دولت نهاده مصرفی دامداران را به صورت امانی تامین کند
دولت نهاده مصرفی دامداران را به صورت امانی تامین کند

مدیر عامل اتحادیه دامداران استان خراسان رضوی

دولت نهاده مصرفی دامداران را به صورت امانی تامین کند

 اختصاصی دامیران؛ مجید مهدوی: دامدار سنتی که توان تامین منبع مالی مورد نظر را ندارد، به ناچار دست به کشتار دام مولد می زند/ دولت می تواند تأمین نهاده دوران آبستنی دام را متقبل شده و درازای هزینه آن، در شهریورماه  سال آینده از دامدار گوشت تحویل بگیرد

به گزارش دامیران، مجید مهدوی، مدیر عامل اتحادیه دامداران استان خراسان رضوی، عدم تناسب قیمت نهاده‌ها با قیمت محصول نهایی ، یعنی دام زنده را مهمترین مشکل دامداران در حال حاضر عنوان کرد.

وی گفت: در حال حاضر به دلیل خشکسالی، مراتع از بین رفته و دام به نهاده های وارداتی وابسته است. دامداران توان مالی برای تأمین نهاده‌ها، حتی باقیمت ١١ هزار و ٣٠٠ تومان تعیین‌ شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی و معاونت بازرگانی را ندارند. این در حالی است که بره نر پرواری که مرغوب ترین محصول دامداران است، قیمت بسیار پایینی دارد. این عدم تعادل، دامدار را برای تامین نهاده با مشکل نقدینگی مواجه می کند و دامدار سنتی که توان تامین منبع مالی مورد نظر را ندارد، به ناچار دست به کشتار دام مولد می زند.

مهدوی در ارتباط با قیمت روز نهاده های دامی  گفت: در حال حاضر نهاده های دامی به طور متوسط چیزی در حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت دارند.

دولت فعلی در ایجاد مشکلات دامداران نقش موثری دارد

مدیر عامل اتحادیه دامداران استان خراسان رضوی راهکار جلوگیری از کشتار دام مولد را خرید امانی توسط دولت اعلام کرد و تصریح کرد: در حال حاضر که دوران آبستنی دامهای سبک مولد است،  نیاز است که سرانه مصرف دامدار مشخص شود. یعنی با توجه به تعداد میش آبستن، سرانه مصرف تا هنگام زایش مشخص‌شده و همچنین نیاز بره به کنسانتره در سه الی چهار ماه پرواری نیز مشخص شود. دولت می تواند تأمین نهاده این دوران را متقبل شده و درازای هزینه آن، در شهریورماه  سال آینده از دامدار گوشت تحویل بگیرد که این پایداری در تولید، حفظ  ذخایر استراتژیک کشور و استفاده دامدار از یک تسهیلات کارآمد را ممکن خواهد کرد.

۵ هزار تن نهاده دامی به دامداران تهران اختصاص یافت

وی افزود: در صورت عملیاتی شدن این طرح، شاهد افزایش بی رویه قیمت در بازار دام زنده نیز نخواهیم بود. چراکه دامدار از وجود بازار فروش برای تولیداتش اطمینان دارد. البته در شرایط فعلی حذف بخشی از دام مولد اجتناب ناپذیر خواهد بود. هر چند امکان دارد که این کشتار بدون مجوز سازمان دامپزشکی و به صورت زیرزمینی انجام شود.

دولت نهاده مصرفی دامداران را به صورت امانی تامین کند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

یک نظر در “دولت نهاده مصرفی دامداران را به صورت امانی تامین کند

  • ۳ آذر, ۱۴۰۱ , ۱۱:۱۲

    امیدوارم که امیدتان قطع شود که سنگ و آهن لای چرخ پامدارمیگذارید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

3 × یک =