شرط دولت برای حمایت از پرورش دهندگان مرغ تخم گذار/ به زودی دخالت دولت در بازار تخم مرغ پایان خواهد یافت
شرط دولت برای حمایت از پرورش دهندگان مرغ تخم گذار/ به زودی دخالت دولت در بازار تخم مرغ پایان خواهد یافت

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد:

شرط دولت برای حمایت از پرورش دهندگان مرغ تخم گذار/ به زودی دخالت دولت در بازار تخم مرغ پایان خواهد یافت

اختصاصی دامیران؛ حسین دماوندی نژاد: رشد ۴۰۰درصدی تولید تخم مرغ/ ایران در رتبه دهم تولید تخم مرغ در جهان قرار گرفت/ تشدید اقدامات قرنطینه ای در پی احتمال بالای شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان/ لزوم گسترش تولید زنجیره ای در تولید تخم مرغ/ باید به دنبال ساختار کمترین مداخله دولت در امر تولید و بالاترین اطمینان دولت در جهت تامین نیاز مردم باشیم

حسین دماوندی نژاد معاونت وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی امروز در نشستی که در بزرگ داشت روز جهانی تخم مرغ برگزار شد، ضمن بزرگ داشت این روز در حضور مدیران تشکل و تولید کنندگان مطرح و نمونه تخم مرغ کشور گفت: بر اساس آمار، متوسط مصرف تخم مرغ ۱۱ کیلوگرم در دنیاست. این عدد در کشور ما به ۱۳/۸ کیلوگرم و در کشورهای صاحب رکورد به ۲۲ کیلوگرم به ازای هر فرد در سال می رسد.

وی افزود: تولید تخم مرغ ایران از سال ۱۳۶۸ تا ۱۴۰۰ بیش از ۴۰۰ درصد رشد نشان می دهد و ما در سال ۱۴۰۱ متعهد به تولید ۱/۲ میلیون تن تخم مرغ هستیم. با این محاسبه ما رتبه دهم دنیا در تولید تخم مرغ را در اختیار داریم و این به رتبه ما در صنعت تولید گوشت مرغ نیز نزدیک است. در کل در صنعت طیور ما دارای تراز جهانی بوده و این در صورتی است که صد در صد این صنعت در اختیار بخش خصوصی است.

دماوندی نژاد ادامه داد: در شرایط فعلی آنچه در دستور کار مرغداران قرار گرفته است، رشد عمودی تولید تخم مرغ در کشور است. تخم مرغ در مقایسه با برخی از اقلام تولیدات کشاوری، کمترین آسیب را به محیط زیست تحمیل کرده و در مقایسه با سایر محصولات کشوارزی با ارزش غذایی بالا، نسبتا کم آب بر است.

تخم مرغ مخصوصا در مقایسه با ایجاد آلودگی هایی که در بحث تولید گوشت قرمز و یا شیر با آن مواجه هستیم، کمرین آلودگی را ایجاد کرده و حتی شرایط زیست محیطی را برای جامعه به نحو مطلوب بر قرار می کند.

معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به بحث تغییر نظام تخصیص یارانه ها تصریح کرد: در سال جاری در کناتر تولیدکنندگان، تجربه بی نظیری کسب کردیم. پس از انقلاب اسلامی در جهت توسعه در بخش اقتصاد، چهار اتفاق اصلاحی بنیادی شکل گرفت. اما اصلاحی که در اردیبهشت ۱۴۰۱ شاهد آن بودیم، یکی از بی سابقه ترین اصلاحات در تاریخ این کشور بود و همچنان این اصلاح ساختار را پیش می بریم. از این رو در این دوره هم دولت و هم تولید کننده به موضوع تولید تخم مرغ، نگاه ویژه ای دارند.

صادرات تخم مرغ ایران محدود شده است/ تاکید بر فروش کیلویی تخم مرغ به جای شانه ای

وی خاطرنشان کرد: تغییر نرخ نهاده ها که به عنوان بالاترین سهم درصدی در تولید تخم مرغ در دستور کار تیم اقتصادی دولت قرار گرفت، در دو بعد تامین بازار مصرف و پشتیبانی از تولید احتیاج به مدیریت داشت. ما همچنان درگیر اقتضائات بخش تولید هستیم و مراحل ثبات در این زمینه را طی می کنیم. انتظار بود در زمانی که قرار به ایجاد یک تغییر اساسی در بخشی از تولید می شود، پس لرزه ها و فراز و فرودهایی ایجاد شود. ولی امروز اعلام می کنم که با وجود این که از زمان شروع طرح که به دودلیل آغاز فصل گرما و افزایش قیمت ها به تبع اصلاح نظام یارانه ای با کاهش تقاضا در بازار تخم مرغ مواجه شدیم، جلسات ما به شکل هفتگی و پیوسته برگزار شد و ما با دو رویکرد ذخیره سازی تخم مرغ مازاد و حمایت از صادرات با همکاری اتحادیه مرکزی مرغ تخم گذار توانستیم فشار مورد پیش بینی را تا حدود زیادی تعدیل کنیم. در حال حاضر از مقطع کاهش تقاضا عبور کردیم و امروز در مدخل روند افزایشی تقاضا با شروع فصل گرم هستیم.

دماوندی نژاد تاکید کرد: ما در دولت به عنوان برنامه ریز با همکاری تشکل به عنوان تولید کننده، باید مدل هایی طراحی کنیم که در این دوره های غلبه عرضه بر تقاضا و تقاضا بر عرضه، به گونه ای عمل شود که کمترین زیان متوجه تولید و بازار مصرف شود.  این دامنه نوسان فاصله قیمت تولید و عرضه باید با کمترین فراز و فرود دوران خود را طی کند.

وی تنها راه مدیریت بازار تخم مرغ را ایجاد زنجیره ارزش در این زمینه دانست و گفت: در این ارتباط وزارتخانه برنامه هایی دارد. برخی از شرکت های بزرگ نیز زنجیره ارزش تولید را شکل داده اند ولی این درصد محدودی از کل تولید تخم مرغ کشور را شامل می شود.  بنابراین باید بررسی شود که از مجموع تولید تخم مرغ، چند درصد در قالب زنجیره تولید و به دست بازار مصرف می رسد.

وی ادامه داد: یکی از برنامه های وزارت جهاد، تاسیس شهرک های پروتئین است که در مناطقی در تهران و سایر استانها تعریف شده است تا کالای تولیدی به صورت مستقیم از دست تولیدکننده به دست مصرف کننده برسد. احتمال می رود که در چنین شرایطی، در مواقعی که عرضه و یا تقاضا در بازار تخم مرغ از یکدیگر پیشی می گیرند، بتوان به گونه ای مدیریت کرد که سود حاصل به صورت عادلانه و منطقی بین تولید کننده و مصرف کننده تقسیم شود. این یک تجربه جدید هم برای دولت و هم برای بخش خصوصی است. هرگز تجربه اینچنینی نداشته ایم و مرکز پژوهش های وزارت جهاد کشاورزی و نیز مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی مجلس هم در این زمینه مطالعات نداسته ند.

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد با تاکید بر این که سال ۱۴۰۱ را باید به عناون یک سال اسنثنایی طی کرد گفت: در پی تغییر ساختار تخصیص یارانه، باید به دنبال ایجاد ساختاری باشیم که همه ما انتظار آن را می کشیم. یعنی کمترین مداخله دولت در امر تولید و بالاترین اطمینان دولت در جهت تامین نیاز مردم.

شمارش معکوس برای گرانی تخم مرغ/ رقم صادرات تخم مرغ ما ناچیز است

وی تصریح کرد: با وجود این که وزارتخانه تمایلی به ورود و اعمال قدرت نداشت، ولی در نظام عرضه هیچ نظم و التزامی وجود ندارد.  در حالی که مرغدار ما کمترین عایدی را از این فضا داشت، بازار روند صعودی و افزایشی بسیار سنگینی پیدا کرد که هم دولت و هم وزاتخانه ناچار به ورود و مدیریت بازار شدند. البته این دخالت دولتی چندان طولانی نخواهد بود و بر اساس مدل هایی که ما در دفتر طیور در اختیار داریم، به زودی بازار خود به خود در شرایط متعادل قرار خواهد گرفت.

دماوندی نژاد تاکید کرد: امسال برنامه به گونه ای پیش خواهد رفت که تولید بر اساس ظرفیت موجود در کشور  به قدر کفایت صورت بگیرد. در گام اول تولید مستقیما وارد بازار شود و در ادامه در جهت اطمینان از تنظیم بازار بخشی از آن ذخیره سازی خواهد شد و در گام سوم قرار است که با هدف داشتن تولید پایدار، مسیر صادرات همیشه در اختیار تولید کننده باشد.

دماوندی نژاد ابراز نگرانی کرد:  متاسفانه در شرایط امروز به دلیل پیش بینی یک پاییز خشک، نگرانی هایی بابت بیماری های تنفسی طیور از جمله آنفلوانزاری فوق حاد پرندگان وجد دارد که در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی و قرنطینه ی می تواند زیان سنگینی را متوجه صنعت کند. البته دوستان ما در سازمان دامپزشکی با وجود این که گله های امسال ما گله های جوانی هستند، پیگیری های لازم را برای پیشگیری از شیوع این بیماری ها در کشور دردستور کار قرار داده اند. چرا که درگیری گله های مرغ تخمگذار و کاهش تولید تخم مرغ در کشور، ما را در وزارت جهاد کشوارزی ناچار به پیروی از الگوهای دیگری برای حفظ امنیت روانی بازار خواهد کرد.

 وی با تاکید براینم موضوع تولیدکنندگان تخم مرغ را مورد خطاب قرار داد و گفت: انتظار می رود که با نظارت و کنترل دقیق شرایط سلامت مزارع، و کنترل های قرنظینه ای جدی هدف تامین روزانه و هفتگی تخم مرغ را محقق کنند. در چنین شرایطی می توان، با هدف حفظ تولید تخم مرغ کشور، اقداماتی در پاسخ به نگرانی های تولید کنندگان در خصوص اعمال تعرفه صادرات با همکاری تشکل مرغداران تخم گذار  اقداماتی را انجام داد.

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی در نهایت با اشاره به اهمیت استراتژیک تخم مرغ برای کشور گفت: تمام جمعیت ۸۵ میلیونی کشور در کنار میهمانانی که آمار دقیقی از حضورشان در کشور وجود ندارد مصرف کننده این محصول هستند. ما در معاونت امور دام هم نگرانی های تولیدکنندگان و هم نگرانی های مصرف کنندگان را اخذ می کنیم. وزارتخانه ما مسئول تولید و مصرف این کالاهاست و باید نظم و التزام به مقررات را در این بازار به منصه ظهور برساند. طیف های مختلف، لایه به لایه در تمام استانها به دنبال قیمت گیری این محصولات هستند. امروز تولیدات صنعت طیور حتی نسبت به نان مردم از حساسیت بالاتری برخوردار است و با کوچکترین تغییر در قیمت، جامعه مصرف به مسئولین واکنش نشان می دهد.

تخم مرغ باید مشمول کالابرگ شود/قیمت مصوب تخم مرغ در شهریور ماه اصلاح می‌ شود

عقلایی ترین کار این است که شبکه مویرگی عرضه و تقاضا در دست دولت و تشکل باشد. هر وقت افراد ناخوانده و فاقد رهگیری، بازار را در دست گرفتند دولت و تولید، بدترین دوران مدیریتی خود را به سر بردند. ولی در  زمانی که ما بازار را دردست گرفتیم هر کس طبق روال به کار خود پرداخت.

بسیاری از مشکلات موجود به دلیل کارشگنی های واسطه های سودجو در بازار ایجاد شده است. البته من تاکید می کنم که واسطه گری بخش مهمی از زنجیره تولید و عرضه است و حساب سوداگران از واسطه هایی که همراه و کمک حال تولید هستند جداست.

شرط دولت برای حمایت از پرورش دهندگان مرغ تخم گذار/ به زودی دخالت دولت در بازار تخم مرغ پایان خواهد یافت

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

19 − 6 =