موضع گیری سازمان دامپزشکی در ارتباط با تامین اسید دی کلسیم فسفات سازها: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به سهم خود قانع باشد
موضع گیری سازمان دامپزشکی در ارتباط با تامین اسید دی کلسیم فسفات سازها: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به سهم خود قانع باشد

موضع گیری سازمان دامپزشکی در ارتباط با تامین اسید دی کلسیم فسفات سازها:

شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به سهم خود قانع باشد

اختصاصی دامیران؛ رییس سازمان دامپزشکی: یک شرکت نمی تواند برای افزایش تولید، خود برنامه کشور را به هم بریزد/ در صورتی که شرکت تولیدکننده اسید به تعهدات خود عمل نکند، ممکن است در جریان تصمیمات جدید سازمان دامپزشکی آسیب ببیند

محمد آقامیری در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، در ارتباط با تامین دی کلسیم فسفات مورد مصرف در خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: «در سال گذشته حاشیه هایی پیرامون تامین این ماده در کشور ایجاد شد که ً با بررسی هایی که انجام شد، متوجه شدم که در ازای ۵ درصد افزایش جوجه ریزی، با ۱۵ درصد افزایش تولید دی کلسیم فسفات مواجه هستیم. از این رو این کمبود به نحوی کاذب بود.»

وی افزود:« در آن مقطع، شرکت های وارد کننده متقاضی اعطای مجوز واردات ۲۰ هزار تن مونو کلسیم فسفات بودند که من به دلیل عدم نیاز واقعی در بازار با آن مخالفت کردم و محکم نیز بر سر حرف خود ایستادم. همانطور که دیدیم این ۲۰ هزار تن وارد نشد و تولید نیز با مشکلی مواجه نشد. بعد از مدتی با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم بازار با ۱۴ هزار تن کمبود روبرو شده است‌ مجوز واردات را صادر کردیم و به تمام کسانی که متقاضی بودند و ثبت سفارش کردند، با میزان مشخصی مجوز واردات دادیم. »

صحبت های دکتر آقامیری در خصوص: کمبود دی کلسیم فسفات و ممنوعیت واردات داروهای دامپزشکی

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره با عدم استقبال واردکنندگان از واردات مونو کلسیم فسفات گفت: « فعال اقتصادی با نگاه به نیاز و قیمت بازار برای کسب و کار خود برنامه ریزی می کند. کل آماری که در سازمان دامپزشکی برای واردات مونو کلسیم فسفات ثبت سفارش کردند با شرایطی که واردات آن کاملا آزاد است ۶ هزار تن بوده است. جالب اینجاست که از این میزان تنها ۱۷۰۰ تن آن وارد شد.»

سناریوی تکراری تصمیم های خلق الساعه/ جلوگیری از صادرات تخم مرغ زیان مرغداران را افزایش داده است

آقامیری اما در توضیح چالشهای اخیر تولید دی کلسیم فسفات گفت:« اتفاقی که اخیرا افتاد این بود که شرکت آریا فسفریک به مدت یک ماه برای بهسازی دستگاه های خود، تولید را متوقف کرد و ظرفیت خود را از ۸ هزار تن به ۱۱ هزار تن افزایش داد. قرار بر این بود که ۶ هزار و ۵۰۰ تن این اسید تولیدی در اختیار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی برای تولید کود قرار بگیرد و ۴۵۰۰ تن تحویل ۴۷ شرکت تولید کننده دی کلسیم فسفات شود. اما روز گذشته مطلع شدیم که تمام ظرفیت ۱۱۰۰۰ تن اسید تحویل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی می شود که این از نظر ما قابل قبول نیست و اجازه تداوم این اتفاق را نمی دهیم.»

تداوم مشکلات دی کلسیم فسفات سازها و بی اعتنایی دولت

وی خاطرنشان کرد:« آقای رسولی رئیس شرکت خدمات حمایتی کشاورزی رسماً در نامه ای نیاز ین شرکت به اسید فسفریک را ۶ هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرده است. در صورتی که این اتفاق تداوم پیدا کند، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بیشتر از سهمیه خود اسید دریافت کنند و آریا فسفریک تولید خود را بر اساس توافق به تولید کنندگان دی کلسیم فسفات تحویل ندهد، سازمان دامپزشکی تصمیماتی اتخاذ می‌کند که معلوم نیست به نفع شرکت آریا فسفریک باشد.از همین رو به دوستان توصیه می کنیم که بر سر تعهدات خود باشند. شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نیز باید به سهم خود قانع باشد و در صورتی که کمبودی احساس می‌کند، باید اسید مورد نیاز خود را از محل دیگری تامین کند‌ یک شرکت نمی تواند برای افزایش تولید، خود برنامه کشور را به هم بریزد.»

موضع گیری سازمان دامپزشکی در ارتباط با تامین اسید دی کلسیم فسفات سازها: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به سهم خود قانع باشد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

2.4/5 - (5 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

5 × چهار =