صنعت مرغداری در التهاب/ تداوم مشکلات تولید تخم مرغ مقدمه تشدید بحران های اجتماعی خواهد بود
صنعت مرغداری در التهاب/ تداوم مشکلات تولید تخم مرغ مقدمه تشدید بحران های اجتماعی خواهد بود

صنعت مرغداری در التهاب/ تداوم مشکلات تولید تخم مرغ مقدمه تشدید بحران های اجتماعی خواهد بود

 اختصاصی دامیران: اتحادیه مرغداران میهن: تبعات ضرر و زیان مداوم صنعت، خارج شدن قشر عظیمی از تولید کنندگان از چرخه تولید خواهد بود و کمبود تخم مرغ در آینده نه چندان دور و عدم امکان جبران کسری تولید به دلیل اینکه تجارت تخم مرغ به صورت منطقه ای و به میزان محدود انجام می شود، موجب نارضایتی اقشار آسیب پذیر جامعه و بروز بحران های اجتماعی می گردد.

 طبق بررسی های خبرنگار دامیران، معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی اخیرا در گفتگوی تلوزیونی خود، خبری مبنی بر عدم افزایش قیمت تخم مرغ و همچنین تلاش برای توافقاتی با تشکل های مرتبط برای کاهش قیمت تمام شده تولید تخم مرغ را اعلام کرد. وی در این مصاحبه، تحقق سود مرغداران از طریق افزایش مصرف در ۶ ماه دوم سال عملی دانست. این در حالیست که با یک حساب ساده و سرانگشتی می توان دریافت که افزایش فروش یک محصول زیر قیمت تمام شده، به معنای افزایش ضرر و زیان تولید کننده آن است. ضرر و زیانی که بنا به گفته رئیس اتحادیه سراسری مرغداران  تخم گذار، از ابتدای حذف ارز ترجیحی تا به امروز به مبلغی در حدود ۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

محمد رضا کاشانی در این ارتباط به خبرنگار دامیران گفت: دولت زیر تمام وعده هایی زده است که از معاون اول رئیس جمهور تا وزارت جهاد کشاورزی به ما داده بودند. حتی نامه های کتبی خودشان را نیز قبول ندارند.

وی خاطر نشان کرد: توافق بر این بود که از بیست و یکم اردیبهشت تا اول شهریور، به عنوان یک دوران گذار برای جلوگیری از التهابات جامعه به دلیل افزایش قیمت ها در نظر گرفته شود. بدنه تولید تخم مرغ کشور نهایت همکاری را با این سیاست های دولت انجام دهد و از تاریخ اول برج ۶ وزیر جهاد کشاورزی به ما قول اصلاح قیمت تخم مرغ را داد.

بررسی تأثیر ابعاد سرمایه انسانی بر بهره‌ وری واحدهای پرورش مرغ گوشتی (مورد مطالعه: شهرستان اردبیل)

کاشانی ادامه داد: طی سه جلسه ای که به حضور جناب آقای مخبر، معاون اول ریاست جمهور رسیدیم، و همچنین بر اساس نامه ای که ایشان به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ کردند، قرار بر این بود که از تاریخ اول مهر ماه این قیمت‌ها اصلاح شوند ولی تاکنون اقدامی در این مورد صورت نگرفته است.

تولیدکنندگان تخم مرغ دست به دامان قوه قضاییه شدند

وی تاکید کرد: البته گفتنی است که خود مدیران دولتی بر غیر منطقی، غیر واقعی و غیر اقتصادی بودن قیمت‌های امروز تخم مرغ واقف هستند.

وی با اشاره به ضرر ۷ هزار میلیارد تومانی تولیدکنندگان تخم مرغ گفت: دولت حتی موفق به پرداخت طلب مرغداران از نهادهای قبل از طرح هدفمند سازی یارانه ها نشده است. در دولت هیچ گوش شنوایی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار دامیران که بر اساس ادعا و اعلام معاون بازرگانی وزارت جهاد، طرح های پیشنهادی دولت برای کاهش قیمت تمام شده تخم مرغ چیست گفت: ادعای دولت که برنامه هایی برای کاهش قیمت تمام شده تخم مرغ دارند واقعیت ندارد. ۸۰ درصد قیمت تمام شده تخم مرغ شامل نهاده های تولید است و در صورتی می توان قیمت تمام شده تخم مرغ را کاهش داد که نهاده با قیمت مناسب تری به دست مرغدار برسد. این در حالی است که ما نهاده های خود را نسبت به کشور ترکیه به عنوان رقیب در تولید تخم مرغ، گرانتر میخریم. چرا که به دلیل شرایط تحریم، دلار گران تر از ارزش واقعی آن در ایران به دست وارد کننده می رسد.

این اتحادیه همچنین در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با اقتصادی نبودن تولید و شرایط بحرانی تولید کنندگان تخم مرغ خوراکی هشدار داده است.

در این نامه که رونوشت آن برای سازمان بازرسی کل کشور معاونین امور تولیدات دامی و توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی مدیرکل حراست وزارت جهاد کشاورزی سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات نیز ارسال شده است آمده است:

ضرر روزانه 450 میلیاردی مرغداران

به دلیل اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها و تغییر نرخ ارز واردات کنجاله سویا، ذرت، جوجه یک روزه مادر و اجداد تخمگذار، هزینه های تولید به بیش از دو و نیم برابر افزایش پیدا کرده است و به دلیل کاهش قدرت خرید عموم افراد جامعه قیمت فروش درب مرغداری به هزینه تولید نرسیده و از ابتدای سال جاری تاکنون صنعت مرغداری کشور متحمل حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال ضرر و زیان شده است.

دلال ها باعث گرانی مرغ هستند/ عدم نظارت دولت بر شبکه توزیع

 با توجه به وضعیت موجود و قول مساعد دولت برای بهبود شرایط تولید، حجم تخم مرغ تولیدی همانند سنوات گذشته بوده و کاهش مصرف عامه مردم موجب ضرر و زیان بیشتر مرغداران در نیمه دوم سال که معمولاً با سود تولید کننده همراه است می گردد.

اتحادیه میهن تصریح کرده است:  تبعات ضرر و زیان مداوم صنعت، خارج شدن قشر عظیمی از تولید کنندگان از چرخه تولید خواهد بود و کمبود تخم مرغ در آینده نه چندان دور و عدم امکان جبران کسری تولید به دلیل اینکه تجارت تخم مرغ به صورت منطقه ای و به میزان محدود انجام می شود، موجب نارضایتی اقشار آسیب پذیر جامعه و بروز بحران های اجتماعی می گردد.

اتحادیه سراسری مرغدارن تخم گذار در ادامه خاطر نشان کرده است که این اتحادیه به عنوان تشکل فراگیر صنعت قبل از آزاد سازی نرخ ارز، هشدارهای لازم را در خصوص نحوه اجرای طرح را به صورت مکتوب ارائه داده و هشدار داده بود: چنانچه الزامات گذر از شرایط تغییر ارز نظیر تامین نقدینگی لازم برای ادامه تولید، اعطای مشوق صادراتی، طلب دان مرغداران تا زمان تغییر نرخ ارز تخم مرغ، تخصیص کالابرگ برای اقشار آسیب پذیر جهت مقابله با کاهش مصرف، و خرید تضمینی تخم مرغ فراهم نگردد، صنعت با مشکل جدی مواجه می گردد.

این اتحادیه در ادامه آورده است:  علیرغم پیش بینی شرایط و قول مساعد دولت در خصوص اجرایی شدن الزامات برای عبور از این مقطع حساس و دشوار و کاهش عوارض جراحی اقتصادی، متاسفانه هیچ یک از وعده‌های دولت عملی نگردیده و متاسفانه بی تفاوتی مسئولین ملی نسبت به مخاطره افتادن سرمایه‌گذاری‌های انجام شده را شاهد هستیم. در واقع مرغداران قربانی سیاست های غیر منطقی شده اند و عواقب بسیار خطرناکی برای صنعت قابل پیش بینی می باشد.

افزایش عرضه مرغ سایز در بازار

 این اتحادیه ناگزیر به عنوان نمودن شرایط فعلی به صورت روشن و صریح می باشد و چنانچه بدون فوت وقت فکری به حال مرغداران و صنعت مرغداری تخمگذار نشود، تمامی زحمات و سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت طی ۶۵ سال گذشته توسط تولیدکنندگان، و این جایگاه رفیع تولید را که در جهان کسب نموده اند بر باد خواهد رفت.

دیگر اینکه عدم ایفای تعهدات توسط متولیان امر نه تنها موجب سلب اعتماد تولیدکنندگان گردیده، بلکه موجی از اعتراضات عمومی را در پی داشته که قطعاً در آینده بسیار نزدیک هزینه های گزافی را برای کشور در پی خواهد داشت.

صنعت مرغداری در التهاب/ تداوم مشکلات تولید تخم مرغ مقدمه تشدید بحران های اجتماعی خواهد بود

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هجده − 7 =