خرید تضمینی تخم مرغ و ادامه صادرات تخم مرغ خوراکی
خرید تضمینی تخم مرغ و ادامه صادرات تخم مرغ خوراکی

مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان مرغ تخم گذار:

خرید تضمینی تخم مرغ و ادامه صادرات تخم مرغ خوراکی

اختصاصی دامیران؛ مهندس محمد مرادی: راه صادرات تخم مرغ ایران به افغانستان و عراق باز است/ در حال رایزنی با کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم/ آغاز خرید تضمینی تخم مرغ توسط اتحادیه میهن/ فراهم شدن امکان خرید اعتباری نهاده برای مرغداران با ضمانت اتحادیه/ امیدواری برای وصول مطالبات نهاده مرغداران تا پایان تیرماه/ جوجه ریزی طبق برنامه انجام می شود.

صحبت های مهندس محمد مرادی با گزارشگر دامیران

 

مهندس محمد مرادی، مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان مرغ تخم گذار میهن، در گفتگوی اختصاصی با دامیران، در ارتباط با حذف عوارض گمرکی صادرات تخم مرغ گفت: «با وجود اینکه دستورالعمل حذف این عوارض دیر ابلاغ شد، ولی در نهایت اتفاق افتاد و تولید کنندگانی که برنامه صادرات تخم مرغ دارند، از تاریخ هفتم خرداد ماه مشمول پرداخت این عوارض نخواهند بود. عوارض پرداخت شده توسط صادرکنندگان بعد از تاریخ اعلام‌شده به آنها عودت خواهد شد. »

 راه صادرات تخم مرغ باز است

مدیر عامل اتحادیه میهن، در ارتباط با موارد مطرح شده در رسانه ها، مینی بر ممنوعیت واردات تخم مرغ از ایران توسط کشور عراق گفت:  «در حال حاضر  موانع صادراتی وجود ندارد و روزانه بالای صد تن تخم مرغ به کشور افغانستان صادر می شود. برای صادرات به عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز مشغول رایزنی هستیم. به امید خدا مسیر صادراتی خیلی زود باز خواهد شد و به ارقام چشمگیرتری خواهیم رسید.»

 وی در ادامه توضیح داد: «صحبت هایی در ارتباط با اعمال نفوذ ترکیه در بازار عراق با هدف جلوگیری از واردات تخم مرغ از ایران انجام شده بود، که با نامه نگاری هایی که با رایزن جمهوری اسلامی ایران در عراق انجام داده و پیگیری هایی که از طرف امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت انجام دادیم، مشخص شد خبر مزبور فاقد اعتبار رسمی بوده و توسط دولت عراق نیز تکذیب شد. لذا  هیچ گونه ممنوعیتی برای صادرات تخم مرغ ایرانی به عراق وجود ندارد. این  در واقع بازی ای بود که توسط عده ای از تجار انجام شده بود و به لطف خدا مشکل حل شده است.

اختصاصی دامیران؛ امکان صادرات محدود تخم مرغ دوباره ایجاد شد

خرید تضمینی تخم مرغ و کاهش زیان مرغداران

مرادی در ارتباط با خرید تخم مرغ با قیمت تضمینی، ضمن اشاره به قیمتهای ۲۶ و ۲۷ هزار تومان برای معامله هر کیلو تخم مرغ در بازار و زیان سنگین تولیدکنندگان تصریح کرد: «به لطف خدا خرید تضمینی توسط اتحادیه با همکاری وزارت جهاد کشاورزی شروع شد. نرخ شروع خرید تضمینی ۳۱ هزار تومان است که این عدد طی دو مرحله در هفته جاری به کیلویی ۳۳ هزار تومان و در پایان هفته حتما به  کیلویی ۳۵ هزار تومان نرخ اعلامی موقت دولت، افزایش پیدا خواهد کرد.»

توقف صادرات تخم مرغ غیرکارشناسی است

وی خاطرنشان کرد: «این در واقع، روند کاهش زیان تولید کننده و حرکت قیمت به سمت قیمت مصوب است. اتحادیه رأسا با همکاری شرکت پشتیبانی، خرید تضمینی را انجام خواهد داد‌ و این تخم مرغ ها یا ازکشور صادر و یا طی عملیات فرآوری به پودر تخم مرغ تبدیل خواهند شد. لذا تولیدکنندگان در شرایط فعلی بازار نگرانی بازگشت این تخم‌مرغ ها به بازار و کاهش مجدد قیمت تخم مرغ را نداشته باشند.»

مشکلی از بابت تأمین نهاده وجود ندارد

این مدیر صنفی، در ارتباط با وضعیت تامین نهاده ها بعد از تغییر نرخ ارز اذعان داشت: «نهادها بدون کم و کسر در سامانه بازارگاه بارگذاری شده و توسط  وزارت جهاد کشاورزی در حال عرضه هستند. ضمن اینکه اتحادیه رأسا در پی رایزنی با برخی شرکت های تامین کننده نهاده، موفق به تامین نهاده مدت دار با کارمزد بسیار پایین شده است. در حال حاضر برای تولید کنندگان مسیری باز شده که با ارائه ضمانت نامه بانکی از طرف اتحادیه، شرکت های تامین کننده با اعتبار دو ماهه نهاده را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند.

وی ادامه داد: «اتحادیه با هدف تسهیل گری سرمایه در گردش تولید کنندگان، در حال رایزنی با تعداد دیگری از تامین کننده ها است که این اقدام را بسط و گسترش داده و با شمولیت کامل در سطح کل کشور، برای تولید کنندگان نهاده اعتباری تامین کند تا مقداری از بار مالی که به ایشان وارد شده است کاسته شود.»

چه کسی هزینه های مرغ آرین را می دهد؟ مرغدار، مصرف کننده یا حاکمیت؟

مرادی در ارتباط با بستانکاری نهاده مرغداران نیز به دامیران گفت: «کل تعهدات شرکت آریو تجارت سهیل با پیگیری‌هایی که انجام شد، در تعهد شرکت پشتیبانی امور دام قرار گرفت. شرکت پشتیبانی امور دام نیز تا پایان تیرماه، تمام بستانکاری های مرغداران از محل شرکت آریو تجارت سهیل را طبق مصوبه هیئت مدیره شرکت پشتیبانی تسویه خواهد کرد. علاوه بر این، بستانکاری مرغداران بابت نهاده اردیبهشت ماه، در دستور کار شرکت پشتیبانی امور دام قرار گرفته و مراحل انتقال اطلاعات از بانک کشاورزی و بررسی واحد هایی که در آن زمان مشمول دریافت این نهادها بودند در حال انجام است. امیدواریم با این اقدام وزارت جهاد کشاورزی، مانده بستانکاری اردیبهشت ماه مرغداران عزیز نیز تا پایان همین ماه تعیین تکلیف شده و تحویل مرغداران شود.»

چه کسی هزینه های مرغ آرین را می دهد؟ مرغدار، مصرف کننده یا حاکمیت؟

مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن در انتها، در ارتباط با بحث جوجه ریزی گفت:  «جوجه ریزی ها کاملا برطبق برنامه ای که وزارت جهاد کشاورزی به صورت مدیریت شده اعلام کرده است، در حال انجام است. در حال حاضر با توجه به اینکه هر درخواست مرغ دار برای جوجه ریزی یک ماه اعتبار دارد، مرغدار باید از روز اول، درخواست جوجه ریزی خود را اعلام کند تا جوجه های خود را مطابق برنامه رزرو و به عنوان پشتوانه گله در زمان مقرر وارد مزرعه کند

خرید تضمینی تخم مرغ و ادامه صادرات تخم مرغ خوراکی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

یازده + 13 =