فروش اقساطی نهاده ها توجیه اقتصادی ندارد/ محاسبات دولت اشتباه است
فروش اقساطی نهاده ها توجیه اقتصادی ندارد/ محاسبات دولت اشتباه است

فروش اقساطی نهاده ها توجیه اقتصادی ندارد/ محاسبات دولت اشتباه است

اختصاصی دامیران؛ محسن حافظ: کاهش عرضه اعتباری نهاده ها توسط بخش خصوصی به دلیل مصویه غیر منطقی دولت است/ پشتیبانی برای تامین نقدینگی ترخیص نهاده ها از بنادر ناچار به پیش فروش نهاده ها و عرضه کالاهای ذخیره شده، زیر قیمت بازار شد

بنا بر بررسی های خبرنگار دامیران، یکی از مشکلات پرورش دهندگان دام و طیور کشور، محدود شدن فروش اعتباری نهاده ها طی ماه های اخیر بوده است.

بر اساس گزارش ها، مدیر عامل اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی مرغ تخم گذار و مادر استان اصفهان، در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی از رویه جدیدی تحت عنوان انحصار فروش نهاده اعتباری در دستان شرکت پشتیبانی امور دام ابراز نارضایتی کرده بود. از سوی دیگر دامداران نیز نسبت به عدم دسترسی کافی به نهاده های اعتباری، حساسیت هایی نشان دادند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی توزیع کنندگان عمده نهاده های دام، طیور و آبزیان، محسن حافظ در گفتگویی تلفنی به خبرنگار دامیران در این ارتباط گفت: فروش اعتباری نهاده ها در انحصار شرکت پشتیبانی قرار نگرفته است و مصوبه ای برای اینکه بخش خصوصی اجازه فروش نهاده ها را به صورت اقساط نداشته باشد وجود ندارد. ولی حدود ۲ تا ۳ ماه قبل مصوبه ای صادر شد که واردکنندگان با سقف نرخ سود بانکی، یعنی یک و نیم درصد در ماه، امکان عرضه کالاهای خود را در سامانه بازارگاه داشته باشند.

وی تصریح کرد: اما این عدد که با تایید وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت مصوب شد، عددی اشتباه و کاملاً غیر منطقی است. این رقم زمانی تعیین شد، که نرخ سود بانکی، ۱۸ درصد در سال معادل یک و نیم درصد در ماه بود. در صورتی که اگر بخش خصوصی بخواهد از بانکها تسهیلاتی دریافت کند، هزینه های تحمیل شده از طرف بانک، نرخ کارمزد را تا حداقل ۲۵ تا ۲۶ درصد در سال افزایش می دهد. حتی زمانی که نرخ سود بانکی ۱۸ درصد بود، در نظر گرفتن یک ونیم درصد ماهانه برای فروش اعتباری نهاده ها منطقی نبود. این در حالیست که امروز نرخ سود بانکی به ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

کاهش ۲۶ درصدی واردات نهاده های دامی

محسن حافظ ادامه داد: ولی این مصوبه صادر شد و چون از نظر اقتصادی توجیهی نداشت، در عمل بسیاری از واردکنندگان و یا توزیع کنندگان این کار را انجام ندادند. از سوی دیگر در همین فاصله قیمت ارز نیمایی نیز به شدت افزایش پیدا کرد که این نیز با توجه به تاخیر پرداخت های ارزی بانک مرکزی و بالاتر تمام شدن قیمت نهاده ها، امکان فروش اقساط نهاده با نرخ بهره یک و نیم درصد در ماه را کاملا از بین برد.

کشتار دام‌های مولد باعث تشدید قیمت گوشت در ماه‌ های آینده می‌شود

وی خاطر نشان کرد: با این وجود برخی از وارد کنندگان و توزیع کنندگان بزرگ با همین نرخ ها، نهاده را توزیع کردند تا تولید کننده بیش از این دچار آسیب نشود. چرا که در صورتی که تولید کنندگان ما فعالیت نداشته باشند، هیچ کدام از ما محلی از اعراب نخواهیم داشت. از این رو بسیاری از ما نهاده ها را با شرایطی که دولت تعیین کرده بود به مرغدار و دامدار واگذار کردیم تا بتوانند محصول خود را پرورش دهند و چرخ تولید کشور با مشکلاتی بیش از این مواجه نشود.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی توزیع کنندگان عمده نهاده های دام، طیور و آبزیان، در ارتباط با پیش فروش نهاده ها از طرف شرکت پشتیبانی امور دام توضیح داد: شرکت پشتیبانی امور دام با تصویب دولت برای تکمیل ذخایر نهاده ها میزان زیادی نهاده ثبت سفارش کرد. این شرکت، بخشی از این ذخایر را از طریق خرید از واردکننده های بزرگ تامین، و بخشی دیگر را نیز راسا وارد کرد. ولی به خاطر مشکلات کمبود نقدینگی که شرکت پشتیبانی با آن روبه رو شده بود، کالاها ترخیص نشدند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شرکت پشتیبانی امور دام تعهدات مالی بابت تسویه حسابهای گوشت و مرغی که از تولید کنندگان خریداری کرده بود داشت. به دلیل این کمبود نقدینگی، نهاده های وارد شده در گمرکات گیر کرده بودند و دموراژ آن روز به روز سنگین تر می شد. از این رو دولت به شرکت پشتیبانی امور دام داد مجوز داد که فارغ از بحث ذخایر استراتژیک، وارد بازار شود و کالای خود را حتی پایین تر از قیمت، به فروش برساند. دیگر اینکه بتواند نهاده ها را پیش فروش کند تا نقدینگی مورد نیاز تامین شده، و امکان ترخیص نهاده از کشتی ها فراهم شود. پیش فروش ها با شرایط دو ماهه بود. به این معنی که مرغدار امروز هزینه نهاده را پرداخت، و دو ماه بعد کالا را دریافت کنند.

قیمت ارزی نهاده های دامی، دانه سویا و روغن خام اعلام شد

فروش اقساطی نهاده ها توجیه اقتصادی ندارد/ محاسبات دولت اشتباه است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

6 + چهارده =