خرید تضمینی گوشت قرمز توسط دولت لازمه گذار از این شرایط سخت است
خرید تضمینی گوشت قرمز توسط دولت لازمه گذار از این شرایط سخت است

 مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران:

خرید تضمینی گوشت قرمز توسط دولت لازمه گذار از این شرایط سخت است

اختصاصی دامیران؛ فضل خرم: در سال گذشته به دلیل خشکسالی حدود دو و نیم میلیون تن کسری تولید نهاده مرتعی داشته ایم/ دام ایران در کشورهای همجوار از مقبولیت خوبی برخوردار است. اما قیمت خرید دولت با نرخ ۹۰هزار تومان به ازای هر کیلوگرم، بسیار بصرفه تر از صادرات دام خواهد بود.

فضل خرم مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران در گفتگو با خبرنگار دامیران، افزایش هزینه های تولید در پی افزایش قیمت نهاده ها، خشکسالی و فقر مراتع، و ناکافی بودن نقدینگی در دست دامدار را از یک سو؛ و پایین بودن تقاضای خرید گوشت به دلیل کاهش طبیعی مصرف گوشت در فصل گرما و همچنین پایین آمدن قدرت خرید مردم از سوی دیگر را، دغدغه اصلی امروز تمام دامداران دانست.

وی تشریح کرد: « دامهای عشایری همیشه به تغذیه در مراتع وابسته بوده اند. هر میلی متر کاهش بارش باعث کاهش تولید یک کیلو گرم علوفه مرتعی در متر مربع میشود. این به این معنی است که با کاهش ۸۰ میلیمتری بارندگی در سال گذشته، در سی و پنج و نیم میلیون هکتار مرتع عشایری، کسری تولید حدود دو و نیم میلیون تن نهاده مرتعی داشته ایم. امروز دامدار از همه طرف در فشار قرار گرفته و اگر امروز به داد دامدار نرسیم، تولید از بین خواهد رفت و در چند ماه آینده، کشور ما به وارد کننده گوشت تبدیل خواهد شد.»

خرم راهکار صدور مجوز صادرات دام زنده برای نجات صنعت دامپروری را مناسب شرایط امروز کشور ندانست و خاطرنشان کرد: « در شرایط امروز که دنیا درگیر چالش تامین غذاو حفظ امنیت غذایی است، خروج دام از کشور آن هم به قمیت کیلویی ۳/۵  دلار منطقی به نظر نمی رسد. بلکه بهترین کار ورود دولت برای خرید تضمینی و ذخیره سازی گوشت به قیمتی است که دامدار نیز متضرر نشود. اگر طبق گفته وزیر جهاد کشاورزی، خرید تضمینی دام باقدرت و سهولت آیین نامه ای انجام شود، یقینا هیچ تولید کننده ای حاضر نخواهد بود در شرایط بحرانی امنیت غذایی بین المللی، داشته خود را به بهای ناچیز بفروشد. اگر دولت نیز با کمبود نقدینگی روبه‌روست مردم و دامدار باید دولت مان را حمایت کنند تا دولت بتواند این دام را جمع و ذخیره سازی کند تا نیازمند واردات گوشت نباشیم. به اعتقاد من بحث صادرات دام زنده نیاز به کارشناسی بیشتر دارد.»

ظرفیت های دانش بنیان حوزه کشاورزی مورد حمایت دولت قرار می گیرند

وی ادامه داد: « دام ایران در کشورهای همجوار از مقبولیت خوبی برخوردار است. اما آیا ما به ازای آن متناسب است؟ یا دام باید با قیمت ناچیز صادر شود؟ در حال حاضر قیمت پیشنهادی برای خرید دام زنده ایرانی، به ازای هر کیلو ۳/۵ دلار، معادل با ۱۰۵ هزار تومان است که اگر هزینه های تبعی مثل حمل ونقل، قرنطینه، انتقال ارز، تصفیه تعهد ارزی و..در نظر گرفته شود، قیمت خرید دولت با نرخ ۹۰هزار تومان به ازای هر کیلوگرم، بسیار بصرفه تر از صادرات دام خواهد بود. از این رو صادرات دام زنده عملا نه تنها سودی برای دامدار نخواهد داشت، بلکه می تواند اثر روانی برای افزایش قیمت گوشت داشته باشد.»

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران تصریح کرد: « صادرات دام در صورتی توجیه پذیر خواهد بود که دام ایران در کشورهای خارجی محبوبیت و مطلوبیتی داشته باشد که چهار برابر قیمت خرید داخل بابت دام ایرانی پرداخت شود. در این صورت با احتساب هزینه، صادرات باز هم به نفع دامدار و کشور است. ولی در حال حاضر چنین شرایطی وجود ندارد.»

وی  در ارتباط با تجمع دامداران مقابل وزارت جهاد کشاورزی گفت: « مشکلات امروز دامداران بسیار جدی است. هر انسانی که نیاز جامعه خود را به صورت منطقی انعکاس می دهد، باید مورد احترام قرار گیرد و صحبت هایش شنیده شود و اینکه ما به این گروه عنوان دامدارنما اطلاق کنیم اتفاق زیبایی نیست. ولی این نیز منطقی نیست که ما بگوییم دولت دغدغه مشکلات دامداران را ندارد. تمام تلاش دولت مبتنی بر ایجاد و توسعه رضایتمندی در جامعه است و به تبع آن وزارت جهاد کشاورزی هم، در این راستا به ویژه برای تامین نظر تولید کنندگان بخش کشاورزی، تلاش وافری دارد. ولی ابزارها و ساختار موجود، گاهی راه را بر پاسخ دادن به برخی انتظارات می بندد. به عنوان مثال وقتی تامین و تخصیص ارز برای واردات نهاده ها در اختیار و بر عهده بانک مرکزی بوده و از عهده وزارت جهاد خارج است. یا مثلاً رقمی که در قانون بودجه برای خرید تضمینی و یا حمایتی دام تخصیص پیدا کرده است، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی، تکافوی حل مشکلات دامداران را نکند. »

بزرگترین تولیدکننده گوشت قرمز در کشور کیست؟

خرم در انتها گفت: « من یقین دارم اگر مسئولین با مردم و تولیدکنندگان صادقانه مسایل را درمیان بگذارند، مردم شریف ایران، بیش از پیش همراهی خواهند داشت. به تعبیری اگر هرمسئولی در حوزه وظایف وجامعه هدف، خود را در جایگاه آنها قرار دهد، مسائل خیلی آسانتر حل خواهند شد.»

خرید تضمینی گوشت قرمز توسط دولت لازمه گذار از این شرایط سخت است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

3.3/5 - (7 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سه × یک =