قیمت تخم مرغ باید واقعی شود
قیمت تخم مرغ باید واقعی شود

زیان مستمر تولیدگنندگان تخم مرغ به ضرر کشور است

قیمت تخم مرغ باید واقعی شود

صنعت پرورش مرغ تخم گذار و تولید تخم مرغ یکی از صنایع با اهمیت وراهبردی در کشور ماست که در کنار سهم بالای سرمایه در گردش و تولید اشتغال در کشور، نقش بسیار پررنگی در تامین امنیت غذایی مردم دارد. آنچه که امروز آن را صنعت مرغ تخمگذار ایران می نامیم حاصل سالها تلاش، تحقیق، سرمایه گذاری و کار شبانه روزیست که به اذعان متخصصین، امروز از جایگاه با ثبات و خوبی برخوردار است که جای آن دارد با کمک به حل مشکلات و رفع دغدغه های تولیدکنندگان این صنعت ارزشمند، به حفظ این سرمایه ملی کمک شود.

مهندس محمد مرادی مدیر عامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، در پاسخ به سوالات خبرنگار دامیران، از بیم ها و امیدهای فعالان در زمینه تولید تخم مرغ در کشور سخن گفته است:

  • در حال حاضر میزان ذخایر مرغ تخم گذار و تولید تخم مرغ در کشور در چه شرایطی است؟

واقعیت این است که در پی برنامه ریزی هایی که در بخش تولید انجام شد، بعد از دوسال که دچار انحرافاتی در برنامه‌ریزی تولید شده بودیم، به لطف خدا شرایط تولید کشور نسبت به سال گذشته به خصوص از نظر نظمی که در تمام حلقه ها وجود دارد، بسیار بهتر شده است. در حال حاضر تولید تخم مرغ کشور، چیزی در حدود ۳۰۰۰ تن در روز است و هر چه به سمت جلو حرکت می کنیم این تولید نیز بیشتر می شود.

  • مدتی است بحث کمبود نهاده ها عرصه را به پرورش دهدگان طیور تنگ کرده است. دلایل این کمبود چیست؟

آنچه تولید کنندگان را دچار چالش کرده است، بر هم خوردن نظم در تامین نهاده های واحد های تولیدی ست. باید در نظر گرفت که ماهیت صنعت مخاطب ما، موجود زنده است. نه کارخانه ای که در صورت عدم تامین به موقع مواد اولیه، با یک کلید خاموش و روشن شود. ما باید به هر طریق ممکن نهاده های مورد نیاز را تامین کنیم. وقتی عدم تامین اتفاق بیفتد، ممکن است مرغدار خدای ناکرده به سمت استفاده از جیره های غیر استاندارد سوق پیدا کند و یا اینکه به بازار آزاد رجوع کند؛ که آن هم بی نظمی های خودش را دارد و هزینه های تولید را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. امیدواریم که با تمهیداتی که وزارت جهاد اتخاذ کرده نظم تامین نهاده، سوای موضوع نرخ ارز، زودتر به حالت اولیه برگردد و تولید خوبی که اتفاق افتاده است مستمر باشد.

عمده دلایل بی نظمی در تامین نهاده ها، افزایش جهانی قیمت نهاده ها، به سبب وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین بود که باعث افزایش قیمت جهانی نهاده ها تا حد سرسام آوری شد. بدون شک کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نیست. نزدیک به چهل درصد از  نهاده های مورد مصرف ما از کشور اوکراین تامین می شد.

  • با توجه به تاثیر شرایط منطقه و قیمت جهانی نهاده ها بر عدم تامین به موقع نهاده های مورد نیاز مرغداران در کشور، دولت با چه سیاستی باید مشکلات در این زمینه را حل و فصل کند؟

از زمانی که زمزمه های جنگ و موضوع عدم تامین نهاده از اوکراین شروع شد، وزارت جهاد قراردادها و تفاهم نامه هایی برای تامین نهاده ها از کشورهای جایگزین منعقد کرد.

انتقال تعهدات آریوتجارت سهیل به شرکت پشتیبانی امور دام

موضوع دیگر اقلامیست که می توان درصدی از آن را به عنوان اقلام جایگزین در جیره طیور استفاده کرد. ولی در نهایت باز هم قیمت جهانی نهاده ها در همه کشورهای مبدا و تولید کننده عمده غذا و نهاده های دام و طیور افزایش پیدا کرده است و نمی توان در برابر این افزایش قیمت مقاومت کرد.

امروز مسأله اصلی ما تامین به موقع است. در رابطه با بحث گرانی، ما به دولت درخواست داده و به جد پیگیری می کنیم که حمایت های خود را از تولیدکننده همانند قبل ادامه داده تا با توجه به افزایش قیمت تمام شده محصول ما به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، این استمرار تولید حفظ شود.

  • صنعت تولید تخم مرغ کشور چگونه می تواند به مدیریت این بحران کمک کند؟

در بحث تامین نهاده، ما به وزارت جهاد اعلام کرده ایم، در صورتی که تخصیص ارز ما به موقع انجام شود، می توانیم در بخشی از واردات نهاده به دولت کمک کنیم. این مستلزم این است که دولت از ما حمایت کند که بتوانیم نقش آفرینی بیشتری داشته باشیم. امیدواریم که این موضوع در یکی دو ماه آینده محقق شود و حداقل در تامین نهاده ها بتوانیم بیشتر فعالیت کنیم. همچنین آمادگی جایگزینی ۳۰ درصد از ذرت مورد نیاز با گندم وجود دارد که مورد موافقت وزارت جهاد نیز قرار گرفته است.

  • آیا پژوهش کاربردی برای تامین نیاز نهاده از منابع داخلی وجود دارد؟ نگاه اتحادیه در این مورد چگونه است؟

اتحادیه از طرفی تشکل بالادستی و متولی تولیدکنندگان و از طرف دیگر یکی از بازوهای اجرایی وزارتخانه است که دوشادوش وزارت جهاد این پژوهش ها را انجام می دهد، اما اصولا جیره طیور صنعتی یا بر پایه ذرت و یا بر پایه گندم تنظیم می شوند ولی باید این واقعیت را پذیرفت که به هر حال ما در منابع آبی محدودیت داریم و شاید امکان زیر کشت بردن زمین هایی که تا امروز استفاده نشده اند وجود نداشته باشد.

بحث حاصلخیزی زمین ها مسأله دیگری است که اگر ما بخواهیم سطح برداشت ذرت از زمینهای کشاورزی را افزایش دهیم، ممکن است به سطح تولید مطلوب محصولی مانند گندم خدشه وارد شود. به صورت شفاف تر این موضوع را اینگونه می توان عنوان کرد: میزان ذخیره آب ما و سطح قابل کشت زمین ما مشخص است. روی خودکفایی در زمینه نهاده های دامی نمی توان تکیه کرد. تنها گزینه ای که امروز وجود دارد، پژوهش هایی است که در حال حاضر وزارت جهاد روی اقلام جایگزین برای تامین نیاز کل کشور و نه طیور تخم گذار که در حال حاضر موضوع صحبت ماست، در دست اقدام دارد.

  • حذف ارز ترجیحی تا چه حد می تواند به حل این معضل کمک کند؟

همانطور که گفتم، اولین دلیل چالش بر سر بحث تامین نهاده، درگیری بین روسیه و اوکراین و افزایش قیمت جهانی نهاده هاست. ولی در رابطه با بحث ارز ترجیحی، آنچه باعث تشویش ذهن تولید کننده است، بلاتکلیفی نرخ ارز است. به هر حال استفاده از ارز ترجیحی یا ارز نیمایی، باید تکلیف مشخص شود. عدم روشن شدن تکلیف باعث میشود تولید کننده نتواند برای برنامه ریزی سرمایه گزاری آینده ای را برای خود ترسیم کند. تولید کننده در گام اول، یک سرمایه گزار است. سرمایه گزاری نیز بررسی های اقتصادی خودش را می‌طلبد و باید یک آینده تعیین تکلیف شده را پیش روی خود داشته باشد تا متناسب با آن سرمایه گزاری کند.

مرغ‌ها ۵۰ روز بدون خوراک ماندند!

اخیراً دولت بارها تصمیم گرفته تغییر نرخ ارز را انجام دهد. بعضی مواقع مجلس با آن مخالفت کرده است، گاهی مجلس با آن موافقت کرده ولی شروطی پیش پای دولت قرار داده است که امیدواریم در صورت اصلاح نظام ارزی، این اتفاق به صورت مرحله ای رخ دهد تا بدنه صنعت، امکان تطبیق با شرایط جدید را داشته باشد.

  • سیاست اتحادیه برای مدیریت قیمت تمام شده تخم مرغ بعد از آزادسازی قیمت ها چیست؟

در حال حاضر آنالیزی که بر اساس قیمت همین اقلام موجود ذرت و سویا انجام شده وسایر هزینه‌هایی که بسیار چشمگیر بوده، شامل اسیدهای آمینه، فسفات، حقوق و دستمزدی که امسال ۵۷ درصد افزایش داشته است و خیلی از اقلام دیگر که دستخوش افزایش قیمت شده اند، قیمت تمام شده تولید ما چیزی در حدود کیلویی ۲۳ هزار تومان درب واحد تولیدی است. با تغییر نرخ ارز قطعاً این عدد افزایش چشمگیرتری خواهد داشت ولی با همه این اوصاف و شرایط فعلی نیز قیمت فروش تخم مرغ در زمان ماه مبارک‌رمضان، فصل گرما و سایر عواملی که همه با همدیگر توأمان شد، حدود ۱۶ هزار تومان درب واحد رسیده است. این ادامه زیان تولید کننده عواقب خوبی نخواهد داشت. درخواستی که از وزارت جهاد داشته است این بوده که خرید تضمینی تخم مرغ در دستور کار قرار گیرد تا تولید کننده نیز متضرر نشود. موضوع دوم این که می‌تواند تا حدی به تولیدکننده کمک کند تا قیمت تولید و فروش خود را به هم نزدیک کند، موضوع صادرات تخم مرغ است. این تا حدودی به رفع این مشکلات کمک کند تا زمانی که مشخص شود سیاست های دولت برای تعیین نرخ ارز به چه سمت و سویی پیش می رود، که قابل ذکر است هر دو موضوع مورد موافقت اولیه وزارت محترم جهاد قرار گرفته است.

  • با توجه به اعلام خبر تولید مازاد تخم مرغ از سوی اتحادیه میهن و درخواست صدور مجوز صادرات، و با نظر به دغدغه کمبود نهاده ها، تا چه حد به تحقق پایداری این میزان تولید مازاد امیدوار هستید؟

اینها لازم و ملزوم یکدیگر هستند. باید مواد اولیه وجود داشته باشد تا استمرار تولید اتفاق بیفتد و بخشی از مازادی که در مقطعی از سال داریم، به سمت صادرات سوق پیدا کند. این چیزی نیست که ما بتوانیم برای آن درصدی قایل شویم. امیدواریم که مسائل مربوط به نهاده ها هر چه زودتر مرتفع شود. وزارت جهاد و وزیر محترم تاکید کردند که ما از نظر میزان ذخایر مشکلی نداریم و برای تامین نهاده ها برنامه ریزی های لازم انجام شده است. ما با توجه به این که در آغاز شروع سال جدید همزمانی با ماه مبارک رمضان و افزایش شدید قیمت های جهانی را داشته ایم، امیدواریم با برنامه ریزی هایی که وزارت محترم انجام داده است، بتوانیم بازار صادراتی را از محل تولید خوبی که اتفاق می افتد پاسخگو باشیم‌.

  • آیا برای پیدا کردن بازار صادراتی برای تخم مرغ ایرانی اقدامی انجام شده؟

بله. معمولاً در هر زمانی که در تامین تخم مرغ داخلی دچار مشکل نباشیم، ما کشور صادر کننده هستیم. ماهیتا صادرات تخم مرغ در تمام دنیا در یک حوزه جغرافیایی محدود اتفاق می افتد. معمولا بازار هدف کشورهای صادرکننده تخم مرغ، به کشورهای همسایه محدود می شود. ما امروز بازار کشورهای افغانستان، عراق، و کشور های حوزه خلیج فارس را در اختیار داریم. به خصوص در شرایطی که بنا بر برگزاری جام جهانی در کشور قطر است، اتحادیه قراردادی را با کشور قطر منعقد کرده که در صورتی که در مسیر صادرات گشایشی حاصل شود، بتوانیم بخشی از نیاز تخم مرغ کشور قطر، که خود کشور کم جمعیتی است ولی کارگرانی که در حال حاضر در آنجا مشغول کار هستند و جمعیت زیادی که به این کشور ورود پیدا خواهند کرد، را تامین کنیم.

واحد های صنفی می توانند یک شانه تخم مرغ را 120 تا 130 هزار تومان عرضه کنند

جدا از این ما به دلیل روابطی که با کشورهای همسایه داریم، یک سری بازارهای صادراتی را در اختیار داریم. پسند تخم مرغ ایرانی در کشورهای عراق و افغانستان که بازارهای اصلی صادراتی ما هستند به گونه ایست که در صورتی که کشور صادرکننده رقیبی نیز وجود داشته باشد، محصول ایرانی را ترجیح می دهند.  البته در صورتی که صادرات استمرار داشته باشد و تصمیمات دستوری برای قطع صادرات مقطعی رخ ندهد. در حال حاضر رای زنی های اولیه انجام شده است و امیدواریم که زودتر محقق شود.

  • پرورش دهندگان طیور، از نیمه دوم سال گذشته با چالش جدی تامین فسفات مواجه بودند. امروز شرایط تامین این مکمل به چه صورت است؟ دلیل آن چیست؟

متاسفانه با وجود پیگیری های چند ماهه ای که انجام شده، مشکلات هنوز به قوت خود باقیست. واقعیت این است که تولید کنندگان داخلی فسفات، توان تولید به اندازه نیازمصرف کشور را دارند ولی با استناد به صحبت این شرکت ها و انجمن آنها، این شرکتها در حلقه قبل، در تامین اسید فسفریک دچار مشکل هستند و اسید به قدر کفایت برای مصرف این کارخانجات تولید نمی شود که متاسفانه توابع آن دامن ما را گرفته است. این درست است که درصد مصرف دی کلسیم فسفات در جیره طیور روی کاغذ ناچیز به نظر می رسد، ولی استفاده از این مکمل بسیار حیاتی است. زمانی که دی کلسیم فسفات استاندارد و بهداشتی تامین نمی شود، مرغدار ناچار به استفاده از محصولات غیر استاندارد و یا پودراستخوان می شود. مرغدار نمی تواند در شرایطی که نیاز مبرم به استفاده ازفسفات دارد، آن را آزمایش کند و یا در جایی که کالایی وجود ندارد، انتخاب کند. ما به جد از وزارت جهاد خواهش کرده این که اگر واقعا تامین اسید مورد نیاز شرکت های تولید دی کلسیم فسفات با مشکل مواجه است، به صورت مدیریت شده اقدام به واردات این محصول کنند تا مشکل بخش ما نیز حل شود و این بخش تولید لنگ دی کلسیم باقی نماند.

در نهایت موضوع اصلی ای که ما امروز پیگیر آن هستیم، بحث تولید اقتصادی برای تولیدکننده است. عدم زیان تولید کننده مستلزم این است که دولت بهای تمام شده را به صورت واقع بینانه در نظر گرفته و اعلام کند و متناسب با آن، بازار صادراتی گشایش پیدا کرده و خرید تضمینی انجام شود. امروز با تمام مصائب و مشکلات، تولید ما به حالت ثبات رسیده است. این که زحمات قبلی ما ابتر باقی نماند، مستلزم این است که قیمت ما واقعی شود و تولید کننده محصول خود را با زیان نفروشد. امیدواریم با همکاری و مساعدت های وزارت محترم جهاد کشاورزی همچون ماه های گذشته این اتفاق بیوفتد.

قیمت تخم مرغ باید واقعی شود

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.5/5 - (2 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

19 − 11 =