دامپزشکی برای تسهیل مقررات بهداشتی صادرات دام مذاکره کند
دامپزشکی برای تسهیل مقررات بهداشتی صادرات دام مذاکره کند

دامپزشکی برای تسهیل مقررات بهداشتی صادرات دام مذاکره کند

الزامات قرنطینه ای صادرات دام، تابع دستورالعمل کشور مقصد است/ دامپزشکی با کشورهای مقصد صادرات دام زنده وارد مذاکره شده و دقت نظارت های بهداشتی دامپزشکی ایران را برای این کشور ها تبیین کند.

یکی از راهکارهایی که برای جلوگیری از زیان بیش از پیش دامدار و رسیدن قیمت دام زنده به هزینه تمام شده پرورش پیشنهاد و اجرایی شد، آزادسازی صادرات دام زنده بود. اما بنا بر تحقیقات خبرنگار دامیران و با استناد به گفته های مدیران تشکلی صنعت پرورش دام، این راهکار اثری که انتظار می رفت را روی قیمت فروش دام نداشت. کارشناسان دلایل متعددی را بر ناکارآمدی سیاست صادرات برای واقعی سازی قیمت دام نام برده اند که یکی از آنها بالا بودن هزینه صادرات به دلیل سختگیرانه بودن شیوه نامه بهداشتی و طولانی بودن مدت زمان قرنطینه دام است.

در این ارتباط مدیر کل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور به خبرنگار دامیران گفت: شیوه نامه صادرات را مقام عالی وزارت ابلاغ می کند و در ارتباط با مباحث بهداشتی و قرنطینه دام سازمان دامپزشکی تنها نظر می دهد.

وی توضیح داد: بیشتر مباحث شیوه نامه مربوط به حوزه بازرگانی است و آنچه به بخش بهداشت مربوط می شود، می تواند دو حالت داشته باشد. اول اینکه کشور مقصد الزامات بهداشتی خاصی دارد که ما ملزم به تمکین از شرایط آنها هستیم. کشورهایی مانند عراق، کویت و عمان که بازار های مورد نظر صادرکنندگان دام هستند، رسما طی مکاتباتی الزامات سختگیرانه خود را به ما ابلاغ کرده اند. این کشورها به ما اعلام کرده اند که قبل از صادرات باید عدم ابتلای دام به برخی بیماری ها چک شود. یک سری واکسن ها را دریافت کرده باشد و تعداد روز های قرنطینه را نیز آنها مشخص می کنند.

وحید صالحی ادامه داد: دوم کشورهایی هستند که الزامات خاصی ندارند. در چنین شرایطی ما به الزامات و مقررات ملی و داخلی خود اکتفا می کنیم. به عنوان مثال کشوری مانند افغانستان الزامات خاصی ندارد و برای کشوری مانند امارات الزامات بهداشتی داخلی ما پذیرفته است. در چنین شرایطی گواهی بهداشتی دام پلاک کوبی شده در کمتر از یک روز صادر می شود.

دستوری مبنی بر ممنوعیت صادرات دام ابلاغ نشده است

وی تصریح کرد: به‌طورکلی از نظر ما دامی که پلاک کوبی و هویت گذاری شده باشد، به این معنی است که نظارت بهداشتی سازمان دامپزشکی بر روی آن اعمال شده است. تا زمان یک ماه از پلاک کوبی، نیاز به قرنطینه و آزمایش نیست و ما گواهی بهداشتی دام را صادر می‌کنیم.

دولت برای دامدار بازار ایجاد کند/ الکترونیکی شدن صدور مجوز ها، دوندگی دامدار را کاهش نداده است

در حال حاضر آنچه که ما را محدود میکند، ابتدا الزامات بهداشتی کشور مقصد است و دوم اعتبار مجوز دفتر توسعه صادرات صادرکنندگان است. وزارتخانه برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی برای این مجوزها اعتبار یک ماه تعیین کرده است. اگر متقاضی ما، اعم از شخص حقیقی یا حقوقی طی این یک ماه موفق به صدور دام نشود، مجوز باطل میشود. تمدید این مجوز نیز معمولاً با مکاتبه سازمان جهاد کشاورزی استان با معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد، و اعتبار سنجی کارت بازرگانی، یک روزه انجام می شود. البته این بخش از فرایند خارج از حوزه مسئولیت و عملکرد سازمان دامپزشکی است.

منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور اما در این خصوص، با تاکید بر صحبتهای مدیر کل دفتر قرنطینه سازمان دامپزشکی به دامیران گفت: این حقیقت دارد که کشورهای مقصد صادرات الزامات بهداشتی سختگیرانه ای را به ما تحمیل کرده اند. ولی ما از سازمان دامپزشکی کشور به عنوان سازمانی که نظارت های بهداشتی خود را به بهترین شکل ممکنه انجام داده است، انتظار داریم که با دامپزشکی کشورهای مقصد وارد مذاکره شده و دقت نظارت های بهداشتی دامپزشکی ایران را برای این کشور ها تبیین کند. این خوب نیست که با دام ایرانی با وجود تمام هزینه هایی که دامدار برای واکسیناسیون و حفظ بهداشت انجام داده است، مانند دام کشورهایی با آلودگی های غیر قابل انکار برخورد شود و زحمات سازمان دامپزشکی و دامدار نادیده انگاشته شود.

دامپزشکی برای تسهیل مقررات بهداشتی صادرات دام مذاکره کند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

17 + 16 =