دولتی ها به دنبال تداوم امضاهای طلایی هستند/ فروش تخم مرغ تا ۴۰ درصد زیر قیمت تمام شده
دولتی ها به دنبال تداوم امضاهای طلایی هستند/ فروش تخم مرغ تا ۴۰ درصد زیر قیمت تمام شده

دولتی ها به دنبال تداوم امضاهای طلایی هستند/ فروش تخم مرغ تا ۴۰ درصد زیر قیمت تمام شده

اختصاصی دامیران- حمیدرضا کاشانی: جای تاسف دارد که نگاه به تولید تخم مرغ یک نگاه حاکمیتی است. هنوز فکر می‌کنیم که میتوان با ابزاری به نام خفقان قیمت، تولید و اقتصاد کشور را کنترل کرد/ حداکثر تا روز سه شنبه حل و فصل کامل موضوع صادرات و بهره گیری از اهرم صادرات در شرایط فعلی با هدف کاهش مشکلات تولیدکنندگان طی هماهنگی اتحادیه مرکزی مرغداران میهن ، سازمان و معاونت های مربوطه به قرارگاه امنیت غذایی ارائه می گردد/ در شرایطی که میزان تولید تخم مرغ به قدری بالاست که ۳۰ تا ۴۰ درصد زیر قیمت به فروش میرسد مفهومی به نام تنظیم بازار وجود ندارد.

در پی تداوم مشکلات صنعت مرغ تخم گذار، حمیدرضا کاشانی رئیس اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، در گفتگویی با خبرنگار دامیران، گفت: دولت قیمت ۳۹۵۰۰ تومان برای هر کیلو تخم مرغ را در شرایطی مصوب کرده است که در حال حاضر هر کلیو تخم مرغ برای مرغدار ۵۰ هزار تومان تمام می شود ولی بیشتر از ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان از درب مرغداری خریداری نمی شود. در حال حاضر زیان هر کیلو تخم مرغ چیزی در حدود ۱۵ هزار تومان است.

وی در ارتباط با استعفای اتحادیه از مشارکت در کمیته صادرات تخم مرغ گفت: دولت برای تصمیم گیری بابت بازار و صادرات تخم مرغ کمیته ای تشکیل داد که از آنجایی که نظرات بخش خصوصی اعمال نشده و با شرایط سلیقه ای برخورد می شد، اتحادیه میهن است به نمایندگی از تمام مرغداران در این کمیته شرکت نکرد و از این کمیته خارج شد.

کاشانی در پاسخ به این ادعای دولت که محدود سازی صادرات تخم مرغ به دلیل تنظیم بازار داخلیست و تنها تولیدکنندگانی مجوز صادرات دریافت می کنند که در تنظیم بازار مشارکت کرده باشند، تصریح کرد: ما در معاونت امور بازرگانی شاهد شیوه‌های جدیدی هستیم که در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست. در شرایطی که میزان تولید تخم مرغ به قدری بالاست که ۳۰ تا ۴۰ درصد زیر قیمت به فروش میرسد مفهومی به نام تنظیم بازار وجود ندارد. کسی به قیمت واقعی تخم مرغ خرید نمی کند که دولت بخواهد مجوز صادرات به به گروهی به بهانه تنظیم بازار بدهد. محدودیت های بی دلیل ایجاد شده است.

زیان مرغداران تخمگذار به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید/ آغاز حذف گله‌‌ها در مرغداری‌ها

وی تاکید کرد:عزیزان ما در دولت علاقمند به این هستند که مراجعه به آنها زیاد باشد و امضای طلایی وجود داشته باشد. جای تاسف دارد که نگاه به تولید تخم مرغ یک نگاه حاکمیتی است. هنوز فکر می‌کنیم که میتوان با ابزاری به نام خفقان قیمت، تولید و اقتصاد کشور را کنترل کرد.

صنعت دام سبک کشور در خطر افول

رییس اتحادیه مرکزی مرغداران میهن ادامه داد: زمان زمانی که مازاد تولید وجود دارد، اختیار این کالا باید به دست خود بخش خصوصی باشد. مانند ۱۰ سال گذشته که صادرات توسط اتحادیه مدیریت و انجام می شد. زمانی که تولید زیاد بود صادرات بیشتر و زمانی که کم بود، محدود میشد. معاونت بازرگانی و دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی هیچکدام از صحبت‌هایشان حتی معیار تصمیم گیری خودشان برای صدور مجوز نیست. مجوز صادرات به کسانی داده شده که حتی یک کیلوگرم سابقه صادراتی ندارند و تولید کننده نیستند.

کاشانی با استناد به ماده ۲۳ قانون احکام دائمی گفت: دولت مجاز به متوقف یا محدود کردن صادرات کالای کشاورزی حتی به بهانه تنظیم بازار داخلی نیست اما صادرات تخم مرغ را ممنوع و محدود کردند.

در نهایت بنا به اعلام روابط عمومی اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، جلسه بررسی مشترک تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ خوراکی در روز جاری مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ در محل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با حضور دو تن از معاونین وزیر جهادکشاورزی، دبیر قرارگاه امنیت غذایی، تعدادی از مدیران وزارت جهاد و هیئت مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن برگزار و پس از بیان مسائل مبتلابه صنعت ، مقرر گردید حداکثر تا روز سه شنبه حل و فصل کامل موضوع صادرات و بهره گیری از اهرم صادرات در شرایط فعلی با هدف کاهش مشکلات تولیدکنندگان طی هماهنگی اتحادیه مرکزی مرغداران میهن ، سازمان و معاونت های مربوطه به قرارگاه امنیت غذایی ارائه گردد.

در حال حاضر تولید تخم مرغ در کشور روزانه به ۳۴۰۰ تا ۳۴۵۰ تن رسیده، و در روز چیزی در حدود ۳۱۰۰ تا ۳۲۰۰ تن آن جذب بازار میشود.

دولتی ها به دنبال تداوم امضاهای طلایی هستند/ فروش تخم مرغ تا ۴۰ درصد زیر قیمت تمام شده

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

8 − یک =