سهمیه اسید ما در چنگال شرکت خدمات کشاورزی
سهمیه اسید ما در چنگال شرکت خدمات کشاورزی

مشکل کمبود فسفات همچنان به قوت خود باقیست

تولیدکنندگان دی کلسیم فسفات: سهمیه اسید ما در چنگال شرکت خدمات کشاورزی

محسن سعیدیان، دبیر انجمن تولیدکنندگان مونو و دی کلسیم فسفات در مصاحبه اختصاصی با دامیران، اصرار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی برای استفاده از ۷۰ درصد اسید تولیدی ۲ تولیدکننده اسید فسفریک در کشور، با هدف تولید دی آمونیوم فسفات (کود فسفاته)، و مشکلات درون صنفی و کارشکنی از طرف یکی از تولیدکنندگان اصلی این  افزودنی  را دلیل عدم حرکت بازار این محصول به سمت تعادل دانست.

فسفات، روی ریل ناامنی

از اواسط سال گذشته زمزمه هایی مبنی برکمبود مواد اولیه تولید دی و مونو کلسیم فسفات برای استفاده در جیره دام و طیور و آبزیان شنیده شد. آنچنان که دکتر محسن سعیدیان دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونو کلسیم فسفات در مصاحبه هایی، در رابطه با عدم امکان تامین این مکمل برای جیره در پی عدم تخصیص اسید فسفریک به عنوان ماده اولیه اصلی برای تولید دی کلسیم فسفات به دلیل مشکلات فنی دو کارخانه تولید اسید از یک سو، و تغییر جهت اسید تولیدی این دو کارخانه از چرخه تولید دی کلسیم فسفات به سمت تولید کود دی آمونیوم فسفات به دستور وزیر جهاد کشاورزی و اهتمام شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، هشدار داد که با بی توجهی مسئولین و ایجاد التهاب و ناامنی در صنعت پرورش طیور همراه شد.

تشکل های مختلف فعال در زمینه تولید مرغ و تخم مرغ و جوجه یک روزه، و همچنین خوراک و کنسانتره، طی مکاتباتی با ارکان تصمیم گیر وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی، نگرانی های خود را از بابت عدم تامین این مکمل حیاتی عنوان کرده، و خواستار رفع ممنوعیت واردات آن به کشور شدند، که این مساله حساسیت ها و حواشی زیادی را در پی داشته و همچنان به صورت یک پرونده غیر مختوم، ماه هاست که روی میز مسئولین و فعالان صنفی، گشوده باقی مانده است. در نهایت در انتهای سال ۱۴۰۰ با تامین قطره چکانی اسید فسفریک برای تولیدکنندگان دی کلسیم فسفات، تولید این فراورده در کشور از سرگرفته شد، ولی به دلیل مصرف تمام ذخایر موجود در انبارها در زمان توقف تولید این محصول، و عدم تامین اسید فسفریک به میزان مکفی، برای تولید دی کلسیم فسفات با اتکا به ظرفیت تولید داخلی، بازار این محصول همچنان در التهاب به سر می برد. تا جایی که به اذعان مدیران صنفی، مصرف کنندگان این مکمل حیاتی برای تامین نیاز خود با افزایش قیمت های دوره ای، عدم دسترسی به کالای استاندارد و حتی اجبار به استفاده از مواد غیر بهداشتی و ناسالمی مانند پودر استخوان رو به رو شدند.

بر اساس پیگیری های دامیران از مدیران تشکل های صنفی مرتبط با تولید و پرورش طیور، مشکل عدم ثبات در تامین و بازار مکمل فسفات، محدود به سال گذشته نشد و ۱۴۰۰ بار آن را بر دوش سال ۱۴۰۱ قرار داده است.

بخشنامه قانون بهبود محیط کسب و کار ابلاغ شد

دکتر محسن سعیدیان، دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونو کلسیم فسفات در رابطه با شرایط ذخایر DCP به دامیران گفت: « متاسفانه مشکلات تولید مکمل فسفات هنوز حل نشده و انگشت های تهدید و خطاب تشکل هایی مانند اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، سندیکای مرغداران، انجمن جوجه یکروزه و غیره و غیره، این انجمن را نشانه رفته است. به هر حال نگرانی های این بزرگواران منطقی و قابل درک است. آنها نیز وظیفه حمایت از منافع صنف خود را دارند و مرغدار به فسفات احتیاج دارد. فقط مساله اینجاست که اغلب دلیل اصلی و چالش مهم این انقباض در بازار مغفول باقی می ماند.»

کود فسفاته، رقیب دی کلسیم فسفات

محسن سعیدیان در رابطه با دلایل عدم تولید گسترده دی کلسیم فسفات صراحتا توضیح داد: « همانطور که بارها در مصاحبه ها و مکاتبه هایم اعلام کرده ام، کارخانه های زیر مجوعه انجمن تولیدکنندگان مونو و دی کلسیم فسفات با ظرفیت تولید ۴۷۵ هزار تن در سال به راحتی امکان پاسخگویی به بیش از دو و نیم برابر مصرف سالانه کشور را دارند. آنچه ما را دچار معضل و چالش کرده، این است که شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، سهمیه مواد اولیه اصلی تولید ما که همان اسید فسفریک است را تصاحب کرده است. وزارت جهاد کشاورزی طی یک اقدام مطالعه نشده، دستور به خودکفایی کشور در تولید کود دی آمونیوم فسفات با اتکا به میزان اسید فسفریک تولید شده در داخل کشور داد بدون این که در نظربگیرد که این اسید صاحب و مصرف کنندگانی در داخل کشور داشته است.

به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان دی و مونو کلسیم فسفات، کود فسفاته برای مصارف زراعی و باغی، پیش از این از خارج از کشور تامین می شد و قسمت کمی از آن توسط رازی و کیمیاداران در داخل تولید می گردیدولی به دلیل محدودیت ذخایر ارزی کشور در سال ۱۴۰۰، سیاست مدیران وزارت جهاد بر تولید داخلی این محصول قرار گرفت.

سعیدیان توضیح داد: در حال حاضر نهایتا ماهانه ۴۳۰۰ هزار تُن اسید از شرکت آریا فسفریک و ۱۷۰۰ تن اسید از شرکت کیمیادارن کویر به تولیدکنندگان فسفات تخصیص پیدا می کند که آن هم با اما و اگر و افزایش قیمت هر ماهه همراه است. البته تولیدکنندگان اسید نیز دلایل خود را برای این شرایط دارند که افزایش قیمت اسید سولفوریک، افزایش هزینه های تولید به دلیل تورم موجود در کشور و استهلاک بیش از حد انتظار تجهیزات و دستگاه ها و عدم امکان تولید با اسید فسفریک با حد اکثر توان، به دلیل عدم مرغوبیت خاک فسفات مورد استفاده بعضی از این دلایل هستند.

وی ادامه داد: میزان حداکثر ۶ هزار تن اسید فسفریک، در شرایطی در اختیار تولیدکنندگان DCP قرار می گیرد، که حداقل نیاز این کارخانجات برای پاسخگویی به صنایع پرورش دام و طیور و آبزیان، ماهیانه دست کم ۱۰ هزار تن اسید است. اما در ماه، ۷ هزارتن اسید از آریافسفریک جنوب و ۲ هزار تن اسید از کیمیاداران کویر نیز به سفارش شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به تولید کود فسفاته اختصاص پیدا کرده که با تولید نیمی از نیاز کشور به دی آمونیوم فسفات، حتی به خودکفایی نزدیک هم نشده است.دلیل این سیاستگزاری، چیزی به جز چشم ‌پوشی و یا نا آگاهی از مورد استفاده اسید فسفریک تولیدی کشور، برای تامین دی کلسیم فسفات صنعت خوراک دام و طیور آبزیان نمی تواند باشد.

پودر گوشت و خواص آن برای خوراک دام و طیور

توپ در زمین سازمان دامپزشکی

دبیر انجمن تولید دی و مونوکلسیم فسفات با اشاره به برگزاری جلسه ای در نیمه فروردین ماه به میزبانی سازمان دامپزشکی کشور برای بررسی و حل این مساله گفت: «در این جلسه که با ریاست آقای دکتر ویشته به عنوان معاون دفتر امور دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور و حضور آقایان دکتر آزاد و دکتر پیرانی برگزار شد، با توجه به توضیحاتی که ارائه کردم این نتیجه حاصل شدکه واردات اسید میسر نبوده و تنها راه تقویت تولید و تقسیم عادلانه آن بین تولیدکنندگان دی و منو کلسیم فسفات و شرکت خدمات کشاورزی است. البته قیمت دی و منو کلسیم فسفات خارجی نیز بسیار بالاست و برای واردات اقتصادی نیست و به تولید داخلی نیز صدمه وارد می کند. دکتر ویشته نیز بعد از دریافت و تحلیل کامل مشکل قول دادند که خودشان پیگیر سیر اداری موضوع باشند و مطالب را به آقایان بالادستی ارائه و تبیین کرده و برای بازگرداندن سهم اسید شرکت های تولید کننده فسفات از مسیر اداری پیگیری های لازم را انجام دهند.

انجمن تولیدکنندگان دی و مونو کلسیم فسفات حرف خود را زده و مکاتبات خود را انجام داده است. ادامه پیگیری این مسئله در آن جلسه رسماً به جناب آقای دکتر ویشته سپرده شد و در حال حاضر توپ در زمین سازمان دامپزشکی است.

سعیدیان در ادامه اذعان داشت: «نگرانی های پرورش دهندگان طیور از کمبود دی کلسیم فسفات قابل درک است ولی ما نیز نگرانی های خود را برای حفظ منافع صنفی و تولید کنندگان دی کلسیم فسفات داریم. بدون شک با حل مشکل تولید کنندگان دی کلسیم فسفات و بازگشت سهمیه اسید مصرفی به عنوان ماده اولیه تولیداین مکمل، مشکل پرورش دهندگان دام و طیور و آبزیان نیز حل خواهد شد.»

از دوست بپرسید چرا می شکند؟!

محسن سعیدیان در ادامه  با تاکید بر این که در حال حاضر اغلب شرکت های تولید کننده مکمل فسفات تنها به اندازه ۲۰ درصد از ظرفیت خود اسید دریافت می‌کنند، گفت: «مشکل دیگری که در این بین وجود دارد کارشکنی های داخل صنف است. در حالیکه اغلب شرکت‌های تولید کننده دی کلسیم فسفات تنها ۲۰ درصد از ظرفیت خود را اسید دریافت می‌کنند،یکی از شرکتهای عضو انجمن با استفاده از روابط و رانت و به بهانه اینکه مالکیت سابق شرکت آریا فسفریک را در اختیار داشته است، موفق به دریافت اسید به اندازه بیش از۵۰ درصد ظرفیت تولید خودمی شود و ماهانه بیش از۱۵۰۰ تن اسید از این شرکت دریافت می کند، که متاسفانه حتی این کلسیم فسفات تولید شده را توزیع نمی کند و با کارشنکی و ایجاد هرج و مرج قیمتی در بازار، به التهاب موجود در بازار دامن می زند.»

براساس آمار، کمبود دی کلسیم فسفات نداریم

حسب گزارش بازرسین وزارت جهاد کشاورزی، این شرکت با وجود دریافت بیش از ۳/۱ ازکل سهمیه اسید شرکتهای تولید دی کلسیم فسفات، بازار را تنها می گذارد. این اقدام منجر به بدنامی انجمن شده و گناه این فرصت طلبی به پای انجمن نوشته می شود. تولید این شرکت به تنهایی می تواند یک پنجم نیاز کل بازار را پاسخ دهد.»

دبیر انجمن تولیدکنندگان مونو و دی کلسیم فسفات تصریح کرد:  این انجمن جهت رفع مشکل صریحاً  نامه ای برای کلیه اعضاء جهت رفع مشکل احتکار صادر کرده است.

نقش بالاسری انجمن جدی گرفته شود

سعیدیان ادامه داد: «ما در این باب از سازمان دامپزشکی انتظار داریم.۱- اینکه به ما  جهت دریافت اسید کمک کنند. ۲-توزیع اسید فسفریک زیر نظر انجمن انجام شود، که در این صورت انجمن می تواند سهمیه کارخانجات فسفات ساز را مشخص کند تا این سهمیه بیشتر به شرکتهایی تخصیص پیدا کند که فسفات تولیدی آنها به صورت مستقیم به بازار وارد می‌شود. شرکت های تولید کننده دی کلسیم فسفات نباید ارتباط مستقیم با تولید کنندگان اسید داشته باشند و انجمن به عنوان تشکّل بالادستی باید مدیریت این موضوع را به عهده بگیرد.

دکتر سعیدیان در انتها تاکید کرد:«در کل مشکل اصلی تولید دی کلسیم فسفات فشار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی برای گرفتن سهمیه اسید کارخانجات ماست. اگر واقعاً دلیل این اقدام کمبود ارز در کشور است، بدون شک این سیاست مشکلی از مملکت حل نخواهد کرد چراکه به هر حال در صورت اجبار به واردات دی کلسیم فسفات، ناچار به خروج ارز از کشور خواهیم بود. با این تفاوت که با این اقدام نه تنها موفق به صرفه‌جویی ارزی نشده ایم، بلکه بخش مهمی از زنجیره تولید، که همان تولیدکنندگان کلسیم فسفات هستند را نادیده گرفته و به زمین زده ایم. به هر حال نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که صنعت پرورش طیور کشور به اندازه زراعت و باغداری استراتژیک بوده و برای حفظ و تامین امنیت غذایی اقتصاد کشور حیاتی است.»

سهمیه اسید ما در چنگال شرکت خدمات کشاورزی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

16 − یک =