عدم توفیق سیاستهای دولت در حمایت از سویه آرین/ مرغداران جوجه آرین را نمی خرند
عدم توفیق سیاستهای دولت در حمایت از سویه آرین/ مرغداران جوجه آرین را نمی خرند

عدم توفیق سیاستهای دولت در حمایت از سویه آرین/ مرغداران جوجه آرین را نمی خرند

اختصاصی دامیران؛ قیمت تمام شده بیشتر و قیمت فروش پایین تر جوجه یک روزه آرین در مقایسه با نژادهای خارجی/ هیچ نظارتی بر صحت ادعای مرغداران مبنی بر جوجه ریزی آرین وجود ندارد/ هیچ آماری از میزان تولید مرغ آرین در کشور وجود ندارد و اگر وجود داشته باشد واقعی نیست/ یارانه ۱۲ درصدی مرغ آرین فقط به ذخیره سازی توسط شرکت پشتیبانی تعلق می گیرد و مرغ گرم آرین از این مبلغ بی بهره است

در پی حواشی تامین جوجه یک روزه گوشتی وارداتی در سال ۹۸، دستگاه های مدیریتی کشور با رویکرد پدافندی، سیاستهایی را برای بازگرداندن نژاد آرین به چرخه تولید گوشت مرغ کشور در نظر گرفتند. از جمله این سیاستها تکلیف اختصاص نیمی از ظرفیت واحدهای پرورش مرغ مادر گوشتی به سویه آرین بود. در ادامه این سیاستها در تیرماه سال جاری شیوه نامه تکلیفی برای رواج پرورش مرغ آرین در واحدهای گوشتی نیز تنظیم و از طرف دفتر امور طیور معاونت امور دام، ابلاغ شد.

از سوی دیگر بر اساس شیوه نامه حمایتی دولت با هدف ایجاد انگیزه در مرغداران برای جایگزینی مرغ آرین با نژادهای سودآورتر خارجی، قرار بر این شد که شرکت پشتیبانی امور دام، مرغ های آرین را ۱۲ تا ۱۵ درصد گران تر از سایه نژادها خریداری کند. ولی با این حال تشکل های صنفی مرتبط و در راس آنها فدراسیون طیور ایران، بارها در جلسات و مکاتبات خود از غیر اقتصادی بودن تولید مرغ آرین سخن به میان آورده اند.

سویه آرین کار ژنتیکی ۵ حداقل پنج ساله می طلبد/ لزوم تشویق خانوارها به استفاده از مرغ سایز

مرغ آرین، محل شعارهای دهان پرکن

محمد کریم فکوری، عضو منتخب هیئت رئیسه انجمن جوجه یک روزه اما در مصاحبه ای با خبرنگار دامیران از قیمت تمام شده بیشتر و قیمت فروش پایین تر جوجه یک روزه آرین در مقایسه با نژادهای خارجی سخن به میان آورد. وی دلیل پایین بودن قیمت فروش جوجه آرین را عدم اقبال مرغداران دانست و گفت:  این نشان می دهد که طرح های حمایتی دولت از پرورش نژاد آرین موفقیت آمیز نبوده است.

وی تاکید کرد: من در این ارتباط با دستگاههای نظارتی صحبت کردم و با شخص وزیر هم جلسه داشتم. در صورت لزوم برای توضیح بیشتر در این ارتباط آمادگی خواهم داشت.

فکوری تصریح کرد: قرار بر این بود که مرغ گوشتی نژاد آرین، ۱۲ درصد بالاتر از قیمت مرغ خارجی از مرغدار خرید شود. برای این منظور میلیاردها ریال بودجه تخصیص پیدا کرده، و در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام قرار گرفت. ولی هرگز بررسی نشد که کسانی که این مابه التفاوت ۱۲ درصد را دریافت کرده اند آیا واقعاً جوجه آرین  ریختند یا نه؟ هرگز نظارتی بر روی این موضوع صورت نگرفت. این ما به التفاوت هم به جای اینکه به مرغدار داده شود به کشتارگاه پرداخت شد. اگر پول و حمایتی موجود داشت، به سمت واسطه رفته است.

عضو منتخب هیئت رئیسه انجمن جوجه یک روزه یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۰ برای حمایت از تولید این نژاد، ۵۰ درصد سالن های مرغ مادر را آرین ریخت. با این حساب باید ماهیانه ۶۰ میلیون تولید مرغ آرین وجود داشته باشد ولی چنین چیزی نیست. ماه گذشته تنها ۶ میلیون جوجه آرین از طریق سامانه سماسط جذب شد. پس مابه التفاوت این رقم یعنی ۵۴ میلیون جوجه آرین چه شده است؟

نامه مهم فدراسیون طیور ایران به مقامات عالی نظام: لزوم بازنگری فوری تصمیم‌ها درباره مرغ آرین

وی ادامه داد: اینها سوالات پیچیده ای نیستند. پیگیری مشکلی هم ندارند. اما پیگیری نمی شوند. گزارشاتی وجود دارد که گاهی  برخی از مزارع، به دلیل اجباری که در جوجه ریزی آرین دارند، یک سالن را آرین می ریزند، ولی در هفته های آغازین پرورش، سالن را به بهانه های مختلف بهداشتی معدوم سازی می کنند و جوجه های نژاد راس جایگزین آن می کنند تا از سود آن بهره مند شوند. هیچکس از نهادهای نظارتی بررسی نکرده‌اند که جوجه ای که مرغدار خریده و در سالن پرورش ریخته است از نژاد آرین است یا نه.

فکوری افزود: این روش تنها باعث شده تخلف بیشتر شود. در شرایطی که ۵۰ درصد مزارع مرغ مادر از نژاد آرین هستند، اقبالی  از جوجه یک روزه نژاد آرین نمی شود، که آمار آن به وضوح در سامانه سماصط مشخص است. برای یک واحد ۳۰ هزار قطعه ای مرغ مادر، تفاوت آرین و راس در بازار فروش ۳۰ ملیارد تومان است. اگر اعتراضی در این زمینه وجود ندارد باید زنگ هشدار برای دستگاه‌های نظارتی به صدا در آید که چه اتفاقی در این صنعت در حال افتادن است؟ حتی زمانی که ما اطلاع رسانی میکنیم هم، باز پیگیری وجود ندارد.

این فعال صنفی خاطرنشان کرد: ما در همان ابتدا تمایلی به جوجه ریزی آرین نداشتیم چرا که این سویه مقرون به صرفه نیست. جوجه یک روزه آرین از طرف پرورش دهندگان مرغ گوشتی، حتی به قیمت چهار هزار تومان هم مشتری ندارد، در حالی که  جوجه راس را به ۱۲ هزار تومان روی دست می برند. اما مسئولین در این زمینه رفتار منطقی ندارند. تمام اینها این شبهه را ایجاد می کند در پشت پرده مسائلی در کار است.

وی افزود: مسئولین داعیه حمایت از تولید ملی دارند در حالی که صنعت مرغداری در تامین نهاده های خود کاملا به خارج از کشور وابسته است. و اطلاق عنوان صنعت ملی به نوعی تلاش در جهت تبلیغات رسانه ای است. به نظر من تمام اینها به این دلیل است که آقایان می خواستند برای دستیابی به پست و کرسی در معاونت امور دام و جاهای دیگر شعارهایی را مطرح کنند. ولی در حال حاضر خودشان به این نتیجه رسیدم که شعارشان بسیار غلط و بدون توجیه کارشناسی بوده است. امروز این آقایان جایگاه خود را به دست آوردند ولی تمام فشار آن را کل کشور تحمل میکند.

مرغ گرم آرین از حمایت های دولتی بی بهره است

فرهاد قربانزاده، دبیر انجمن صنفی کشتارگاه‌های صنعتی طیور ایران، اما در این خصوص به خبرنگار دامیران گفت: آمار دقیقی از تعداد مرغ های آرین که در کشتارگاه ها کشتار می شود وجود ندارد.

وی در ارتباط با تکلیفی که برای خرید مرغ آرین به قیمت بالاتر از سایر نژادها بر عهده شرکت پشتیبانی گذاشته شده است. گفت: وظیفه شرکت پشتیبانی ذخیره سازی است. شرکت پشتیبانی امور دام، تنها در صورتی می تواند مرغی را بخرد که برای انجماد و ذخیره سازی آن برنامه داشته باشد. این شرکت در خرید و فروش مرغی که به صورت گرم در بازار عرضه و مصرف می شود دخالتی ندارد. بازار مرغ گرم تابع عرضه و تقاضا است. هیچ خریداری در بازار، مرغ گرم از هیچ نژادی  را ۱۲ درصد گران تر نمی خرد. از طرفی تمام حجم تولید مرغ آرین را شرکت پشتیبانی نمی تواند ذخیره کند که بخواهد تمام این تولیدات را گرانتر بخرد.

دبیر انجمن صنفی کشتارگاه‌های صنعتی طیور ایران تصریح کرد: مثلاً در شرایطی مانند شرایط امروزکشور، قیمت مرغ در حال افزایش است. شرکت پشتیبانی نمی تواند با جمع کردن بخشی از تولید مرغ از بازار به قصد ذخیره سازی، به این افزایش قیمت کمک کند. چرا که هرچه میزان بیشتری مرغ از بازار جمع شود عرضه آن در برابر تقاضا در بازار کاهش یافته و قیمت آن بیشتر خواهد شد. این دستورالعمل تنها زمانی قابلیت اجرا داشت که تولید مرغ، مازاد بر نیاز کشور باشد. قیمت آن از نرخ مصوب پایین تر قرار بگیرد. در چنین شرایطی شرکت پشتیبانی امور دام می تواند برای حمایت از تولید کننده و تکمیل ذخایر خود، اقدام به خرید و ذخیره سازی مرغ آرین بکند.

چه کسی هزینه های مرغ آرین را می دهد؟ مرغدار، مصرف کننده یا حاکمیت؟

وی افزود: من اطلاع دارم که شرکت پشتیبانی در مقاطعی مرغ آرین را از پرورش دهندگان که مدارک مستند و متقنی داشتند که  از نژاد آرین جوجه ریزی کرده اند، گران تر از مرغ های نژاد دیگر خریداری کرده است. اما این نیز تنها شامل آن بخشی از خرید مرغ آرین بود که ذخیره سازی می شد، نه کل تولید مرغ آرین.

قربانزاده خاطرنشان کرد: درکل در این ارتباط بیشتر تولیدکنندگان مرغ باید صحبت کنند. من فقط در ارتباط با حوزه کشتارگاه می توانم صحبت کنم و به عقیده من بهتر است هر کس تنها  در ارتباط با حوزه خودش پاسخگو باشد. برای انجمن کشتارگاه ها و اعضای آن، فرقی نمی کند  که مرغ را از چه نژادی کشتار کنند. ما هر نژادی که در بازار موجود باشد را می خریم و کشتار می کنیم. کوچکترین یارانه ای از این بابت به کشتارگاه ها تخصیص پیدا نکرده است. کشتارگاه مرغ زنده را به نرخ روز می خرد و به صورت گرم می فروشد. شرکت پشتیبانی امور دام هم مرغ منجمد را یا از اتحادیه مرغداران و یا از زنجیره های تولید خریداری کرده و با هیچ کشتارگاهی طرف قرارداد نیست. اگر مدارکی دال بر این موضوع وجود دارد که کشتارگاه ها در ازای خرید و کشتار مرغ گرم آرین یارانه دریافت کرده اند لطفاً مدارک آن را ارائه کنند.

عدم توفیق سیاستهای دولت در حمایت از سویه آرین/ مرغداران جوجه آرین را نمی خرند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نوزده − 3 =