دامپروری و مرغداری ایران، قربانی ارز چند نرخی
دامپروری و مرغداری ایران، قربانی ارز چند نرخی
۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)

دولت دست از دخالت در صنعت بردارد؛

دامپروری و مرغداری ایران، قربانی ارز چند نرخی

دکتر سید مهدی میرسلیمی، رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام، نشستن افراد بدون دانش و آگاهی در جایگاه مسئولین تصمیم گیر، سیاست وجود ارز چند نرخی در اقتصاد کشور و ایجاد رانت به تبع آن، جایگزینی  خرید دارو و مواد بیولوژیک دام از شرکت های معتبر چندملیتی با شرکت های فاقد فارماکوپه معتبر و از چرخه خارج کردن واردکننده متخصص با انگ مافیای واردات، و نیز سلب امکان انتخاب داروی باکیفیت از سوی دامدار و مرغدار به عنوان تولید کننده واقعی به بهانه حمایت از تولید را از چالش های صنعت تولید پروتئین کشور برشمرد و بر لزوم درک جایگاه واقعی واردکننده به عنوان مسیر ورود دانش و اطلاعات به روز در کشور تاکید کرد.

گلبید، یکی از شرکتهای باسابقه و خوشنام در زمینه واردات دارو، واکسن و مواد بیولوژیک و همچنین، ضدعفونی کننده ها، افزودنی ها و کیت های الایزا از شرکت های معتبر اروپایی است. این شرکت در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد و از سه سال بعد در کنار واردات، به اداره مزرعه مرغ مادر تولید جوجه یک روزه پرداخته است، که به همین سبب این مجموعه را می توان هم در گروه تولیدکنندگان و هم واردکنندگان طبقه بندی کرد.

دکتر سید مهدی میرسلیمی، مدیرعامل شرکت گلبید، رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دامی، و عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و هلند در نشستی با دامیران به واکاوی مشکلات صنایع و تجارت مرتبط با پرورش دام و طیور در کشور پرداخت.

گذاری سخت برای صنف و صنعت

دکتر میرسلیمی سال ۹۹را در رابطه با اجناس، واکسن ها و داروهای دامپزشکی به دلیل گذار از قیمت ارز دولتی به ارز آزاد، سالی بسیار سخت برای صنف و صنعت توصیف کرد. وی توضیح داد: در این پروسه بسیاری از شرکتها که محصولات خود را برای اولین بار با ارز دولتی وارد کرده بودند، نیاز به ۵ برابر نقدینگی پیدا کرده و دچار شُک و ضرر و زیان بزرگی شدند. حتی دو سال قبل که ارز دولتی به ارز نیمایی تبدیل شد نیز، با توجه به این که بسیاری از همکاران ما اجناس را به صورت اعتباری وارد می کردند، جهش قیمت ارز، سال سختی را برای واردکنندگان رقم زد.

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دامی، کم شدن درآمد های دولت، وجود سیستم ارز چند نرخی، و نگرانی سازمان دامپزشکی از کمبود دارو را مسبب ایجاد رانت برای عده ای غیر متخصص دانست که باعث واردات دارو و مواد بیولوژیک از کشورها و شرکت هایی شد که حتی فاقد فارماکوپه معتبر بودند. چرا که ثبت یک داروی معتبر ممکن است تا سالها به طول بیانجامد. ولی در مقطعی حاکمیت ناچار به تامین واکسن به هر شرایط و هر کیفیتی شد. از طرف دیگر موانع زیادی بر سر راه واردکننده متخصص واقعی قرار گرفت، و در نهایت به واردکنندگان متخصص کالاهای از این دست، انگ مافیا زده شد.

کم شدن درآمد های دولت، وجود سیستم ارز چند نرخی، و نگرانی سازمان دامپزشکی از کمبود دارو، مسبب ایجاد رانت برای عده ای غیر متخصص است.

آبشار مسئولین بدون تخصص

دکتر میرسلیمی، عدم تخصص مرتبط و کافی افراد تصمیم ساز در ارگانهای متولی را مشکل مهم دیگر صنعت دانست و تصریح کرد: هیچ صیادی از رود حقیری که به مردابی می ریزد، مرواریدی صید نخواهد کرد. وقتی افرادی بی تخصص به عنوان تصمیم گیر منصوب می شوند، نمی توانند و نمی خواهند فرد متخصص تر از خود را به کار بگیرند چرا که با این کار، بی مهارتیشان نمود پیدا می کند. این در نهایت، آبشاری از مسئولین بدون تخصص و تجربه را به کشور تحمیل می کند. شما برای انجام هر کاری با بن بست مسئولین بدون تخصص مواجه می شوید که تا فرصت درک ریزه کاری های  مربوط به حوزه تصمیم گیری خود را پیدا می کنند، زمان واگذاری مسئولیتشان فرا می رسد.

مصاحبه اختصاصی دامیران با احمد سلحشور؛ خوراک دام و ارز ترجیحی

وی در ادامه با اشاره به قانون بهبود فضای کسب و کار و تاکید دولت بر دخالت دادن متخصصین، انجمن ها و تشکل های تخصصی در هر تصمیم کلانی که در حوزه ای گرفته می شود گفت: ولی متاسفانه هیچ کدام از اینها به درستی اجرا نمی شود. در برهه ای ارزش و بهای بیشتری برای تشکل ها قائل می شدند ولی این روزها حل مشکلات صنفی از طرف دولت به بهانه تشکیل جلسات و کمبود وقت و مسائلی از این دست آنقدر به طول انجامیده، که آن مشکلات جای خود را به معزلات جدیدتر و بزرگتری داده اند.

هیچ صیادی از رود حقیری که به مردابی می ریزد، مرواریدی صید نخواهد کرد.

قیمت گذاری دستوری

به اعتقاد دکتر میرسلیمی تعیین دستوری قیمتها بصورت غیرکارشناسی، مشکل بزرگ دیگری است. وی در این باره به دامیران گفت: به عنوان مثال به دستور دولت حقوق و دستمزد افزایش پیدا می کنند که بدون شک سهم بزرگی از هزینه های تولید را به خود اختصاص داده و قیمت تمام شده محصولات را به طور چشمگیری افزایش می دهد، ولی برای افزایش قیمت محصولاتی مانند مرغ تا ماه ها به بهانه برگزاری جلسات، تعلل می کنند و در طول تمام این ماه ها، مرغدار در تنگنا قرار می گیرد.

خیانت به کشور پشت نقاب تولید

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دامی عدم وجود تعادل و تعامل در حوزه واردات و تولید دارو در کشور را یکی دیگر از مشکلات مهم صنعت برشمرد و گفت: اغلب تولید کنندگان داخلی حتی دانش کافی در مورد محصول تولیدی خودشان ندارند. تنها کاری که انجام می دهند، میکس یک سری مواد اولیه وارداتی طبق یک سری دستورالعمل مشخص است‌. وی افزود: خوب است که ما این حقیقت را بپذیریم که به جز در موارد بسیار انگشت شماری در زمینه داروهای انسانی و آنتی‌بیوتیک ها، کشور ما از تکنولوژی تولید دارو برخوردار نیست. وی از مسئولین سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولید و منفعت تولید کننده واقعی، یعنی تولید کننده گوشت، شیر، مرغ و تخم مرغ درخواست کرد که میکس کنندگان مواد اولیه دارویی بی کیفیت را به نفع تولیدکننده واقعی کنترل کند.

دکتر میرسلیمی اضافه کرد: مشکل دیگر اینجاست که در صورتی که تولید کننده موفق به تولید درصد محدودی از نیاز کشور به یکی از محصولات خاص شود، تعرفه بالایی برای واردات باقی نیاز کشور اعمال می شود و باز تولیدکنندگان نهایی با آسیب و ضرر و زیان مواجه خواهند شد. در نهایت آثار این بی تدبیری گریبان مصرف کننده نهایی و سفره مردم را نیز خواهد گرفت.

 در راستای حمایت از تولید و منفعت تولید کننده واقعی، یعنی تولید کننده گوشت، شیر، مرغ و تخم مرغ، میکس کنندگان مواد اولیه دارویی بی کیفیت را کنترل کنید.

به گفته رییس هیات مدیره انجمن واردات دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام، کل واردات دارو، واکسن و افزودنی دام به عنوان تامین کننده صنعتی که بعد از نفت بیشترین ارزش افزوده را برای اقتصاد کشور، و همچنین پروتئین و محصولات لبنی سفره را برای کشور محقق می کند، در سال معادل رقمی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار نخواهد بود که در مقایسه با سایر صنایع رقم بسیار ناچیزی است. به عنوان مثال در زمینه داروی انسانی زمانی سالانه رقمی بالای ۳ میلیارد دلار و در حال حاضر حدود ۵/۱ تا ۲ میلیارد دلار بدون دشواری خاصی واردات انجام می گیرد.

فایل صوتی مصاحبه دکتر محسن حافظ؛ توزیع کنندگان نهاده ها، حلقه ی بریده شده زنجیره صنعت پروتئین کشور

مدیرعامل شرکت گلبید در ادامه افزود: ما محصول را شناسایی، وارد و بازاریابی می کنیم، محصول را جا می اندازیم و بعد از آن تولید کنندها محصول را کپی می کنند و دولت با بستن تعرفه ۳۰تا۴۰ درصدی روی واردات آن، محصول ما را از چرخه رقابت قیمتی خارج می کند. در این مرحله که تولید کننده داخلی که دیگر رقیبی برای خود نمی بیند، محصول مشابهی برای مقایسه کیفیت و کسی برای کنترل وجود ندارد، شاهد این بلایی می شویم که بر سر تمام صنایع کشور از خودروسازی گرفته تا سایر صنایع آمده است.

وی در پاسخ به ادعای دبیر سندیکای تولیدکنندگان داروهای دامی که در مصاحبه ای به دامیران گفته بود: مردم به صورت فرهنگی به محصول داخلی، حتی در صورت داشتن کیفیت بالاتر در مقایسه با نمونه های مشابه خارجی، اطمینان ندارند گفت: اعتماد به دست آوردنی است. در همین صنعت تولید داروی دامپزشکی شرکت‌هایی وجود دارند که من چشم بسته محصولشان را می خرم. ما خارجی و خودباخته نیستیم. تخصص خود را آورده ایم که کاری برای کشور انجام دهیم. اگر محصول یک شرکت داخلی با کیفیت باشد، چرا باید از یک شرکت خارجی خرید کنم؟ اگر مرغدار ما به دارو یا واکسن داخلی با کیفیت دسترسی داشته باشد، هرگز به سراغ جنس خارجی نخواهد رفت.

اعتماد به دست آوردنی است. اگر مرغدار ما به دارو یا واکسن داخلی با کیفیت دسترسی داشته باشد، هرگز به سراغ جنس خارجی نخواهد رفت.

انتقال دانش به کشور در قالب واردات 

دکتر مهدی میرسلیمی با ابراز نارضایتی از دیدگاه بخش دولتی به واردات ازعان داشت: به نظر می رسد که در وزارت جهاد کشاورزی کشور ما آن دید و بینش برای درک اهمیت فعالیت واردکننده ها به عنوان معرفی کننده تکنولوژی و محصولات با کیفیت و به روز وجود ندارد.

دکتر میرسلیمی با نگاه به نقش پررنگ و برجسته شرکتهای واردکننده برای پرورش نیروی های مجرب از طریق اعزام افراد متخصص یا تازه فارغ التحصیلان به سمینارهای بین المللی و یا بازدید های خارج از کشور به دامیران گفت: خود ما در ایران چیزی تحت عنوان تحصیلات تجربی نداریم.  محتوای دروس دانشگاهی به قدری ناکارآمد است که هر دانش آموخته ای باید مدتها در بازار کار، فعالیت کند تا در کنار مباحث تئوری که در دانشگاه آموخته است، تجربه کافی نیز کسب نماید. وی اضافه کرد: شرکت گلبید سالانه دست کم ۵۰ تا ۱۰۰ نفر را به نمایشگاه ها یا سمینارهای مختلف در سراسر دنیا می فرستاد. بنابراین این واردکننده ها هستند که در زمینه هایی که امکان آن در داخل کشور وجود ندارد، افراد را آموزش داده و به شرکت های تولید کننده امکان کپی محصولات خارجی را می دهد. وی تاکید کرد: واردات اطلاعات از طریق شرکت های وارد کننده است.

دست و پای واردکننده در پوست گردو

مدیرعامل شرکت گلبید، نیاز به افزایش نقدینگی برای واردات به دلیل افزایش نرخ ارز، اجبار به استفاده از سیستمهای توزیع فرمایشی که گاهی تا ۳۰ درصد باعث افزایش قیمت محصول وارداتی می شوند، گرانی قیمت نهاده ها که دامدار و مرغدار را ترغیب کرد که تا حد امکان از مصرف دارو و مکمل های تغذیه ای برای دام های خود اجتناب کند را باعث کاهش توان این شرکت و شرکتهای همکار دانست و افزود: هیچ بانکی با زیر نرخ بهره ۲۰ درصد وامی اعطا نمی کند در حالی که شرکتها موظف به اعمال سود زیر ۲۰ درصد روی محصول هستند.

این عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و هلند در پاسخ به سوال خبرنگار دامیران در رابطه با پیشرفت تکنولوژی تولید در ۲۰ سال اخیر گفت: ما پیش از انقلاب شاهد پاگرفتن چندین زنجیره تولید مرغ بودیم، که بعد از انقلاب تمام این زنجیره ها ملی، و صاحبان آنها زندانی یا فراری شدند. بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب با تجربه اتفاقاتی مانند جنگ و تحریم به جایی رسیده ایم که صنعت مرغداری ما در همان زمان انقلاب فریز شده و هیچ تکنولوژی به آن اضافه نشده است. امروز پس از سالها در حالی که خارجی ها در هر دوره، از هر متر مربع بالغ بر ۳۰تا۴۰ کیلو گوشت مرغ برداشت می کنند، ما تازه به فکر تشکیل زنجیره ها افتادیم که آنهم با قوانین بازدارنده ای که ازطرف دولت وضع می شود، کار بسیار دشواریست. ما در ایران تمام تجربه های موفق دنیا را به بهانه بومی سازی به تباهی می کشیم.

مصاحبه اختصاصی دامیران با مهندس مهدی معصومی؛ درج قیمت تولید کننده محل اشکال های متعدد

دولت دست از دخالت بردارد

دکتر سید مهدی میرسلیمی برای بهبود اوضاع صنعت پرورش دام و طیور کشور از دولت خواست که دست از دخالت در بازار برداشته و قیمت ارز را شناور کند. وی تصریح کرد: در همه جای دنیا بازار خودش خودش را تنظیم می کند. واردکننده اگر بازاری برای محصول خود نبیند، دست به واردات نمی زند. تولید کننده نیز در صورتی دست به تولید می زند که بتواند محصولی را به بازار معرفی کند که از نظر قیمت و کیفیت قابل رقابت با مشابه خارجی خود باشد.

مادر فساد در اقتصاد کشور

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دامی ارز ۴۲۰۰ تومانی را مادر فساد در اقتصاد کشور دانست و دراین رابطه به دامیران گفت: تمام اجزای صنعت دامپروری، اعم از تشکل‌ها و متخصصین دولتی، همه و همه، مادر تمام مشکلات صنعت را ارز چند نرخی می دانند و موافق هستند که تنها راه برون رفت از این مشکلات، حذف ارز دولتی است. چرا که دولت به دلیل تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به صنعت، خود را مجاز به مداخله در تعیین نرخ قیمت گذاری دستوری می داند. در نهایت تولیدکننده اگر نتواند دخل و خرج خود را با هم جور کند، یا ناچار به تقلب در کار می شود و یا مجبور به تعطیلی کسب و کار خود خواهد بود. وی با اشاره به تلاش مداوم در جهت حذف ارز چند نرخی از طرف مسئولین ادامه داد: عادت رانت خواران و کاسبان تحریم به مکیدن خون مردم از طرفی، و از طرف دیگر عدم تمایل دولت به دست کشیدن از بازار و قیمت گزاری، باعث ادامه دار شدن این شرایط شده است.

تولید کننده اگر نتواند دخل و خرج خود را با هم جور کند، یا ناچار به تقلب در کار می شود و یا مجبور به تعطیلی کسب و کار خود خواهد بود.

 

دکتر میرسلیمی در پایان گفت: چیزی به عنوان مافیای واردات دارو وجود ندارد. مافیا یعنی سیستم فاسدی که دست روی هر حوزه ای که می گذارد، جلوی فعالیت سایرین در آن حوزه را می گیرد. در حالی که ما دنبال افزایش رقابت با هدف بهبود کیفیت هستیم. در همه جای دنیا رسم بر این است که با هدف حمایت از تولید، برای مدتی کوتاهی تعرفه ای را برای واردات محصول مشابه تعریف می کنند که در آن مدت محصول تولیدی بتواند جای خود را در بازار پیدا کند و پس از آن با برداشتن تعرفه امکان رقابت را ایجاد می کنند. اگر محصول امکان رقابت با رقیب خارجی خود را نداشته باشد، گرفتن حق انتخاب و خرید جنس بهتر ازمردم، خیانت به مردم است.

دامپروری و مرغداری ایران، قربانی ارز چند نرخی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.6/5 - (5 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

یک نظر در “دامپروری و مرغداری ایران، قربانی ارز چند نرخی

  • ۱۶ مرداد, ۱۴۰۰ , ۱۶:۴۱

    خیلی عالی!

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

ده + 12 =