صادرات دام زنده ممنوع نخواهد شد/ افزایش قیمت گوشت ربطی به صادرات دام ندارد
صادرات دام زنده ممنوع نخواهد شد/ افزایش قیمت گوشت ربطی به صادرات دام ندارد

مدیر کل دفترتوسعه صادرات معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی:

صادرات دام زنده ممنوع نخواهد شد/ افزایش قیمت گوشت ربطی به صادرات دام ندارد

اختصاصی دامیران؛ محرم سلطانی: زمانی که صادرات دام وجود نداشت، با وجود اینکه قیمت دام زنده بسیار پایین بود، قیمت گوشت از قیمت دام زنده تبعیت نمی کرد و قیمت گوشت افزایش چشمگیری پیدا کرد.

تلاطم اخیر بازار گوشت قرمز باعث شد انگشت اتهام گروهی از فعالین صنفی در حوزه بازار گوشت و صنایع غذایی و همچنین جمعی از رسانه ها به سمت صادرات دام زنده نشانه رود. حتی برخی از مسئولین تشکل ها، صادرات دام را اصلی ترین عامل افزایش قیمت گوشت قرمز اعلام کردند و حتی شایع شد که ممنوعیت دوباره دامان صادرات دام زنده را گرفته است.

این در حالی بود که بنا به تاکید تشکل های صنعت دامپروری، صادرات دام به دلیل محدودیت های شیوه نامه ای بسیار اندک است و عملا قابلیت چنین تاثیری در بازار گوشت قرمز را ندارد. از سوی دیگرضرر و زیانی که طی سال گذشته دامان دامپروران، به ویژه پرورش دهندگان دام سبک داشتی و پرواری را گرفته است، پس از لغو ممنوعیت صادرات دام زنده و نزدیک تر شدن قیمت دام زنده به هزینه تمام شده، تا حدی امکان مدیریت شدن پیدا کرده است.

با این وجود همچنان از طرف گروهی تلاشی جدی برای بازگشت ممنوعیت صادرات دام زنده احساس می شود و حتی جسته و گریحته شایعاتی در این زمینه به گوش می رسد.

محرم سلطانی مدیر کل دفترتوسعه صادرات معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، قویا ممنوعیت صادرات دام زنده را رد کرد و در این خصوص در مصاحبه ای اختصاصی به خبرنگار دامیران گفت: در ارتباط با صادرات دام زنده ممنوعیتی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیز این صادرات در حال انجام است. البته ما هم بازار داخل و هم بازار خارج را با هدف جلوگیری از ضرر و زیان تولید کننده و صادر کننده رصد می کنیم .این که در نتیجه صادرات، بازارهای هدف و مقاصد صادراتی ما با اشباع مواجه نشود اهمیت دارد. از این رو این صادرات را به صورت کنترل شده انجام می دهیم.

جوجه ریزی سویه آرین اجباری شد

سلطانی در ارتباط با ارتباط قیمت گوشت با قیمت دام زنده اذعان داشت: افزایش قیمت گوشت به صادرات دام ارتباطی پیدا نمیکند. همانطور که شاهد بودیم، زمانی که صادرات دام وجود نداشت، با وجود اینکه قیمت دام زنده بسیار پایین بود، قیمت گوشت از قیمت دام زنده تبعیت نمی کرد و قیمت گوشت افزایش چشمگیری پیدا کرد.

وی ادامه داد: در حال بر اساس تحقیقات و رصد این معاونت، قیمت تمام شده دام زنده به قیمت خرید و فروش دام زنده نزدیک شده است و در حال حاضر قیمت ها تقریباً منطقی است. در صورتی که ضریب تبدیل نهاده های دامی را در نظر بگیریم، قیمت یک کیلو نهاده، با یک کیلو دام زنده تقریباً مطابقت پیدا کرده است است و افزایش قیمت دام زنده به هیچ وجه غیر منطقی نبوده است.

مدیر کل دفترتوسعه صادرات در انتها خاطر نشان کرد: دامپروران ما در ماه های قبل قطعاً متضرر شده‌اند. ولی با آزادسازی صادرات دام زنده در بحث قیمت بهبود ایجاد شده است.

صادرات دام زنده ممنوع نخواهد شد/ افزایش قیمت گوشت ربطی به صادرات دام ندارد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

19 − شش =