روند افزایش قیمت دام زنده و گوشت قرمز منطقی است/ خوراک دام آماده در اختیار دامداران عشایری قرار می گیرد
روند افزایش قیمت دام زنده و گوشت قرمز منطقی است/ خوراک دام آماده در اختیار دامداران عشایری قرار می گیرد

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری:

روند افزایش قیمت دام زنده و گوشت قرمز منطقی است/ خوراک دام آماده در اختیار دامداران عشایری قرار می گیرد

 اختصاصی دامیران- مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری در گفتگویی با خبرنگار دامیران، از شرایط پرورش دام عشایر و احتمال افزایش بیش از پیش قیمت دام زنده و گوشت قرمز سخن گفت/ فضل خرم: با اتحادیه کارخانجات تعاونی های خوراک دام، تفاهم نامه ای منعقد کردیم که کارخانجات، خوراک دام آماده را با شرایط ۴ ماهه در اختیار جامعه عشایری قرار دهند.

فضل خرم در ارتباط با فاصله قیمت تمام شده دام زنده با قیمت فروش آن در دی ماه جاری به دامیران گفت: قیمتی که ما پیش از  این برای هر کیلوگرم دام زنده برآورد کرده بودیم چیزی حدود ۱۲۵ هزار تومان بود. در حال حاضر با توجه به افزایش قیمتی که دام زنده با آن رو به رو بود، تولید دام سبک برای عشایر به صورت یر به یر تمام میشود. البته این در شرایطی است که در این مقطع عشایر دامی برای عرضه داشته باشند.

وی ادامه داد: همانطور که می دانید عشایر دام پرواری خود را در تیر، مردادماه به بازار عرضه می کنند و معمولا در این مقطع از سال دام پرواری در اختیار ندارند. این به این معناست که زیان ۳۰ تا ۳۵ هزار تومانی عشایر بابت هر کیلوگرم دام زنده در ماه های اخیر غیر قابل جبران است.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری در ارتباط با روند افزایش قیمت گوشت گوسفند گفت: روند افزایش قیمت دام زنده و گوشت قرمز با وجود اینکه ممکن است باعث نارضایتی هایی باشد، یک روند منطقی است. از سال ۹۷ تا برج ۱۰ سال جاری، کل افزایش قیمت دام زنده ۳۳۸ درصد بوده است. این در حالی است  که مرغ ۶۶۰ درصد، تخم مرغ ۵۶۰ درصد، و گوشت گوساله نیز ۴۸۰ درصد افزایش قیمت داشته است. لذا از نظر منطقی باید گوشت گوسفند نیز افزایش قیمت پیدا کند تا رشدی متناسب داشته باشد.

خرم در ارتباط با ادعای عدم وجود رابطه منطقی بین قیمت دام زنده و گوشت گفت: در حال حاضر قیمت گوشت گوسفند در کشتارگاه چیزی بین ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان است. بنابراین  گوشت باید در فروشگاه چیزی بین ۳۱۰ تا ۳۱۵  هزار تومان عرضه شود تا هزینه های حمل و سود مغازه را تامین کند. اگر فاصله بیشتر  از این باشد می توان آن را غیر منطقی قلمداد کرد.

راهکارهای نجات صنعت دام سبک

وی ادامه داد: با این وجود به نظر می رسد دولت محترم نمی بایست برای کنترل این فیمت ورود کند چرا که دخالت مستقیم  دولت وضعیت تولید کننده و بازار را پیچیده خواهد کرد.

به گفته فضل خرم در حال حاضر قیمت گوشت بره نر در کشتارگاه بین ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان، بره ماده چیزی بین ۲۴۰ تا ۲۵۰ هزار تومان و گوشت میش چیزی در حدود ۱۸۰ تا ۱۹۰ هزار تومان است.

صادرات دام زنده ممنوع نخواهد شد/ افزایش قیمت گوشت ربطی به صادرات دام ندارد

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری در ارتباط با میزان عرضه به بازار دام عشایر و در پاسخ به نگرانی های مطرح شده در خصوص کشتار دام مولد کشور به دامیران گفت: بر اساس بررسی های میدانی، در آبان ماه سال جاری نسبت به آبان ماه سال گذشته ۳۶ درصد دام عشایری بیشتری به بازار عضه شده است. در حالی که دام عشایر پایه دام سبک کشور است،باید برای حفظ ذخایر ژنتیکی آن بیشتر تلاش کرد.

وی با اشاره به ضعف مراتع به دلیل خشکسالی توضیح داد: باید در نظر گرفت که به هر حال تولید تابع تقاضا است. در صورتی که افزایش قیمت مطلوب و منطقی را برای دام زنده شاهد باشیم، دامدار می‌تواند با استفاده از علوفه خشک و نهاده های وارداتی دام بیشتری پرورش دهد.

فضل خرم در ارتباط با تاثیر صادرات در افزایش قیمت دام زنده گفت: اعتقاد من این است که صادرات دام بیشتر از آنکه با کاهش جمعیت دامی کشور اثر واقعی در افزایش قیمت داشته باشد، اثر روانی داشته است. در طول سال جاری چیزی در حدود ۳۱۴ هزار راس دام صادر شده است که در مقایسه با جمعیت ۶۲ میلیون راس دام، عددی به حساب نمی آید. از سوی دیگر افزایش قیمت دام در دی ماه نسبت به آغاز سال در سال جاری ۱۱ درصد، سال گذشته ۱۵ درصد، سال ۹۹، ۴۱ درصد،  سال ۹۸ استثنائاً منفی ۳ درصد و در سال ۹۷، ۱۳۳ درصد بوده است. یعنی صادرات در عمل تاثیری بر افزایش قیمت نداشته است.

انهدام مافیای واردات خوراک دام و طیور

وی افزود: انتظار من این است که امسال هم با توجه به تقاضای که برای بازار ایجاد شده و برای تطابق قیمت کالای جانشین و مکمل، قاعدتاً گوشت گوسفند باید هنوز افزایش قیمت داشته باشد. در واقع این انتظاری است که با مطالعه  روند موجود ایجاد شده است. هر ۵ سال یک بار دام زنده قیمت خود را تجدد می کند و امسال سال پنجم است.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری در ارتباط با احتمال تثبیت قیمت ارز نیمایی برای کالاهای اساسی و نهاده های دامی، به دامیران گفت: من از همان ابتدا با اختصاص ارز نیمایی هم به نهاده ها مخالف بودم. اعتقاد من این است که اگر دولت قصد کمک داشته باشد، باید یک ارز واحد آزاد در جامعه توزیع کند و از محل  نقدینگی صرفه جویی  شده از ما به التفاوت ارز دولتی و آزاد، مبالغی را در اختیار صندوق هایی، به عنوان مثال صندوق دامپروری کشور قرار میداد. اتحادیه ها میتوانستند در قالب وام هایی با بهره ۲ یا ۳ درصد، از این صندوق ها تسهیلات دریافت، و  به صورت قراردادی اقدام به تولید کنند. از سوی دیگر در زمان عرضه دام به بازار نیز، دولت به جای اینکه ارز را ارزان بدهد، به ازای هر نفر به اندازه میزان مصرف سرانه منطقی (۵ کیلوگرم)، با قیمت مناسب در اختیار جامعه می گذاشت.

وی افزود: در چنین شرایطی هم تولیدکننده می توانست خود را انجام دهد، هم مصرف کننده تونان مصرف گوشت را از دست نمی داد و هم وارد کننده بلاتکلیف نمی ماند. همه مشکلات مربوط به انتقال ارز ها نیز به نحوی حل میشد. بسیاری از واردکنندگان ارز منشا خارجی در اختیار دارند و برای واردات نهاده می توانستند از آن منابع استفاده کنند.

دولت باید به بهره‌وری صنعت دامپروری کمک کند/ تغییرات قیمت دام زنده

فضل خرم ادامه داد: بازگشت دوباره به نقطه صفر، اتفاق خوبی نیست. در حال حاضر مجدداً تفاوت قیمت ارز نیمایی و ارز آزاد به ۸ تا ۹ هزار تومان رسیده است. اگر قرار بر این باشد که دوباره اشتباه گذشته را تکرار کنیم پسگرایی نامناسبی را انجام داده ایم. این به زیان تولید کننده است.

دولت به وعده حذف قیمت های دستوری عمل نکرده است/ نهاده های گران در مرغداری ها حیف و میل می شوند

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری در ادامه از انعقاد تفاهم نامه ای برای عرضه خوراک دام آماده به دامداران عشایر خبر داد و گفت: ما با اتحادیه کارخانجات تعاونی های خوراک دام، تفاهم نامه ای منعقد کردیم که کارخانجات خوراک دام آماده را با شرایط ۴ ماهه در اختیار جامعه عشایری قرار دهند. با این دیدگاه که در صورتی که کارخانجات ۵ درصد از تولیدات خود را به صورت شرایطی در اختیار عشایر قرار دهند به مشکل اقتصادی برخورد نمی کنند. اما از سوی دیگر هم بهره وری تولید و افزایش پیدا می‌کند و هم یک سیاست طرح تشویقی برای دامدار عشایر است.

وی افزود: بنا بر این شد که عشایر نیز بتوانند از مشورت کارشناسان کارخانجات تولید خوراک دام آماده بهره‌مند باشند و کارخانجات خوراک دام را بنا به نیاز دامدار عشایر مناسب‌سازی کنند. در صورتی که دامدار به عینه شاهد بهبود ضریب تبدیل  در اثر استفاده از خواراک های آماده باشد، دیگر دام را به مرتع  نمی فرستد. این اتفاق هم به نفع کشور و هم به نفع دامدار و هم به نفع کارخانه است. سود حاصل از این بهره وری نیز بین دامدار و کارخانجات تقسیم خواهد شد و فشار نیز از روی مراتع برداشته می شود.

فضل خرم ادامه داد: در حال حاضر استان های آذربایجان شرقی و خراسان شمالی برای عملیاتی کردن این تفاهم اعلام آمادگی کردند و این همکاری را انجام دادند. اتحادیه کارخانجات نیز به دنبال تامین منابع برای گسترش این طرح در تمام استان هاست.

وی در ادامه گفت: نامه از طرف اتحادیه عشایری و اتحادیه کارخانجات برای معاونت محترم بازرگانی وزارت جهاد  نوشته شده است. با این مضمون که دولت تسهیلات حمایتی خود را به جای دامدار به اتحادیه کارخانجات خوراک با شرط عملیاتی شده این تفاهم نامه اعطا کند.

روند افزایش قیمت دام زنده و گوشت قرمز منطقی است/ خوراک دام آماده در اختیار دامداران عشایری قرار می گیرد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

2 × چهار =