزایش پیدا می کند.

پوریان در توضیح سیاست توزیع گوشت منجمد و تفاوت قیمت آن با گوشت گرم گفت: در حال حاضر شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان بزرگترین ذخیره کننده گوشت قرمز منجمد، قیمت آن را ۱۵۰ هزار تومان تعیین کرده است. حجم بالایی از گوشت منجمد در اختیار بخش خصوصی نیز هست، که قیمت آن حول و حوش ۱۶۰ هزار تومان می چرخد. بنابراین فاصله قیمتی بین گوشت گرم و گوشت منجمد زیاد، و تا حدی شک برانگیز است. معمولا فاصله قیمتی منطقی بین گوشت منجمد و گوشت گرم حول و حوش ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان است. بنابراین انتظار می رود که قیمت گوشت منجمد اثر خود را روی قیمت گوشت گرم نیز بگذارد.

آغاز فروش توافقی در سامانه بازارگاه

رئیس شورای تامین دام کشور قیمت منطقی برای گوشت گرم گوسفندی بدون چربی را در محدوده های ۲۱۰ تا ۲۱۵ هزار تومان اعلام کرد و قیمت های فعلی را بدون منطق و باعث رکود در بازار گوشت دانست. او گفت: با توجه به جمعیت دامی موجود در کشور اگر مصرف کنندگان بتوانند یک کیلوگرم گوشت را با قیمت مناسب تهیه کنند، طبیعتاً رکود در این حوزه از بین خواهد رفت.

قاچاق دام باعث افزایش قیمت گوشت شده است/ پشتیبانی ذخایر خود را عرضه کند

وی تصریح کرد: در حال حاضر رابطه قیمت گوشت گرم با قیمت دام زنده به هیچ وجه معنادار نیست. یک کیلوگرم دام پرواری در حدود ۱۰۰ هزار تومان از درب دامداری خریداری می شود، ولی قیمت ها در میادین کاملا متفاوت است. این تفاوت فاحش بین قیمت دام زنده و گوشت گرم حتی با احتساب هزینه ها و سود قصاب یا شرکت بسته بندی، به هیچ وجه قابل قبول نیست.

پوریان در ارتباط با تاثیر صادرات بر بازار دام زنده گفت: در مدتی که در سال جاری راه صادرات باز بود، ۳۵۰ هزار راس دام زنده معادل ۱۴ هزار تن، و از نظر ارزش دلاری، ۴۲ میلیون دلار صادر شد. این برای حوزه دام کشور اتفاق خوبی بود اما بعد از این جهش قیمتی که به طور بی سابقه در حوزه گوشت اتفاق افتاد، قرار بر این شد که صادرات دام برای مدت محدودی متوقف شود.

وی ادامه داد: توقف صادرات به هر حال می تواند به قرارداد های ما با کشورهای مقصد صادرات، آسیب وارد کند. ولی در کمیته ای که برای تصمیم گیری در خصوص تنظیم بازار گوشت تشکیل شد، قرار بر این شد که واردات گوشت به صورت مشروط انجام شده و در ازای واردات هر راس دام زنده، کشتار آن در کشتارگاه های مرزی و تحویل لاشه به ستاد تنظیم بازار، مجوز صادرات یک راس دام به واردکننده داده شود. این می تواند اتفاق خوبی باشد که ارزش افزوده خوبی نیز در کشور ایجاد می کند. قرار بر این است که اجرای این پروسه برای مدت زمانی کوتاه و محدود به فصل زمستان باشد.

جهش غیر منطقی قیمت گوشت باعث رکود در بازار است/ واردات گوشت، شرط صادرات دام زنده

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

ده + 7 =