گفتگو با منصور پوریان: دمدمی مزاجی وزارت جهاد، بلای جان صنعت پرورش دام
گفتگو با منصور پوریان: دمدمی مزاجی وزارت جهاد، بلای جان صنعت پرورش دام

پرواربندی ها در آستانه ورشکستگی؛

دمدمی مزاجی وزارت جهاد، بلای جان صنعت پرورش دام

منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور، در گفتگویی با خبرنگار دامیران، بی برنامگی و تصمیمات خلق الساعه را بلای جان تمام صنایع، از جمله صنعت دامپروری دانست، و دلایل افزایش قیمت گوسفند زنده در روزهای اخیر را توقف خرید حمایتی و لغو مجوز صادرات عناون کرد.

شورای تامین دام کشور، متشکل از مجموعه ای از مراکز دامپروری و پرواربندی ها با هدف مدیریت تولید و عرضه گوشت قرمز در کشور توسط بخش خصوصی شکل گرفته و در حال حاضر پرواربندی های با ابعاد بزرگ و متوسط عضویت این شورا را در اختیار دارند. صنعت پرواربندی، صنعتی مهم و حلقه واسط پرورش دام در کشور بوده و فلسفه تشکیل این صنعت از ابتدای فعالیت، کمک به دامداری های داشتی در مرتع بوده است.

با توجه به اتفاقات هفته های اخیر و جهش قیمت گوشت قرمز، منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور بارها و بارها طی مصاحبه هایی با رسانه ها، از بی برنامگی مدیریت بازار گوشت، احتمال افزایش قیمت، و باز شدن دست دلالان و مافیای گوشت در بازار شب عید این کالای اساسی سخن گفت. دامیران طی گفتگویی با این فعال صنفی، به واکاوی مشکلات و دغدغه های مراکز پرواربندی و رشته اتفاقات منتهی به افزایش بی سابقه قیمت گوشت قرمز پرداخته است.

منصور پوریان در این گفتگو با خبرنگار دامیران، دلیل اصلی بی ثباتی در بازار گوشت قرمز را بی‌برنامگی و بی‌نظمی عنوان کرد که در نهایت باعث افزایش قیمت دام زنده شد و مسبب اصلی این اتفاق را تصمیمات اشتباه تصمیم گیران دانست.

رئیس شورای تامین دام کشور، در توضیح رشته تصمیمات اشتباه در این زمینه به دامیران گفت: «قیمت دام زنده متاثر از قیمت نهاده و علوفه است. بدون شک اگر علوفه و نهاده کمیاب بوده و یا قیمت آن بالا باشد، قیمت دام زنده نیز به تبع آن افزایش پیدا می کند. باید در نظر گرفت که  کشور ما در منطقه اقلیمی خشک و نیمه خشک قرار دارد و  قیمت دام زنده مستقیما از قیمت نهاده ها تاثیر می پذیرد، ولی این جهش قیمتی که  این روزها شاهد آن بوده ایم پیش از این سابقه نداشته است.»

پوریان توضیح داد: «ما امروز در موقعیت تاریخی و جغرافیایی خاصی قرار گرفتیم که از یک سو، به دلیل کاهش بارش ها، دامدار نتوانست علوفه مورد نیاز دام خود را با قیمت ارزان تهیه کند و از سوی دیگر به دلیل شروع پاندمی کرونا و تعطیلی مراکز عمده استفاده از گوشت مانند رستوران ها، هتل ها، و اماکن زیارتی و سیاحتی، مصرف گوشت به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرد. تا جایی که به طور کلی تولید و پرورش دام برای دامدار مشکل ساز شد. مراکز پرورش دام از این شرایط، با سختی جان به در بردند، تا با روی کار آمدن دولت جدید قرار بر این شد که از طریق شرکت پشتیبانی امور دام، هم برای تنظیم بازار مصرف مردم، و هم برای جلوگیری از ضرر بیشتر دامدار، برنامه ریزی شده و اقداماتی صورت پذیرد.»

مقایسه پرورش دام و طیور

پوریان اضافه کرد: «تا آنجا که من متوجه شده ام، وظیفه شرکت پشتیبانی امور دام، خرید و ذخیره گوشت برای پشتیبانی بازار است، و نه برنامه ریزی برای نحوه توزیع در بازار. از آنجا که طبیعتاً امکان نگهداری و ذخیره سازی دام برای شرکت پشتیبانی امور دام فراهم نیست، لذا این شرکت باید گوشت را از دامدار خریداری و ذخیره سازی کند. متاسفانه این بخش وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهد و حتی در مقاطعی شاهد این مسئله هستیم که شرکت پشتیبانی به سمت واردات رفته و خرید حمایتی را که بسیار اهمیت دارد نادیده می گیرد.»

عوارض گمرکی صادرات دام زنده، زمینه ساز قاچاق

رئیس شورای تامین دام کشور در ادامه به خبرنگار دامیران گفت: «از طرفی قرار بر این شد که بخشی از این دام سبک مازاد در کشور، که روی دست دامدار مانده است صادر شود. دولت مجوز صادرات ۳۵۰ هزار راس و خروجی آن را را صادر کرد، ولی در عمل دیدیم که کمتر از ۴۰ هزار راس دام سبک از کشور خارج شد، و با تصمیمی یک شبه، یک دقیقه ای و لحظه ای، از صادرات دام جلوگیری کردند و دامدار را دچار ضرر و زیان مضاعف نمودند.»

پوریان تصریح کرد: «تجربه سال‌های سال کار در این بازار به ما نشان می دهد، اگر تغییرات قیمتی غیر طبیعی در بازار رخ دهد، احتمالاً پروژه خاصی در بحث بازارسازی در دست اجراست. اخیرا نیز ما شاهد این بودیم که با وجود این که کمبود دامی وجود نداشت، قیمت گوشت به میزان چشمگیری رشد پیدا کرده و از سوی دیگر، خرید حمایتی شرکت پشتیبانی امور دام تعطیل شد، و در نهایت دفعتا، جلوی صادرات گرفته شد و در پی آن ما شاهد صدور مجوز برای واردات ۱۰ هزار تن گوشت، آن هم به صورت گوشت خالص بودیم. وقتی تمام این اتفاقات را کنار هم قرار می دهیم، متوجه می شویم که تمام اینها اجرای سناریویی برای آغاز واردات بوده است.»

وی در ادامه تاکید کرد:« من دو ماه پیش نیز اعلام کرده بودم که این نوسانات قیمتی شک برانگیز هستند. باید بپذیریم که حجم واردات ۱۰ هزار تنی گوشت خالص با این که رقم کمی نیست، ولی با این حال اگر قرار بود این میزان گوشت از تولید داخل تامین شود، به راحتی امکان آن وجود داشت. امروز نیز اگر بنا بر واردات گوشت گذاشته شده است، دست کم باید با صدور مجدد مجوز صادرات، به جای سرکوب این صنعت در داخل کشور، از آن حمایت نمود تا دامدار ما بیشتر از این متحمل ضرر و زیان نشود.»

پوریان در ارتباط با بارشهای امسال و شرایط تامین علوفه از مراتع توضیح داد: « استان های گوسفند دار ما، مانند خوزستان، کرمانشاه، گیلان، فارس و لرستان، بارش بسیار محدودی داشتند.  لذا بدون شک استان های با ظرفیت بالای دام سبک، امسال با خشکسالی روبرو هستند و طبیعتاً جمعیت دام سبک متأثر از این شرایط خواهد بود. طبق آمار دقیقی که ما از جمعیت دامی کشور داریم، با اطمینان اعلام می‌کنیم که جمعیت دامی کشور ما در حال حاضر بسیار بالاست. لازم است که چیزی معادل ۱۰ تا ۱۲ میلیون راس از این دام ها از چرخه تولید خارج شده و وارد بازار مصرف شوند. از آن جایی که بازار داخل کشور ما توانایی و قدرت جذب این حجم گوشت را ندارد و بیشتر اتکا روی گوشت های وارداتی می افتد، تنها راه جلوگیری از ورشکستگی دامداران آزادسازی صادرات است.»

گفتگوی دامیران با منصور پوریان در خصوص گرانی گوشت و اهمیت این موضوع

وی افزود: «سال گذشته به دلیل مشکلاتی که بارها در مورد آن صحبت شده است، بسیاری از دامداران خرده پای خود را از دست دادیم. امروز تنها دامدارانی به فعالیت ادامه می دهند که توان مالی بیشتری داشتند. اگر این گروه نیز سرمایه های خود را از این بخش خارج کنند، عملاً صنعت دام سبک  کشور را از دست داده ایم.»

طرح تثبیت مرغ لاین در وزارت جهاد کشاورزی تصویب شد

رئیس شورای تامین دام کشور در رابطه با انتظار این بخش از صنعت تامین گوشت قرمز کشور از دولت، به دامیران گفت:« ما می‌دانیم که تعطیلی صادرات به دلیل فشارهای خارج از وزارتخانه بود. برنامه ای که وزارت جهاد به دور از فشارهای خارج از وزارت خانه باید دنبال کند، این است که هم در ازای صدور مجوز واردات، باید صادرات دام های داخلی نیز آزاد شود تا دامدار بتواند حجمی از دام خود را صادر نموده، و هم اینکه حجم دیگری از دام خود را به صورت خرید حمایتی در اختیار دولت قرار دهد، که ما هم بتوانیم تولید خود را حفظ کرده و صنعت را از خطر نابودی نجات دهیم. همان طور که می دانید دام یک موجود زنده است. طبق براوردهای ما هزینه نگهداری صنعتی روزانه دام سبک، شامل تعلیف، هزینه های سالن و همچنین هزینه های دامپزشکی حدود ۵۵ هزار تومان است.»

وی در ادامه ازعان داشت: «وزارت جهاد نیز در ابتدا برنامه های خوبی داشت. هم قرار بر خرید حمایتی بود و هم مجوز صادرات داده شده بود. وزارت جهاد می‌توانست با خرید حمایتی مناسب، بازار را نیز در زمان مقتضی تامین کند. بنابراین انتظار ما این است که از شروع سال جدید وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه برنامه های مدونی را اجرا نماید.»

منصور پوریان در رابطه با دلیل توقف طرح خرید حمایتی از دامدار گفت: «وزارت جهاد و شرکت پشتیبانی امور دام می‌بایست قیمتی را برای خرید دام تعیین می‌کردند که در خصوص آن اتفاق نظر وجود میداشت. تعریف وزارت جهاد برای خرید دام سبک ۶۲ هزار تومان، و برای دام سنگین ۵۹ هزار تومان بود. من از همان ابتدا معترض این طرح بودم. چرا که شرکت پشتیبانی امور دام، امکانات و زیرساخت نگهداری از دام زنده را در اختیار ندارد. و در صورت خریداری دام زنده باید هزینه نگهداری آن را نیز متحمل می شد و قیمت دام از آن چیزی که وزارت جهاد تعیین کرده بود بالاتر می رفت. از همین رو این طرح از همان ابتدا محکوم به شکست بود. پیشنهاد من این بود که شرکت پشتیبانی، از ما گوشت خالص را خریداری کند. این اقدام پیش از این، در سال ۹۹ نیز انجام شده و نتایج خوبی در پی داشت و از نظر قیمتی نیز قابل توجیه بود.»

پوریان در ادامه، در توضیح دلایل لزوم آزادسازی صادرات دام گفت: «در رابطه با صادرات نیز جالب است بدانید که دام هایی که پرواربندی ها، خریداری کرده و پروار می کنند، با آنچه دامدار به روش داشت و در صحرا پرورش می دهد متفاوت است. مراکز پرواربندی، دام هایی را خریداری می‌کنند که لاغر و نحیف هستند و امکان پرورش آنها در صحرا وجود ندارد و این دام ها به صورت صنعتی نگهداری و تغذیه و پروار می شوند. این دام ها مناسب سلیقه بازارداخلی نیستند چراکه همراه با افزایش وزن، ظریب چربی آنها نیز بالاتر می رود. برعکس، دام‌هایی قابلیت صادرات دارد و صادر می‌شود، که بر خلاف سلیقه داخلی پروار و چرب باشند. همان طور که می‌دانید مجوز صادراتی که باطل شد، برای دام های بالای ۴۰ کیلو صادر شده بود در حالی که  سلیقه بازار داخلی، دام های زیر ۴۰ کیلو را می پسندد.»

اختصاص 40 درصد نهاده ها به کاخانجات تولیدی خوراک دام و طیور

رئیس شورای تامین دام کشور، محل آسیب جدی و اصلی صنعت پرواربندی را تصمیم گیری های متناقض آنی دانست و در صورت ادامه این روند، نابودی کامل این صنعت را پیشبینی کرد.

وی گفت: «باید در نظر بگیریم که تصمیم درست به کل حوزه تامین گوشت کشور کمک می‌کند. متاسفانه تصمیمات متعدد خلق الساعه، به کل برنامه‌ریزی ما را دچار آسیب کرده است. اگر ما برنامه درستی در اختیار داشته باشیم، میزان تولید خود را بر آن اساس تنظیم می‌کنیم. در حال حاضر مشکل اصلی صنعت دام کشور مانند سایر صنعت ها، نبود تصمیم‌گیری قاطع، واضح و درست است. زمانی که مدیریت بازار داخل معطوف به هیچ برنامه ای نیست، ما هم بلاتکلیف باقی می مانیم.»

وی تصریح کرد: «در شرایط حاضر، ما نمی‌دانیم درصورتی که ۱۰ هزار دام، معادل هزار تن گوشت را پروارکنیم، آیا می‌توانیم به کسب منفعت از این کار امیدوار باشیم یا نه. برای ما امکان هیچ نوع پیش بینی وجود ندارد. ما نمی‌دانیم خروجی سرمایه گذاری مان همراه با سود است یا ضرر.»

چرا گوشت قرمز گران شد؟ گفتگوی اختصاصی با منصور پوریان

وی در نهایت گفت: « در حال حاضر توان تولید سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن گوشت در کشور وجود دارد، ولی صنعت دام کشور متصدی مقتدری ندارد. این متصدی باید وزارت جهاد باشد. وزارت جهاد به‌خوبی می‌تواند هم برای میزان تولید برنامه‌ریزی کند، و هم این که مشخص کند چه کسانی با چه حجمی می توانند وارد این صنعت شوند. راه این است که میزان مصرف گوشت کشور در یک سال تخمین زده شده، و در مقایسه با آمار تولید داخلی گوشت، برنامه ریزی برای خرید حمایتی، افزایش و یا کاهش میزان تولید، و برنامه ریزی برای صادرات و واردات انجام شود. در صنعت مرغداری برنامه‌ریزی خوبی وجود دارد میزان جوجه‌ریزی سالانه مشخص است. جای چنین برنامه های راهبردی در صنعت پرورش دام خالیست.»

رئیس شوارای تامین دام کشور در رابطه با نحوه و میزان هماهنگی تشکل های مرتبط به پرورش دام سبک و سنگین گفت: «هماهنگی بین تشکل‌های مرتبط با پرورش دام بسیار خوب است. به عنوان مثال ما با اتحادیه دام سبک بسیار هماهنگیم. امسال مجمع ملی صادرکنندگان نیز هماهنگی بسیار خوبی با تولیدی ها داشت. ما پرورش دهندگان دام، همیشه آماده هستیم و زمانی که ستاد تنظیم بازار از ما بخواهد، گوشت مورد نیاز را در کوتاه ترین زمان در اختیار آنها قرار می‌دهیم.»

گفتگو با منصور پوریان: دمدمی مزاجی وزارت جهاد، بلای جان صنعت پرورش دام

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

3.7/5 - (4 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سه × دو =