خانه ای امن برای پرورش دانش‌بنیان های علوم دامی/ دغدغه دانشمندان خلاق باید تولید فن آوری باشد، نه تولید محصول
خانه ای امن برای پرورش دانش‌بنیان های علوم دامی/ دغدغه دانشمندان خلاق باید تولید فن آوری باشد، نه تولید محصول

خانه ای امن برای پرورش دانش‌بنیان های علوم دامی/ دغدغه دانشمندان خلاق باید تولید فن آوری باشد، نه تولید محصول

اختصاصی دامیران، مدیر مرکز رشد واحدهای فن آور علوم دامی: مزیت دانش بنیان بودن یک شرکت کاهش مالیات، تامین راحت تر مواد اولیه و اولویت در دریافت وام و تسهیلات است/ ترویج محصولات جدید کاری سخت و هزینه بر است که باید مدنظر قرارگیرد

صنعت پرورش دام و طیور کشور در کنار اهمیت انکار ناپذیری که در تامین غذای مردم، تولید اشتغال، ایجاد ثروت و به طور کلی بهبود معیشت در کشور دارد، این روزها به دلیل شوک گذر از مرحله عدم برخورداری از ارز دولتی، حال و روز خوبی را تجربه نمی‌کند. بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که دلیل اصلی و مهم این شرایط، رخوت صنعت در مقابل روزآمدی و عدم استفاده از نهاده ها و تکنولوژی های های تک، با هدف افزایش بهره وری است. آن هم به دلیل عادت صنعت به استفاده از حمایت ها و منابع مالی دولتی اتفاق افتاده است.

در حقیقت تخصیص نهاده های ارزان قیمت از جیب دولت به صنعت، باعث شده بود که تولید حتی با حداقل امکانات و بهره وری، باز هم سودآور باشد. اما با تغییر سیاست های اقتصادی دولت این شرایط برای بخش تولید نیز کاملا تغییر کرده است. تا جایی که گفته می شود در صورت عدم گرایش واحدهای تولیدی بخش های مختلف صنعت به روزآمدی و افزایش بهروری، چاره ای به جز حذف نخواهند داشت.

این اتفاق اهمیت دستیابی به دانش و فن آوری به روز با نظر به کاهش هزینه های تولید، کاهش وابستگی صنعت به واردات و جلوگیری از خروج ارز را بیش از پیش پررنگ می کند؛ و این هدفی است که دستیابی به آن از مسیر حمایت از تولیدات دانش بنیان و فن آور می گذرد.

از مرکز رشد تا شهرک علم و فن آوری

مرکز رشد واحدهای فن آور علوم دامی از سال ۱۳۹۸ به عنوان یکی از زیرمجموعه های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و موسسه تحقیقات علوم دامی تاسیس شده، و یک سال بعد رسما فعالیت خود را آغاز کرد. بنا به گفته علی امین فلاح،  مدیر مرکز، تا کنون در طی این دوسال حدود ۳۰ هسته فن آور وارد این مرکز شده اند، که از میان تنها ۳ هسته بدون دستیابی به نتیجه از مرکز خارج شده اند.  ۱۷ هسته، واحد و شرکت دانش بنیان در حال حاضر در مرکز در حال رشد و ارتقاء بوده و سایرین با موفقیت از مرکز خارج شده و فن آوری خود را به سرانجام رسانده اند.

اختیاری کردن کالابرگ الکترونیک سودی برای صنعت نخواهد داشت

امین فلاح گفت: گمانه زنی های تولد مرکز رشد از سال ۹۵ انجام شد. در آن زمان با معاون وزیر علوم وقت، جلسه ای هماهنگ کردیم و در ارتباط با تاسیس یک شهرک علم و فناوری با ایشان رایزنی کردیم. نظر ایشان این بود که شروع فعالیت ما، با تأسیس یک مرکز رشد باشد و این مرکز از سال ۹۸ تاسیس و از سال ۹۹ فعالیت خود را آغاز کرد.

صنعت خوراک؛ نیارمند فعالیت نخبگان و دانش بنیان ها

وی افزود: قرار بر این است که در مرحله بعدی، فعالیت ما از مرکز رشد به دهکده علم و فناوری تبدیل شود. دهکده تعداد اعضای بیشتری می پذیرد. شاخه های فعالیت را گسترش می دهد. پس از اینکه هم از نظر فیزیکی و هم از نظر فکری توسعه پیدا کرد و ساز و کار آن به درستی شکل گرفت دهکده نیز می‌تواند تبدیل به پارک و در نهایت به شهرک تبدیل شود.

اینکوباتوری برای ایده های نو

امین فلاح در توضیح خدمات این مرکز رشد به خبرنگار دامیران گفت: زمانی که یک هسته  و یا  واحد فناور  در قالب یک شرکت، ویا حتی با یک ایده خام به مرکز رشد مراجعه می کند، این مرکز،یک سری امکانات و تسهیلات غیر نقدی در اختیار آنها قرار می دهد. به عنوان مثال مواردی شامل تسهیل گری ارتباط با ادارات و سازمان های دولتی، ارائه خدمات کارشناسی در زمینه های حقوقی و امور قرارداد، مشاوره و معرفی فن آوری های به ثمر رسیده به کارخانجات، درر اختیار قراردادن امکانات سخت افزاری مانند  سالن جلسات یا اجتماعات،  فارم ها و آزمایشگاه ها با تعرفه بسیار پایین و … .

وی در ارتباط با مراحل پذیرش هسته های فن آور در مرکز رشد واحدهای فن آور علوم دامی  تصریح کرد:  مرکز رشد یک ارگانیسم زنده است. ایده ای که وارد مرکز می شود توسط هیئت داورانی متشکل از سه داور، از نظر تازگی،  همسویی با اهداف موسسه و همچنین اعتبارسنجی و امکان تجاری سازی، مورد نقد و بررسی قرارگرفته و در صورت تایید، صاحب ایده طی جلسه ای در حضور داوران ایده خود را معرفی و از آن دفاع می کند. اگر محصول مشابه خارجی داشته باشد هم با این هدف که از خروج ارز از کشور جلوگیری شود مورد حمایت قرار می گیرد.

امین فلاح در ادامه گفت: در صورت پذیرش، هسته با انعقاد قراردادی وارد مرکز شده و طی مدت ۶ ماه فرصت خواهد داشت که با پیگیری کارهای ثبتی و حقوقی و همچنین تیم سازی تبدیل به واحد فن آور شود. در ادامه با هدایت و راهنمایی مرکز به اقداماتی نظیر ثبت برند، تحلیل بازار، گسترش تیم و … پرداخته و در صورت تمایل به شرکت دانش بنیان تبدیل خواهد شد. حد اکثر زمان حضور و طی مراحل تبدیل هسته به واحد و در نهایت به شرکت دانش بنیان و رسیدن به بلوغ ۳ سال خواهد بود. این مرکز شبیه به یک اینکوباتور است که ایده ها را به سمت عملیاتی شدن هدایت می کند.

تولید دارویی برای ایمنی طیور دربرابر بیماری‌های ویروسی

وامهایی که پرداخت نمی شوند

امین فلاح در ارتباط با حمایت و همکاری سایر ارگانها و سازمانها با زیرمجموعه های مرکز رشد گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دامپزشکی و شبکه های بهداشت وجود دارد که ما در شرایط مقتضی، با استناد به آن با این ارگانها مکاتبه کرده و آنها نیز با ما همکاری می کنند. ولی در زمینه ارائه تسهیلات، در حدود یک سال است که بانک ها و موسسات مدارک را دریافت می کنند ولی وامی پرداخت نمی شود.

وی ادامه داد: ظاهرا مشکل کمبود بودجه و نقدینگی است. اما درست این است که در صورتی که امکان پرداخت وام وجود ندارد، شرکت ها را به دریافت این تسهیلات امیدوار نکنند تا واحد های دانش بنیان برنامه ریزی خود را با توجه به منابع مالی خودشان انجام دهند.

ظرفیت های دانش بنیان حوزه کشاورزی مورد حمایت دولت قرار می گیرند

مدیر مرکز رشد واحدهای فن آور علوم دامی  و مدیر اطلاع رسانی و خدمات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی خاطرنشان کرد: این وام ها که پیش از این  به شرکتها پرداخت می‌شد، دوران تنفس دارند و کم بهره هستند. برای مراحل مختلف گسترش شرکت و یا مرحله  تبدیل تولید صنعتی شرکت به تولید انبوه، ممکن است وام با شرایط متفاوتی تخصیص داده شود. اما همانطور که گفته شد مدتی است که این وام ها پرداخت نمی شوند یا به قدری موانع در جلوی پای این شرکت ها قرار داده می شود که عملاً دریافت این وام ها را غیر ممکن میکند.

وی تصریح کرد: قرار است مزیت دانش بنیان بودن یک شرکت کاهش مالیات، تامین راحت تر مواد اولیه، اولویت دردریافت وام و تسهیلات باشد که بخشی از آن عملیاتی شده است.

بازار دانش بنیان ها و جای خالی ترویج

وی در ارتباط با فرهنگ سازی برای اقبال صنعت از استفاده از محصولات فن آورانه گفت: ورود هر محصول جدیدی که تولید می شود به بازار، فارغ از اینکه دانش بنیان باشد و یا نه، نیاز به فرهنگ سازی دارد. فرهنگ سازی کاری مشکل و پر هزینه است. باید مروجین برای رواج محصول اعزام شوند، کلاس های آموزشی برگزار شود، رسانه ها روی معرفی محصولات جدید کار کنند، و محصول در ابتدا به صورت رایگان در اختیار صنعت قرار داده شود. از همین رو ضریب نفوذ محصولات جدید و همینطور محصولات دانش بنیان مخصوصاً در واحدهای دامداری سنتی بسیار پایین است و بخش ترویج وزارت جهاد کشاورزی باید در این مقوله قوی تر عمل کند. ولی واحدهای صنعتی بیشتر از ایده های نو استقبال می کنند.

جایگزین شدن داروهای بومی صنعت دام و طیور با نمونه وارداتی

 ورود دانش‌بنیان ها به چرخه صنعت

امین فلاح در تشریح راه های خروج واحدهای فن آور از مرکز گفت: در حال حاضر برخی از واحدهای مرکز که توانایی خود را اثبات می کنند با موسسه وارد قرارداد مشارکت شده اند. موسسه در صورتی که مطمئن باشد که شرکت موفق است، تولیدات آن تجاری می‌شود و سودآور خواهد بود اقدام به انعقاد چنین قراردادی می کند.

وی ادامه داد: واحد ها و شرکت هایی که دوره رشد خود را با موفقیت طی میکنند یا با خود موسسه وارد قرارداد می شوند یا به صورت شرکت مستقل خارج از مرکز رشد فعالیت می کنند. یا وارد پارک علم و فناوری می شوند و یا با کمک موسسه با واحد تحقیق و توسعه شرکت های فعال آشنا شده و با آنها وارد قرارداد شده و یا ایده رشد یافته خود را به آن ها می فروشند.

شرکتی دانش‌بنیان با تولید مکمل‌های نسل سوم نیاز صنعت دام و طیور کشور را تامین کرد.

وی تاکید کرد: من بیشتر طرفدار فروش فناوری هستم. چرا که اعتقاد دارم کسی که فناور و نوآور است، اگر وارد پروسه تولید شود، از نوآوری، خلاقیت و تحقیق باز می ماند. اگر بنا به فروش فناوری باشد ما اینجا کارشناسانی داریم که می توانند برای عدم متضرر شدن خالقان این ایده های فناورانه به آنها کمک کند.

وی در نهایت گفت: در حال حاضر ما ۱۷ واحد فعال در مرکز رشد داریم که از این تعداد چهار هسته فناور ۱۰ واحد فناور و سه شرکت دانش بنیان هستند.

خانه ای امن برای پرورش دانش‌بنیان های علوم دامی/ دغدغه دانشمندان خلاق باید تولید فن آوری باشد، نه تولید محصول

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4/5 - (1 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

12 + 17 =