عصبانیت روزافزون دامداران/ شیوه نامه صادرات دام زنده قابلیت اجرا ندارد
عصبانیت روزافزون دامداران/ شیوه نامه صادرات دام زنده قابلیت اجرا ندارد

رییس مجمع صادرکنندگان دام زنده:

عصبانیت روزافزون دامداران/ شیوه نامه صادرات دام زنده قابلیت اجرا ندارد

اختصاصی دامیران؛ منصور پوریان: این شیوه نامه تنها حرکتی در جهت سنگ اندازی در مقابل پای دامدار است. امروز دامدار به دلیل شرایط خاص این روزهای صنعت، خشکسالی و افزایش چندین برابری هزینه های نهاده ها در حال نابودی است و روز به روز عصبانی تر می شود

پس از بیش از یک ماه انتظار دامداران برای ابلاغ شیوه نامه صادرات دام زنده، این شیوه نامه در اولین روز هفته جاری توسط سرپرست معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد و روز بعد، وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری، در پاسخ به یکی از خبرنگاران که پرسیده بود آیا در شرایط بحرانی امروز، اعطای مجوز صادرات دام زنده کار درستی است یا نه؟، بر لزوم حمایت و گذاشتن «راه نفس» برای تولید کننده تاکید کرده بود.

این در حالی است که به گفته منصور پوریان، رئیس مجمع صادرکنندگان دام، این شیوه نامه عملا قابلیت اجرا ندارد. وی در این ارتباط به خبرنگار دامیران گفت: « سنجیدن اهلیت صادرکنندگان از نظر داشتن کارت بازرگانی معتبر و مرتبط، و عدم وجود تعهد ارزی، در شرایطی به عهده سازمان جهاد استانها گذاشته شده است که این سازمانها، ابزار سامانه ای لازم را در اختیار ندارند. این اطلاعات در سامانه جامع تجارت ثبت می شود که در اختیار سازمان توسعه تجارت بوده و در تهران مستقر است. از این رو سپردن این مسئولیت به سازمان های جهاد استانی، بی دلیل و تنها باعث سردرگمی سازمان های استانی و دامدار است.»

وی افزود: « در حال حاضر حدود ۵۰ درخواست مجوز صادرات به سازمانهای استانی تسلیم شده است که این درخواستها باید به تهران ارسال شده و پاسخ آن دریافت شود که این یک پروسه زمان بر است. از سوی دیگر بعد از تایید اهلیت صادرکننده از تهران، به دلیل عدم ابلاغ دستورالعمل سازمان دامپزشکی برای صادرات، دامدار هنوز امکان صادرات ندارد. قرار بر این بود که این دستورالعمل امروز از طرف سازمان دامپزشکی ابلاغ شود که هنوز چنین چیزی محقق نشده است. بدیهی است که برای امری مانند صادرات دام زنده، نظر و تایید سازمان دامپزشکی حرف اول را می زند. وزیر در مصاحبه خود از قرنطینه تعدادی دام برای صادرات سخن گفت. در صورتی که چنین چیزی درحالی که هنوز دستورالعمل سازمان دامپزشکی ابلاغ نشده است، نمی تواند واقعیت داشته باشد.»

تردید دامداران در جدیت دولت برای صادرات دام زنده

پوریان با اشاره به قرنطینه دامهای صادراتی در استان بوشهر گفت:« این موضوع باید تبیین شود که آیا بوشهر قرار است هاب صادراتی برای دام زنده کشور باشد؟ در این صورت بر اساس دستورالعمل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز امکان انتقال دام زنده به استانهای مرزی کشور وجود ندارد. این تخلف محسوب، و باعث ضبط دام می شود. یا اینکه قرار بر این است تنها قرنطینه دامها در بوشهر اتفاق بیوفتد که در این صورت، در شرایطی که استانهایی مانند خوزستان و کرمانشاه، فاصله بسیار نزدیک تری تا کشور عراق به عنوان مقصد صادرات دارند، و با وجود سابقه صادرات، زیرساختهای قرنطینه ای هم در این استانها وجود دارد، به نظر می رسد این شیوه نامه تنها حرکتی در جهت سنگ اندازی در مقابل پای دامدار است. امروز دامدار به دلیل شرایط خاص این روزهای صنعت، خشکسالی و افزایش چندین برابری هزینه های نهاده ها در حال نابودی است و روز به روز عصبانی تر می شود

رئیس مجمع صادرکنندگان دام در ادامه خاطر نشان کرد: « در حال حاضر هیچ سهمیه ای برای صادرات استانها مشخص نشده است. سازمانهای جهاد استانی نمی دانند که تا چند راس دام اجازه خروج و صادرات دارد و این شیوه نامه از این نظر فاقد شفافیت لازم است.»

وی تصریح کرد: « بسیاری از دامداران دام سبک ما عضو هیچ تشکل و یا اتحادیه ای نیستند. گاهی حتی راه پیگیری و دفاع از حقوق خود را نمی دانند. در چنین شرایطی انتظار می رفت که دولت پس از ماه ها مشاهده شرایط نفس گیر برای دامداران و ۵۰ روز بررسی و مطالعه روی شیوه نامه صادرات دام زنده، شسته و رفته تر عمل کند. اگر واقعا هدف حمایت از دامدار است، باید شیوه نامه ای طراحی می شد که عمل به آن بسیار ساده ترو امکان پذیرتر باشد.»

وی با شاره به عدم عملی شدن تعهدات دولت در ارتباط با خرید های حمایتی دام از دامدار گفت: « دامداران هنوز پول دامهایی که به شرکت پشتیبانی امور دام فروخته اند را دریافت نکرده اند. حتی دولت هنوز هزینه دامهایی که سال گذشته از نیمه راه صادرات بازگرداند را پرداخت نکرده است.»

عصبانیت روزافزون دامداران/ شیوه نامه صادرات دام زنده قابلیت اجرا ندارد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

2 × 5 =