عملکرد دولت صنعت دام و طیور را بی اعتماد کرده است/ صادرات، تنها راه توسعه
عملکرد دولت صنعت دام و طیور را بی اعتماد کرده است/ صادرات، تنها راه توسعه
post

عضو هیئت مدیره فدراسیون طیور ایران:

عملکرد دولت صنعت دام و طیور را بی اعتماد کرده است/ صادرات، تنها راه توسعه

اختصاصی دامیران؛ حبیب الله سماوات: یکی از وظایف دولت باز کردن راه صادرات و تسهیل آن است/ اعتماد دولت به مردم، همراهی مردم با دولت، همزمان با توسعه صادرات طولانی مدت و پایدار، از اهمیت به سزایی برای رشد صنعت پرورش دام و طیور برخوردار است/ دولت می‌تواند با مقرراتی که وضع می کند آبروی صادراتی کشور را حفظ کرده و ارتقا دهد، و یا آن را خدشه دار کند/ هیچ مملکتی حتی با وجود سرمایه های عظیم نفت و گاز، بدون حمایت تولیدکنندگان و خدمات دهندگان قابل دوام نیست

حبیب الله سماوات، رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی تولید کنندگان خوراک دام و طیور کشور، نایب رئیس اتحادیه کارخانجات خوراک دام و طیور کشور، و عضو هیئت مدیره فدراسیون طیور ایران در ارتباط با لزوم برنامه ریزی برای صادرات پایدار محصولات دام، طیور و آبزیان کشور به خبرنگار دامیران گفت: هیچ کشوری با تکیه بر مصرف داخلی نمی تواند توسعه آتی داشته باشد. چرا که نیاز داخل محدود، وخط تولید همیشه رو به توسعه است. از این رو یکی از وظایف دولت،  باز کردن راه صادرات و تسهیل آن است.

وی با تاکید بر صادرات به عنوان تنها راه توسعه مستمر در هر حوزه ی فعالیت گفت:  تمام کشورهایی که در صنایع مختلف خود صاحب نام شده اند، اگر برای مدت حتی یک تا دو سال در صادرات دچار وقفه شوند بدون شک با مشکل روبرو خواهند شد. در دوران شیوع کووید ۱۹ این مسئله به خوبی ثابت شد و برخی از کشورها به دلیل تزلزل و توقف صادرات با مشکلات جدی در تولید مواجه شدند.

سماوات خاطرنشان کرد: اعتماد دولت به مردم، همراهی مردم با دولت، همزمان با توسعه صادرات طولانی مدت و پایدار، و اینکه ما در دنیا به عنوان یک صادر کننده دارای اعتماد و اعتبار باشیم، از اهمیت به سزایی برای رشد اقتصاد کشور به طور عام، و صنعت پرورش دام و طیور به طور خاص، برخوردار است.

اسیدهای آلی و نقش آنها در تغذیه طيور

این عضو هیئت مدیره فدراسیون طیور ایران ادامه داد: اما متاسفانه این چیزی است که همیشه دستخوش تحولاتی شده است. ما بارها برای صادرات مرغ صحبت هایی کردیم و قرار گذاشتیم. پیش پرداخت گرفته و یا نگرفتیم، و دولت به هر دلیلی آن را متوقف کرد. آبروی صادراتی داشتن یک اصل مهم، و حفظ این آبروی صادراتی به عهده دولت است. دولت می‌تواند با مقرراتی که وضع می کند این آبرو را حفظ کرده و ارتقا دهد، و یا خدای ناکرده آن را خدشه دار کند.

ازن با تکنولوژی پلاسما سرد در صنعت دام و طیور

منافع و مضرات استقلال وزارت بازرگانی برای صنعت دام و طیور چیست؟

محصولات استراتژیک صنعت دام و طیور بومی‌ سازی شد

سماوات با بیان این مطلب که در حال حاضر آبروی صادراتی ایران در حوزه محصولات دام و طیور در دو حوزه دچار خدشه شده است، تصریح کرد: اول این که انتظارات دنیا از لحاظ توجه به سیستم های کنترل بهداشتی و محیط زیستی بسیار بالا رفته است و ما در این زمینه دچار ضعف هستیم. و دوم اینکه مقررات ما هر روز تغییر میکند. یک روز صادرات تخم مرغ را آزاد و روز بعد ممنوع می کنیم .روز بعد صادرات مرغ را آزاد و ممنوع می کنیم .روز بعد سراغ دام زنده می رویم و همین بازی را ادامه میدهیم. یک روز وارد کننده گوشت، یک روز وارد کننده تخم مرغ و یک روز صادر کننده آن هستیم. تمام اینها مشکلاتی است که صنعت را به خود دچار کرده، و تمام این ها ناشی از تغییر سیاست ها و تصمیمات و برنامه های دولت است.

نایب رئیس اتحادیه کارخانجات خوراک دام و طیور کشور در ادامه در ارتباط با دلیل عدم اعتماد صنعت پرورش دام و طیور کشور به دولت گفت: این عملکرد ماست که دیگران را به قضاوت درباره ما وادار می کند. عملکرد دولت در حوزه کشاورزی و صنعت دام، طیور و آبریان کشور، ما را نسبت به دولت بدبین کرده است .در غیر این صورت ما چرا باید به دولت بی اعتماد باشیم و یا قضاوت بدی داشته باشیم؟ تا زمانی که این عمل کرد به همین صورت ادامه داشته باشد این عدم اعتبار نیز خواه ‌ناخواه وجود خواهد داشت.

جهش غیر منطقی قیمت گوشت باعث رکود در بازار است/ واردات گوشت، شرط صادرات دام زنده

وی ادامه داد:  دولت‌ها نیز به دلیل نگاه حاکمیتیشان مردم را به نحوی تابع نظر خود می دانند. این نگاه حاکمیتی در همه جای دنیا کم و بیش وجود دارد و دولت ها نیز به بخش های غیر دولتی به چشم بخش‌های غیر خودی نگاه می کنند. از این رو دولت بخش خصوصی و تشکل ها را برای تصمیم گیری صالح نمی داند و بخش خصوصی نیز دولت را به مداخله متهم میکند.

سماوات تاکید کرد: دولت باید به این دیدگاه برسد که هیچ مملکتی حتی با وجود سرمایه های عظیم نفت و گاز، بدون حمایت تولیدکنندگان و خدمات دهندگان قابل دوام نیست. این تولید کنندگان هستند که میتوانند یک مملکت را به سرمنزل رفاه و توسعه برسانند. دولت باید بخش خصوصی را یار خود بداند و بخش خصوصی باید برنامه ها و سیاست های کلی را از دولت دریافت و برای فعالیت خود برنامه ریزی کند.

عملکرد دولت صنعت دام و طیور را بی اعتماد کرده است/ صادرات، تنها راه توسعه

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 4 =