دولت باید به بهره‌وری صنعت دامپروری کمک کند/ تغییرات قیمت دام زنده
دولت باید به بهره‌وری صنعت دامپروری کمک کند/ تغییرات قیمت دام زنده

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایرانیان:

دولت باید به بهره‌وری صنعت دامپروری کمک کند/ تغییرات قیمت دام زنده

فضل خرم: قیمت دام زنده از اسفند ماه گذشته تا کنون افزایش چشمگیری نداشته است/ مشکل دولت برای حمایت از دامدار، محدودیت منابع است/ دولت باید برای بهره ور کردن صنعت دامپروری پیش قدم شود

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایرانیان در گفتگویی با خبرنگار دامیران با اشاره با ثبات نسبی قیمت دام زنده از اسفند ماه گذشته تا امروز گفت: هنوز اقدام موثری برای تهاتر نهاده با دام زنده در راستای اجرای زنجیره تولید بعمل نیامده است و هرآنچه که در قالب تهاترصورت گرفته مربوط به خرید دام از تولیدکنندگان توسط شرکت پشتیبانی اموردام که میبایست ۵۰درصد آن نقد و ۵۰درصد مابقی بصورت نهاده بوده میباشد.

وی تصریح کرد: قاعدتاً روش درست تهاتر نهاده با دام زنده باید به این صورت باشد که دولت نهاده را به دامدار تحویل دهد و پس از یک دوره پروار، دام زنده یا گوشت تحویل بگیرد. این شرایط، علی رغم  سیاست های تاکیدی وزارت جهادکشاورزی برای اجرای این موضوع  تا کنون محقق نشده است.

خرم در ارتباط با شرایط تهاتر انجام شده به دامیران گفت: در حالی که قیمت نهاده در سامانه بازارگاه به ازای هر کیلوگرم ۱۱هزار و ۳۰۰ تومان است، شرکت پشتیبانی نهاده ما به ازای گوشت دریافتی را به قیمت ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان و کمی ارزانتر از بازار به دامدار تحویل داده است و دام را نیز  حداقل بیش از حدود ۱۰ هزار تومان بالاتر از نرخ روز بازار از دامدار خریداری کرده است.لیکن میزان خرید به حدی نبوده است که آثار موثری در قیمت بازار و همچنین انگیزاننده تداوم تولید توسط دامدار گردد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد دولت همه تلاش خود را برای حمایت از دامدار انجام می دهد ولی با محدودیت منابع روبه رو است. دولت طرح های خوبی مانند تولید قراردادی را نیز در دستور کار دارد که به دلیل همین محدودیت منابع تا امروز عملی نشده است.

نجات صنعت دامپروری؛ تیرهایی که به سمت سنگ پرتاب می شوند

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایرانیان تاکید کرد: بنده به دلیل اینکه متوسط مصرف جامعه حدود ۲برابر نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است لذا اعتقاد دارم اگر دولت محترم از محل مابه التفاوت ارز ترجیحی و آزاد که برای واردات نهاده دامی استفاده میشود دام تولیدی را خریداری و با یارانه ویژه در اختیار مصرف کنندگان قراردهد آثار اقتصادی و اجتماعی آن بر جامعه بسیار چشمگیر خواهد بود به نحوی که هم واردکننده تکلیف خود را میداند ، هم توزیع کننده ، هم تولید کننده  نگران بازار پس از تولید نخواهد بود و هم  کلیه مصرف کنندگان حداقل ۵ کیلو گوشت قرمز مصرف خواهند کرد نتیجه آن حمایت از تولید، حمایت از مصرف کننده و تامین امنیت غذایی کشور در این خصوص می باشدلذا در صورت اجرای این امر قیمت بازار نیز اصلاح شده و صادرات موضوعیت خود را از دست خواهد داد .البته اکنون نیز درامد حاصل از صادرات دام آنقدر بالا نیست که ارزش خروج دام از کشور را داشته باشد. میزان صادرات دام  تحقق یافته نیز گواه همین موضوع است.

ارز ۴٢٠٠ تومانی نهاده‌های دامی حذف شد؟

خرم با اشاره به شرایط خشکسالی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل شرایط خشکسالی، شرایط مراتع کشور بسیار نامناسب است و دامداران عشایر به دلیل وابستگی به مراتع با مشکلات جدی رو به رو هستند. دولت باید نهاده مورد نیاز عشایر را جایگزین کند تا دامپروری عشایری کشور بتواند از این دوره گذار عبور کند. البته دوران گذار در کشور ما بسیار طولانی شده است. زمانی فکر می کردیم که از اردیبهشت ماه و با آزاد شدن قیمت نهاده ها، دوره گذار صنعت دام پروری به پایان می رسد ولی این اتفاق نیفتاد و به دلیل شرایط اقلیمی مشکلات دامداران همچنان به قوت خود باقیست.

 وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر با وجود این که شبکه تعاونی های عشایری تمام تلاش خود را برای حمایت از عشایر بکارگرفته است، لیکن عشایر بسیار ضعیف شده اند. . مثلاً در مقایسه با سال قبل، در این مقطع چیزی در حدود ۳۸۰ هزار تن نهاده  تامین و توزیع شده بود ولی امسال کل نهاده ای که توزیع شده  ۱۷۵ هزار تن بود. با توجه به اینکه قیمت نهاده بیش از ۶برابر قیمت سال گذشته است  لذا عشایر توان خرید و استفاده از این نهاده ها را نداشته و سعی می کنند با کاه و کلش و سایر علوفه های ارزان دام را تعلیف کنند.

ترویج روشهای نوین تولید، نیاز امروز صنعت دامپروری سنتی کشور است

خرم با آرزوی پایان دوران خشکسالی کشور افزود: از سوی دیگر مسئولین ما باید به این تشخیص برسند که آزادسازی کامل اقتصاد دامپروری را محقق کنند و در زمان آزادسازی کامل، از دسته ها و شبکه هایی که در تولید کشور نقش پررنگ دارند حمایت اساسی بکنند. این حمایت نباید در قالب یارانه و حمایت های نقدی باشد. بلکه باید روشی پیش گرفته شود که دامپرور به بهره ور کردن تولید خود تشویق شود. فعالیت هایی مانند جایگزین کردن خوراک فعلی دام با جیره های مطالعه شده ای که باعث کاهش مصرف خوراک در دام و افزایش تولید گوشت شود. در حال حاضر دام به ازای مصرف ۱۶ کیلو خوراک، یک کیلو گوشت تولید می کند. اگر دامدار منابعی در اختیار داشته باشد که ضریب تبدیل بهتری داشته باشد و از سوی دیگر از بابت تامین مستمر آن نگرانی نداشته باشد، بدون شک مورد استقبال قرار خواهد گرفت و تاثیر غیر قابل انکاری در کاهش قیمت تمام شده تولید خواهد داشت.

نجات صنعت دامپروری؛ نخواستن، نتوانستن است

وی ادامه داد: عشایر ما تمام سختی های این سبک زندگی را به جان می خرد که با استفاده از علوفه ارزان قیمت و یا رایگان مراتع، قیمت تمام شده تولیدات خود را کاهش دهد. اگر دانش و تکنولوژی در تولید خوراک دام پیاده شود، و قیمت تمام شده دام از طریق بهبود ضریب تبدیل کاهش پیدا کند، دلیلی وجود نخواهد داشت که دامدار عشایر زندگی با همه مسائل و مشکلات تبعی آن را انتخاب نماید وترجیح میدهد که زندگی راحت توام با تولید مناسب را تجربه کند.

این که دامدار بتواند میزان مصرف خوراک در ازای یک کیلو گوشت را از ۱۶ کیلو گرم به ۱۱ و یا ۱۰ کیلوگرم برساند نیازمند الزاماتیست که دولت باید برای دستیابی به آن پیش قدم شود. و امکانات آن را در اختیار تولید کننده و یا تشکل بالاسری وی قرار دهد.

در صورتی که دولت از ظرفیت تشکل ها برای ارتباط با تولیدکنندگان بهره بگیرد می تواند ظرفیت آن ها برای اجرای مناسب سیاست های توسعه ای خود در امر تولید پروتئین بکارگیرد.

صنعت دامپروری در آستانه نابودی/ دولت باید خرید تضمینی کند

دولت باید به بهره‌وری صنعت دامپروری کمک کند/ تغییرات قیمت دام زنده

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

4 × 4 =