سویه آرین ۲ میلیارد دلار بودجه هدر داده است
سویه آرین ۲ میلیارد دلار بودجه هدر داده است

سویه آرین ۲ میلیارد دلار بودجه هدر داده است

اختصاصی دامیران_ حسن مهربانی یگانه: ضریب تبدیل سویه آرین چیزی حدود ۳۰ درصد نسبت به سایر سویه ها پایین تر است.

حسن مهربانی یگانه، پیش کسوت صنعت طیور و استاد دانشگاه تهران، در پانل تخصصی صنعت طیور هشتمین کنگره دامپزشکی طیور، زیان تولید مرغ آرین برای کشور را چیزی در حدود ۲ میلیارد دلار برآورد کرد.

مهربانی یگانه در این ارتباط گفت: در دو سال و نیم گذشته مرغ آرین جای خود را در صنعت طیور کشور باز کرده است. ما هم گله های مادر و هم گله های گوشتی آرین را در سالنهای مرغداری می بینیم.

مهربانی با اعلام عدد متوسط ۲۳ درصد افت تولید گوشت مرغ با احتساب کشتار سویه آرین در کشور توضیح داد: حدود دو سوم مرغ ایران در مناطق مرتفع پرورش پیدا می کند و کشتارگاهی در شهرکرد افت تولید سال جاری را ۳۲ درصد اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد با توجه به این که آرین حدود ۱۰ درصد از تولید گوشت کشور را به خود اختصاص داده است، از حدود ۲۳ درصد افت تولید، چیزی در حدود ۸ تا ۹ درصد افت در ارتباط با سویه آرین است. این درصد در مقیاس دو و نیم میلیون تن و با در نظر گرفتن قیمت دو دلار بابت هر کیلوگرم گوشت بابت هر کیلوگرم گوشت مرغ، معادل عددی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار می شود. این تنها هزینه افت تولید ماست.

دستگاه های دولتی مکلف به خرید مرغ سویه آرین شدند

مهربانی افزود: در ارتباط با ضریب تبدیل سویه آرین تحقیقات متعددی انجام شده و تخمین زده شده است شاخص تولید آرین نسبت به سایر سویه‌ها در حدود ۳۰ درصد عقب است.

وی ادامه داد: گله های مرغ مادر آرین در صورتی که به سن اقتصادی برسند و ۶۴ هفته عمر کنند، چهل قطعه جوجه نسبت به سایر سویه‌ها کمتر تولید می کنند. این عددی نزدیک به یک میلیارد و ششصد و هفتاد میلیون دلار است که به عنوان هزینه مازاد سویه آرین مطرح می شود. در کل اگر بخش های مختلف صنعت مرتبط با آرین را، مراکز پرورش مرغ اجداد، مادر، گوشتی و کشتارگاه در نظر بگیریم چیزی در حدود دو میلیارد دلار هزینه ای است که بابت تولید آرین به هدر رفته است.

براساس آمار، کمبود دی کلسیم فسفات نداریم

وی در ادامه تاکید کرد: اینها اعداد و اطلاعاتی هستند که ما به صورت کارشناسی استخراج کرده و اعلام می‌کنیم. این که در حوزه سیاست گزاری کلان چه تصمیماتی و بر اساس چه مصلحتی اخذ شود، موضوع دیگری است.

سویه آرین ۲ میلیارد دلار بودجه هدر داده است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × 2 =