رانت دقیقه ۹۰ ارز ترجیحی برای شرکت بدون سابقه
رانت دقیقه ۹۰ ارز ترجیحی برای شرکت بدون سابقه

رانت دقیقه ۹۰ ارز ترجیحی برای شرکت بدون سابقه

اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور در نامه ای خطال به دکتر قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد از ۹ تخلف زیرمجموعه های این وزارت خانه در جریان پرونده آریوتجارت سهیل پرده برداشت.

به گزارش دامیران، در متن این نامه خطاب به معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی آمده است:

«با عنایت به مشکلات اخیر در زمینه چالش عدم تامین نهاده های دامی عرضه شده در سامانه بازارگاه توسط شرکت آریـو تجـارت سهیـل و مصاحبه اخیر جنابعالی و ایراد اتهام ناکارآمدی و بی اعتمادی به بخش خصوصی با هدف توجیه رانت و بی عدالتی در برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی جهت واگذاری واردات کالاهای اساسی کشور به یک شرکت فاقد شناسنامه در این حوزه از یک سو و تاکید جنابعالی بر عدم بروز هرگونه تخلف در این فرآیند ایجاب می‌کند که این تشکل در راستای دفاع از تلاش چند ساله فعالین این بخش در زمینه تامین کالاهای اساسی با وجود انواع محدودیت های بین المللی و بعضا فشارهای داخلی، تنها بخش کوچکی از تخلفات انجام شده را به اطلاع رسانده و از شما سوال می کنیم که اگر این اقدامات تخلف نبوده بفرمایید تخلف از نظر شما کدام است؟

انتقال تعهدات آریوتجارت سهیل به شرکت پشتیبانی امور دام

۱فروش بیش از ۵۰۰ هزار تن نهاده دامی ناموجود در کشور از طریق سامانه بازارگاه.

۲جمع آوری بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان نقدینگی تولید کنندگان این بخش.

۳ایجاد کوتاژ مجازی(تقلبی) در سامانه بازار گاه برای نهاده هایی که بعد از دوماه هنوز وجود خارجی ندارند.

۴تبعیض و رانت در به کارگیری شرکتی که اهلیت سنجی و اعتبار سنجی نشده آن هم به صورت محرمانه و بدون رعایت تشریفات قانونی لازم.

۵چندین مرحله تلاش و پیگیری وزارت جهاد کشاورزی از طریق تنظیم و ارسال نامه محرمانه رسمی برای تخصیص و تامین و پرداخت بیش از ۷۰۰ میلیون یورو ارز برای کالاهای ناموجود، هم زمان با بلاتکلیفی صدها هزار تن نهاده دامی موجود در بنادر کشور و متعلق به بخش خصوصی.

هوشمندسازی صنعت طیور در کردستان

۶بر خلاف ادعای غلط جنابعالی بنا به مستندات موجود مکاتبات و تلاش بسیار زیادی از طرف وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص بیش از ۷۰۰ میلیون یورو به کالای وارد نشده، در حال حاضر بیش از ۲۵۰ میلیون یورو کالای واقعی فروخته شده و تحویل شده در سامانه بازارگاه به نرخ ترجیحی بیش از دوماه است که معطل تامین ارز می باشند.

۷واگذاری تعهدات انجام نشده یک شرکت خصوصی به شرکت دولتی پشتیبانی امور دام با طی کدام تشریفات قانونی انجام پذیرفته است؟

۸تخلف عدم برخورد با برنامه ریزان، آمرین و عاملین این پروژه در صورت نبودن نهاده های دامی متعلق به بخش خصوصی هزینه ها و تبعات بسیار بیشتری را برای اقتصاد دام و طیور کشور در پی داشت به عنوان یک اشتباه بی سابقه در وزارت جهاد کشاورزی

۹- تخلف از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر عدم دخالت دولت در اقتصاد و تجارت. تاجایی که در بخشی از فرمایشات جنابعالی اشاره به ورود ۱۰ کشتی نهاده توسط شخص شما به کشور شده است. خواهشمند است اعلام بفرمایید نحوه تامین ارز اینده کشتی چگونه بوده است؟ از طریق کدام شرکت و با چه قیمتی وارد گردیده است؟»

محسنی اژه ای: تخلفات یک دستگاه رسمی و به صورت رسمی عین فساد است

در این نامه همچنین آمده است: «فعالین شناسنامه دار بخش خصوصی در کل چرخه اقتصاد کشاورزی از تامین کنندگان تا تولید کنندگان زحمت کش صنعت دام و طیور، به عنوان سربازان نظام اسلامی و کشور عزیزمان با تلاش و توان حرفه ای خود، قبل از ورود جنابعالی به عرضه تصمیم گیری ستون تامین امنیت غذایی کشور بوده و انشالله بعد از شما هم وظیفه ملی خود را انجام خواهند داد و تنها انتظار شان از شما رعایت مقررات و جلوگیری از تبعیض و دخالت های رانتی و غیر کارشناسی در اقتصاد است.

مصاحبه اختصاصی دامیران با احمد سلحشور؛ خوراک دام و ارز ترجیحی

مجددا تکرار می کنیم مطالب فوق صرفاً بخش کوچکی از تخلفات ناشی از پروژه برنامه ریزی شده حذف بخش خصوصی و دولتی تر کردن تجارت بوده و بخش های بیشتری از آن به دلیل پاره ای از ملاحضات قابلیت عنوان عمومی ندارد، لیکن در صورت تمایل آمادگی اعلام آن به حضرتعالی وجود دارد. همچنین امید است این تجربه تلخ منجر به التزام ‌عملی مدیران دولتی به فرمایشات داهیانه و مکرر مقام معظم رهبری در تکلیف دولت به خروج از اقتصاد شود.»

محمد قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری روز سه شنبه خود، بر قانونی بودن تمام اقدامات سازمان تعاون روستایی در ارتباط با شرکت آریوتجارت سهیل تاکید و دلیل ورود این سازمان از طریق شرکت مذکور برای واردات نهاده را اقدامی ضروری در جهت تامین نیاز کشور قلمداد کرده بود. این در حالی است که از روز گذشته رسانه ها خبر ورود سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضائیه به پرونده فساد این شرکت و تبانی های سازمان تعاون روستایی در سطح گسترده ای مورد پوشش قرار داده اند.

رانت دقیقه ۹۰ ارز ترجیحی برای شرکت بدون سابقه - دامیران
رانت دقیقه ۹۰ ارز ترجیحی برای شرکت بدون سابقه – دامیران
رانت دقیقه ۹۰ ارز ترجیحی برای شرکت بدون سابقه - دامیران
رانت دقیقه ۹۰ ارز ترجیحی برای شرکت بدون سابقه – دامیران
رانت دقیقه ۹۰ ارز ترجیحی برای شرکت بدون سابقه

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

1 × 5 =