دامداری دیگر توجیه اقتصادی ندارد
دامداری دیگر توجیه اقتصادی ندارد

در تجمع امروز دامداران در مقابل وزارت جهاد مطرح شد:

دامداری دیگر توجیه اقتصادی ندارد

اختصاصی دامیران؛ دامداران معترض: دامهای مولد و گوساله های هلشتاین در صف کشتار هستند/ ما به دنبال ایجاد آشوب و سیاسی بازی نیستیم. فقط راه دیگری برای مطالبه حقوق صنفی برایمان باقی نمانده است/  وزارت جهاد وزارت متولی ماست و باید از حقوق ما دفاع کند/ از پشت میز نمی شود به مشکلات دامداران رسیدگی کرد.

شماری از دامداران دام سبک و سنگین، امروز با تجمع در مقابل ساختمان وزارت جهاد کشاورزی نسبت به سیاستهای این وزارت خانه در برابر صنعت پرورش دام پس از آزاد سازی قیمت نهاده ها واکنش نشان داده و خواستار تعیین تکلیف هر چه سریعتر وضعیت دام کشور شدند.

وزارت جهاد وزارت متولی ماست

یکی از دامداران درباره دلیل حضور خود در تجمع به خبرنگار دامیران گفت: «همه دامپروران از دامپروری متضرر هستند. قرار بر این بود که با آزاد سازی قیمت نهاده ها، صادرات دام نیز آزاد شود. ما منتقد تصمیمات وزارت جهاد هستیم و منتظریم که وزیر برای ما تصمیم گیری کند.

وی تاکید کرد:« ما به دنبال ایجاد آشوب و سیاسی بازی نیستیم. فقط راه دیگری برای مطالبه حقوق صنفی برایمان باقی نمانده است.»

دامدار دیگردی در این ارتباط گفت: «سال گذشته به بهانه احتمال گران شدن قیمت گوشت در داخل کشور، جلوی صادرات دام زنده گرفته شد. ولی دامدار ضامن پایین نگه داشتن قیمت ها نیست. ما فقط دامدار هستیم و صحبت ما امروز این است که باید تولیدات ما شامل شیرو گوشت با یک سود حداقلی معقول روی  قیمت تمام شده، از ما خریداری شده و یا راه صادرات ما باز شود. ما نمی توانیم به دلار نهاده بخریم، و محصولات را به ریال  آن هم با نرخ دستوری بفروشیم.»

همه اخبار و حوادث دامداران >> کلیک کنید

وی ادامه داد: « اگر مسئولین بخواهند با این بهانه  جلوی صادرات دام را بگیرند به زودی صنعت دام کشور تمام خواهد شد. من بعد از مدتها تلاش و گسترش گله، مجبور شدم که میش های مولد دو قلو زا و سه قلو زای خودم را به قیمت گوشت، آن هم با نازلترین قیمت بفروشم. عملا فروش یک میش حدود ۱ میلیون هفتصد هزار تومان دست مرا می گیرد در حالی که هر میش برای من ۱۳تا ۱۷ میلیون تومان تمام شده است.»

احتمال شیوع بیماری در جمعیت دام سبک کشور / دام ضعیف از کشور خارج شود

این دامدار در پاسخ این سوال خبرنگار دامیران که موضع و پاسخ وزارت جهاد کشاورزی تا به امروز در این رابطه چه بوده است گفت: «با وجود پیگیری ها هنوز جواب صریح و روشنی دریافت نکرده ایم. گفته می شود وزارت جهاد به تنهایی نمی تواند در این مورد تصمیم بگیرد. ولی این وزارتخانه، متولی ماست و باید از حقوق ما دفاع کند.»

دامداری دیگر توجیه اقتصادی ندارد - دامیران
دامداری دیگر توجیه اقتصادی ندارد – دامیران

 صنعت دامپروی بین منگنه ممنوعیت صادرات و آزادی واردات

دامدار دیگری در رابطه با دلیل حضورش در تجمع  گفت: « سال گذشته  در شرایطی که در کشور هم گوشت قرمز و هم گوشت مرغ به اندازه نیاز داشتیم، اقدام به واردات کردند که این دامدار و مرغدار را تحت فشار قرار داد. از سوی دیگر با بستن راه صادرات دامدار بین منگنه قرار گرفت. اخیرا مطلع شدیم که محموله هایی از گوساله زنده نیز آن هم از کشوری مثل پاکستان که همیشه از نظر بهداشتی مورد انتقاد بوده است وارد کشور شده است. دلیل وارد کردن گوساله زنده از کشوری مثل پاکستان آن هم در زمانی که ما در کشور خود دام مازاد داریم که به دلیل عدم امکان تغذیه نامناسب ضعیف و آماده جذب عوامل بیماری زا شده اند چیست؟ چه کسی پاسخگوی احتمال شیوع بیماری های وارد شده با دامهای پاکستانی در بین گله های ایرانی است؟»

دامداری دیگر، فساد زیاد در وزارت جهاد کشاورزی , فشار سنگین روی دامدار را دلیل وقوع این تجمع عناون کرد و گفت: « پس از تجمعات متعددی که در استانها داشتیم، مجبور شدیم مشکلات خود را پیش شخص جناب وزیر بیاوریم. سوال من این است که وقتی من نهاده را آزاد تهیه می کنم با چه منطقی باید شیر و گوشت تولیدی خودم را با قیمت دستوری بفروشم؟ معادلات شما بر اساس چه فرمولی است؟ در این قیمت گذاری دستوری حد اقل سود معقول را هم برای ما در نظر نگرفته اند. مسئولین با این دلیل که ما در کشور دام مازاد نداریم، اجازه صادرات نمی دهند در حالی که باید از اتاقهایشان بیرون بیایند و از نزدیک شاهد مشکلات دامداران باشند. ما مدتهاست که از مشکلات خود صحبت می کنیم. حتی استاندار یزد آقای فاطمی، در نامه ای مشکلات ما را انعکاس داده اند. آقایان از ریز به ریز مشکلات خبر دارند . وزیر جهاد برای پاسخگویی به مجلس رفت اما تنها با یک کارت زرد دوباره به پشت میز وزارت بازگشت. ولی مشکلی از دامدار حل نشد. آیا شما صف کشتار دام مولد را نمیبینید؟»

محمد کریم فکوری اگر وزیر جهاد کشاورزی بود در شرایط کنونی چه می کرد؟
دامداری دیگر توجیه اقتصادی ندارد - دامیران
دامداری دیگر توجیه اقتصادی ندارد – دامیران

تسهیلات؛ وعده ای که عملی نشد

وی ادامه داد: «موضوع دیگر مورد اعتراض دامداران، دامدار کارت است. به عنوان مثال قرار بود در ازای هر راس دام سنگین ۳میلیون و دویست هزار تومان تسهیلات دامدار کارت در اختیار دامدار قرار گیرد. اما در شهرستانها به عنوان مثال در استان یزد عملا  به ازای هر راس گاو یک میلیون و پانصد هزار تومان تسهیلات داده می شود. آن هم با بازپرداخت ۹ ماهه که برای دامدار توجیه ندارد. ‌بانک کشاورزی بر خلاف آنچه که گفته شده بود با شرایط دامدار کنار نیامد. از دامدار ضامن کارمند دولت و تصویه معوقات خواست. »

وی افزود: «مشکل اصلی دامداران این است که آنچه قیمت تمام شده گوشت است با توجه به قیمت های دستوری خرید دام زنده و گوشت همخوانی ندارد و دامدار نمی تواند روی تولیدی مثل دامپروری که زحمت بسیاری هم دارد عایدی منطقی داشته باشد.  قیمت تمام شده هر کیلوگرم گوشت برای دامدار ۳۰۰ هزار تومان تمام می شود در حالی که به دستور دولت این گوشت باید با قیمت ۱۶۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد که این حتی به منطق نزدیک هم نیست. »

این دامدار ادامه داد: «در حال حاضر قیمت پیشنهادی پشتیبانی بابت هر کیلو گوشت ۸۵ تا ۹۰ هزار تومان است. دام با نهاده کیلویی ۱۲ هزار تومان چقدر باید بخورد که بتواند یک کیلو گوشت تولید کند؟ دولت طبق قانون باید خرید تضمینی کند. دامدار تنها وظیفه تولید را بر عهده دارد. حمایت از مصرف کننده به عهده دولت است نه دامدار. قیمت بازار را عرضه و تقاضا مشخص می‌کند. چرا باید برای قیمت ها سقف تعیین کند؟ چرا راه صادرات باز نمی شود؟»

وی افزود: «گوساله هولشتاینی که در دوره شیرواری ۴۰ تن شیر می‌دهد در صف کشتار هستند. تولید یک کیلو دام برای دامدار حداقل ۱۸۰ هزار تمام می شود این در حالیست که دام را کیلویی ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان از ما خریداری می‌کنند.»

چرا گوشت قرمز گران شد؟ گفتگوی اختصاصی با منصور پوریان

به گفته این دامدار: «فروش یک گله دام از سوی دامدار فقط امکان خرید یک کامیون کاه را  فراهم می‌کند. در حال حاضر دامداری دیگر توجیه اقتصادی ندارد.»

دامداری دیگر توجیه اقتصادی ندارد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سه × 4 =