لزوم کاهش تعرفه واردات مواد اولیه تولید و داروهای دامپزشکی
لزوم کاهش تعرفه واردات مواد اولیه تولید و داروهای دامپزشکی

لزوم کاهش تعرفه واردات مواد اولیه تولید و داروهای دامپزشکی

اختصاصی دامیران؛ دبیر سندیکای تولیدکنندگان و صادرکنندگان داروهای دامپزشکی: تعرفه واردات داروهای دامپزشکی و مواد اولیه تولید آنها بالا است

مهندس  عزت الله محمد پور دبیر سندیکای تولیدکنندگان داروهای دامپزشکی در گفتگوی اختصاصی به دامیران گفت: مشکلی که امروز تولیدکنندگان و واردکنندگان داروهای دامپزشکی را با چالش روبرو کرده است بالابودن تعرفه های گمرکی برای واردات دارو و مواد بیولوژیک دامپزشکی و همچنین مواد اولیه تولید این گروه از محصولات است.

به گفته محمدپور، پس از حذف ارز ترجیحی و جایگزینی آن با ارز نیمایی، مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه داروهای انسانی از ۹ درصد به ۱ درصد، تعرفه های تا ۶ درصد، به ۱ درصد و تعرفه های ۱۵ تا ۲۶ درصد، به ۴ درصد تقلیل پیدا کرده است. ولی در حوزه داروهای دامپزشکی، چه در بخش واردات و چه در مواد اولیه، تولید تغییری ایجاد نشده و تامین کنندگان داروهای دامپزشکی، در کنار پرداخت هزینه های فوب کالا، ارزش افزوده و تبصره ۲۳، تعرفه های وارداتی سنگینی را متحمل می شوند.

عزت الله محمدپور: ما مخالف واردات دارو نیستیم، اما نه هر وارداتی

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی حفظ سلامت دام، تامین داروهای دامپزشکی و مدافع حقوق تولیدکنندگان و واردکنندگان داروهای دامپزشکی، به موضوع ورود پیدا کرده و با همکاری سندیکای تولیدکنندگان و انجمن واردکنندگان داروهای دامپزشکی، پیگیری هایی را در جهت کاهش  هزینه های تامین این داروها، که ضامن سلامت جمعیت دام، طیور و آبزیان کشور هستند در دستور کار قرار داده است.

به گزارش دامیران با توجه به بالا رفتن هزینه های تولید در پی افزایش قیمت نهاده ها، هزینه های انرژی و کارگر، بالابودن قیمت دارو، مکمل و واکسن، به میزان قابل توجهی روی انگیزه پرورش دهنده در استفاده از این مواد موثر است. عدم استفاده به موقع از دارو، واکسن و مکمل در پرورش دام، طیور و آبزیان، ضمن افزایش احتمال وقوع و شیوع بیماری و ضربه به اقتصاد تولید، به میزان قابل توجهی برتامین سلامت عمومی جامعه موثر خواهد بود.

لزوم کاهش تعرفه واردات مواد اولیه تولید و داروهای دامپزشکی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سیزده − دو =