مصاحبه اختصاصی دامیران با دکتر پروانه حصاری قائم مقام مدیرعامل شرکت سواپارس
مصاحبه اختصاصی دامیران با دکتر پروانه حصاری قائم مقام مدیرعامل شرکت سواپارس
post

قائم مقام مدیرعامل شرکت سواپارس خواستار شد:

مانع نتراشیدن؛ مقدم بر مانع زدایی

در شرایطی که فعالان بخش خصوصی تمام تلاش خود را برای تامین نیاز دارو و واکسن صنعت دام و طیور کشور به انجام رسانده اند، در سال گذشته مشکلات زیادی به تجار تحمیل، و منجر به زمین گیر شدن واردکنندگان این کالای استراتژیک شد. در این راستا، برای بررسی چالشها و امیدهای واردکنندگان دارو و واکسن دامی، با خانم دکتر پروانه حصاری، قائم مقام مدیر عامل و مدیر فنی شرکت سواپارس به گفتگو نشستیم.

بیشتر بدانید: فایل صوتی مصاحبه دامیران با دکتر پروانه حصاری

برای شروع گفتگو کمی از سوابق شرکت سواپارس و نیز خودتان بفرمایید.

فعالیت اصلی شرکت سواپارس واردات دارو و البته به صورت تخصصی تر، واکسن های دامپزشکی است که به نمایندگی از چند کشور اروپایی در کشور انجام می شود. حدود ۸۰  یا ۹۰ درصد از فعالیت های شرکت سواپارس با شرکت Ceva Sante Animale فرانسه است که نام گزاری شرکت هم به همین دلیل انجام شده است.

از حدود بیست و اندی سال پیش، که همزمان با فارغ التحصیلی من و آغاز فعالیت شرکت سواپارس بود، همکاری خود را با این شرکت آغاز کردم. در طول این مدت تلاش ما بر این بوده که در زمینه واکسن، واکسیناسیون، تجهیزات واکسیناسیون و در نهایت، کنترل بیماری، روشهای نوآورانه ای داشته باشیم.

در واقع هر کدام از ما باید در جایگاهی قرار بگیریم که توقعی را برآورده کنیم. تنها همین موضوع می تواند به ما حس ایجاد ارزش را منتقل کند.

در شروع کار، خود من با انگیزه بالا به دنبال اصلاح روش ها و برنامه های واکسیناسیون بودم.. سمینارهای زیادی برگزار می کردیم، کتاب ترجمه می کردیم و یا فیلم هایی را تهیه و دوبله فارسی کردیم. جالب اینجا بود که بعد از چند سال که در جلساتی در شهرستانها حضور پیدا می کردم، می دیدم که آنها بدون اینه به درستی از منبع آن آگاه باشند، همان اطلاعات را منتقل می کنند و به درستی به کار می گیرند.

این برای ما حس بسیار زیبایی ایجاد می کرد و می دیدیم که کار مفیدی انجام شده است. ولی با این وجود اگر شرایط یاری می کرد، می توانستیم از این هم راضی تر باشیم.

سواپارس در زمینه توسعه و پرورش نیروی انسانی و نیز توسعه دانش و تکنولوژی در صنعت چه اقداماتی انجام داده است؟

شرکت های وارد کننده نقشی دارند که اگر به خوبی ایفا شود می تواند در صنعت و جامعه موثر باشد. باید بپذیریم که کشور ما کشوری در حال توسعه است. و البته واردکننده محصولاتی مانند دارو و اکسن، با کشورها و شرکت هایی در حال تعامل است که راه را قبلا طی کردند و دستاوردهای آماده‌ای دارند. بدبهی است که ما می‌توانیم شکل عملی و کاربردی دانش را از آنها گرفته و به کشور خود منتقل کنیم.

برای این کار به نیروهای تخصصی و آموزش دیده ای نیاز است که در حال حاضر، سواپارس این تیم را شکل داده‌ است. افراد جوان و با انگیزه که از طریق اعزام به شرکت های مبدا، دعوت از اساتید خارجی و برگزاری دوره ها و ورک شاپ ها در داخل کشور، و تهیه و تدوین منابع آموزشی، پرورش پیدا کرده اند.

البته این نکته فراموش نشود که باید این ظرفیت وجود داشته باشد، که دانش به شکلی بومی‌سازی شده، و متناسب با شرایط و میدانی که ما در آن کار می‌کنیم تغییر پیدا کند.  امیدواریم شرایط به گونه ای فراهم شود که انگیزه این افراد حفظ شده و این رشد ادامه یابد.

 در رابطه با انتقال تکنولژی اینطور می توان گفت که اهداف یک شرکت واردکننده به هرحال اهداف انتفاعی است که در قالب بودجه بندی تعریف می شود. ولی به خاطر این که این فعالیت ها به شکل فنی و حرفه ای در زمینه واکسن انجام شود، نیاز به یک سری زیرساخت‌ها وجود دارد. از این رو بله. ما تلاش خود را برای انتقال تکنولوژی به کشور انجام داده ایم، ولی در حد توان و تا جایی که شرایط ایجاب کند.

هر کدام از ما باید در جایگاهی قرار بگیریم که توقعی را برآورده کنیم. تنها همین موضوع می تواند به ما حس ایجاد ارزش را منتقل کند.

اقدامات آتی سواپارس در سال ۱۴۰۰ چه خواهد بود؟

خود شما به خوبی در جریان هستید که مشکلات سال ۱۳۹۹ در سال ۱۴۰۰ ادامه یافته است. ۱۳۹۹ سخت ترین سال برای صنعت طیور در ایران بود. ما در سال‌های گذشته برنامه‌هایی را اجرا می‌کردیم که در سال ۹۸ و ۹۹ متوقف شدند  حتی پس رفتند، و اثرا آن به سال  ۱۴۰۰ منتقل شد. لذا طبیعی است که من حتی نمی توانم به برنامه های پنج سال پیش برگردم و راه خود را از همان جا ادامه بدهم.

اختصاصی دامیران: وزارت جهاد کشاورزی باعث تعطیلی تولید در کارخانجات صنعت ما نشود!

ما دچار عقبگرد سنگین و خسارتی سنگین تر شدیم و نیاز به بازسازی جدی داریم. سواپارس در حال حاضر وارد فازی شده  که در درجه اول باید خودش را ترمیم کنید و بعد از این بازسازی تازه ادامه فعالیت های خود را از حدود ۵ سال پیش از سر بگیریم.

در رابطه با مشکلات سال ۹۹ بیشتر توضیح دهید.

سال ۹۹ برای واردات واکسن، سالی همراه با یک تضاد بزرگ و هولناک بود. در شش ماهه اول سال ۹۹ با کمبود شدید واکسن مواجه بودیم و در ۶ ماهه دوم به صورت کاملاً برعکس، سرریز موجودی واکسن را شاهد شدیم.

در ۶ ماه اول بازار سیاه و جیره‌بندی شکل گرفت و بعد در شش ماه دوم، تاریخ انقضای واکسن ها نزدیک می شد. خیلی از داروها و واکسن ها منقضی شدند و ما خسارت های بسیار سنگینی را متحمل شدیم.

سال ۱۴۰۰ را در بخش واردات واکسن های دامپزشکی چگونه پیش بینی می کنید؟ با توجه به مسائل جاری صنعت طیور و دام، پیش بینی شما از واردات و عرضه واکسن های دامپزشکی در ماه های آتی چگونه است؟

خسارت هایی که شرکتهای وارد کننده واکسن در سال ۹۹  با آن مواجه شدند قابل جبران نیست. تنها می توانیم امیدوار باشیم که از این خسارت ها فاصله بگیریم. مشکلات واکسن‌های منقضی شده سال ۹۹ در سال ۱۴۰۰ ادامه پیدا کرده و پیش‌بینی می‌کنیم این اکسپایری ها تا اواخر شهریور و اوایل مهر به طور مرتب اتفاق بیفتند.

پیش بینی می کنیم در نیمه دوم سال مجدداً با کمبود شدید واکسن مواجه باشیم. به هر حال کاملا طبیعی است که شرکت واردکننده ای که در سال گذشته خسارت شدیدی را تحما کرده است، در سال جاری محتاط تر باشد.

در واقع اطلاعات و آمار ابزار اصلی و اولیه در هر نوع کاری است و وقتی که این آمار وجود نداشته باشد، تمام حرفهای ما در قالب شعار باقی می ماند.

مهمترین موانع در واردات و عرضه ی واکسن های دامپزشکی چیست؟

بدون شک ضربه ای که تحریم های ظالمانه بر اقتصاد ما و به تبع، به واردات واکسن وارد کردند قابل انکار نیست. ولی می توانم بگویم بدون اغراق تحریم ها تنها یک درصد و مسائل و مشکلات داخلی کشور خودمان ۹۹% تاثیر داشتند. حتی نمی‌توان نام مشکلات داخلی کشور را بی برنامگی گذاشت چراکه بی برنامگی از نادانی و ناآگاهی نشأت می گیرد، در حالیکه سنگ اندازی هایی که در اقتصاد کشور وجود دارد، به نظر یک سناریوی کاملا برنامه ریزی شده و تمیز می آید. من نمونه بارز این برنامه ریزی ها را در جریان واکسن های تاریخ مصرف گذشته دیده و لمس کردم.

جریان تاریخ مصرف گذشته ها به این صورت بود که از آذر ماه سال ۹۸، کالایی از طرف بانک مرکزی تخصیص ارز، و در نتیجه از گمرک ترخیص نشد، و این کالاهای ترخیص نشده تا بهار ۹۹ در گمرک باقی ماند.

اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه، این زمزمه ها وجود داشت که ارز واردات واکسن، از  ترجیحی به نیمایی تغییر پیدا کند، ولی باز هم این اتفاق تا شهریور و اوایل مهر سال ۹۹ نیفتاد. عملاً از آذر ۹۸ تا شهریور و مهر ۹۹ برای واکسن تخصیصی صورت نگرفت.

بیشتر بدانید: گفتگوی اختصاصی دامیران با دکتر امیررضا بیدگلی درباره تخصیص واکسن کرونا به دامپزشکان و فعالین صنعت دامپروری

در این دوره نیاز به خرید واکسن بسیار زیاد بود، تا جایی که از طرفی، مصرف‌کننده حاضر به خرید واکسن با چند برابر قیمت بود، و از طرف دیگر تمام سرمایه تامین کننده در گمرک داشت نابود می شد و حاضر بود به هر قیمتی آن را از گمرک خارج کند. پس بنابراین جامعه به ناچار پذیرای دارو و واکسن با ارز آزاد شد.

به نظر من این نه تنها بی برنامگی نیست، بلکه دقیقا با هدف ایجاد عطش برنامه ریزی شده است. درست است که اعتراضی صورت نگرفت، ولی نتیجه آن خسارت های بسیار سنگین به صنعت بود.

کرونا در واقع تنها در جایی که به صورت با برنامه و سیستماتیک کار می کرد،  توانست اشکال ایجاد کند. ولی واقعیت این است که در ایران انقدر از هم گسیختگی و بی نظمی زیاد بود که کرونا  نه تنها عامل ایجاد اشکال نبود، بلکه در جاهایی کمک هم کرد و تقصیرها را برگردن گرفت.

سریالی از اشتباهات استراتژیک در سطوح مختلف به یکدیگر پیوسته‌اند تا صنعت دام و طیور کشور را زمین‌گیر کنند

آیا آماری از میزان واردات و مصرف داروهای دامپزشکی و واکسن ها وجود دارد؟

متاسفانه در زمینه آمار در کشور ضعف غیر قابل انکاری داریم. در واقع اطلاعات و آمار ابزار اصلی و اولیه در هر نوع کاری است و وقتی که این آمار وجود نداشته باشد، تمام حرفهای ما در قالب شعار باقی می ماند. در مورد آمار و ارقام در زمینه کاری ما، ما و شرکت های همکار مجبور هستیم شواهد را کنار هم بگذاریم و آمار را خلق کرده و بانک اطلاعاتی برای خود ایجاد کنیم.

ولی این که این آمار چقدر دقیق است و چقدر می تواند دقیق تر باشد، ورای دانسته ماست. در حالی که دولت وظیفه دارد به عنوان ارگانی که تمام اطلاعات را در دست دارد، آمار را استخراج کرده و در اختیار صنعت قرار دهد. حتی اگر اطلاعات به صورت خام در اختیار قرارگیرد خود ما می توانیم تحلیل های مورد نیاز را انجام دهیم.

برای دولت باید ورود به این قضیه مهم باشد در حالی که به اشتباه عدم ورود به این قبیل مسایل حاکمیتی را افتخار می داند. به عنوان مثال با افتخار اعلام می کنند که ما تا به حال به موضوع میزان ارز وارداتی برای واردات واکسن و دارو ورود نکرده بودیم ولی در شرایط فعلی ناچار به ورود شده ایم. در حالی که این بی اطلاعی دولت تا کنون اشتباه بزرگی بوده است.

حتی در حال حاضر که به موضوع ورود کرده اند هم اطلاعات کاملی ندارند و کار تکمیل شده و شسته رفته انجام نمی شود. امیدوارم روزی این فرهنگ و آگاهی ایجاد شود که آمار و اطلاعات ابزار اصلی کار ماست، و بدون این ابزار تمام فعالیت ها، آب در هاون کوبیدن خواهد بود.

پیشرفت تکنولوژی تولید در ۲۰ سال اخیر چگونه بوده است؟ در راستای شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، چه چیزهایی مانع و چه چیزهایی تقویت کننده پیشرفت تکنولوژی در این حوزه اند؟

خیلی اقدامات را ما آغاز کردیم و شرکت های همکار ادامه دادند و برعکس. در این آمد و شد اطلاعات، تاثیر مثبت زیادی روی هم گذاشتیم.  ولی فکر می کنم این پتانسیل وجود داشت که تاثیرات مثبت خیلی بیشتر ازاین باشند، چرا که مقدار زیادی از انرژی ما صرف باز کردن گره هایی می شد که اصلا نباید وجود می داشتند. به نظر من بزرگترین مانع در هر کاری ابتدا موانع ذهنی و تفکری است. اگر بخش خِردورزی و تفکر در یک فرد، جمع و یا جامعه، درست کار کند و در صورت نیاز اصلاح شود، تمام کارها به صورت اتوماتیک انجام می شود.

واقعیت این است که در درجه اول پیشرفت، استفاده از ابزار تکنولوژی نیست و همینطور این پیشرفت نمی تواند به فرد متکی باشد. پیشرفت در درجه اول نیازمند فرهنگ است.  یک سری قدم‌ها و اصول اولیه وجود دارند که اگر بدون نیاز به ابزارآلات و سرمایه، و یا دستگاه و تجهیزات به کار گرفته شوند، جهش بسیار بزرگی اتفاق می افتد.

مثلا در بحث اصلاح روش واکسیناسیون، و یا اصلاح شاخص های بازدهی کلی، که مسائلی بسیار پیش پا افتاده هستند، می توانند در تولید و امنیت بیولوژیکی و مواردی از این دست، جهش ایجاد کنند. و در نهایت، برای تغییرات کوچک نهایی شما نیازمند یک سری تکنولوژی خواهید بود. ما در شرایطی هستیم که حتی در صورت در اختیار داشتن تکنولوژی، دانش استفاده از آن را نداریم.

به نظر من مانع زدایی توقعی است که من نیازی به داشتن آن احساس نمی کنم. اگر مانع تراشی وجود نداشته باشد کفایت می کند. خیلی از این موانع با برنامه ریزی بسیار دقیق تراشیده می شود و عرصه را برای فعالان صنعت تنگ می کند. اگر دست از این اشکال سازی ها برداشته شود، در مرحله بعد می توان به مانع زدایی در زمینه مدیریتی فکر کرد.

به طور کلی خطاب به دولت مردان بزرگ می گویم که: واقعا پسندیده نیست که مردم از انگیزه سازندگی به روزمرِّگی و از روزمرِّگی بی روزمرْگی برسند.

علی المجموع ارز ۴۲۰۰ برای بخش واردات واکسن های دامپزشکی چگونه بود؟ نعمت بود یا نقمت؟

نه نعمت بود و نه نقمت. یک بازی مقطعی که گریزی از آن نبود. در حال حاضر ارز دارو و واکسن بر خلاف ارز خوراک، آزاد شده و این باعث شده هزینه دارو و واکسن در مقایسه با خوراک برای مرغدار و دامدار گران به نظر برسد و سهم دارو و واکسن در مجموع هزینه های تولید افزایش یافته است. این باعث شده که بر فرض، مثال مرغداری که اطلاعات کافی و دانش تخصصی  ندارد، و به صورت سنتی به تولید می پردازد فقط این هزینه را برای خود لحاظ می کند و نتیجه ای که مصرف صحبح واکسن و دارو می تواند روی سلامت و انتفاع تولید داشته باشد را نادیده بگیرد.

بیشتر بدانید: اختصاصی دامیران: بی تصمیمی دولت، پاشنه آشیل صنعت طیور و بازار مرغ

از طرف دیگر سوء مدیریت های غیر موجهی که باعث تغییر جهشی قیمت (که می تواند افزایشی و یا کاهشی باشد)، مثلا جوجه یک روزه، قیمت تمام شده دان بسته به این که در روال و یا از بازار سیاه تهیه شود، قیمت فروش گوشت و بسیاری متغیر های مشابه، تاثیر زیاد و پیش‌بینی نشده ای روی سود و زیان مرغدار دارند، دیگر تاثیر قیمت ارز ترجیحی و یا نیمایی روی قیمت واکسن را از اهمیت خارج می کنند.

سهم تحریم در مشکلات صنعت طیور (مصاحبه دکتر طلاکش)

اگر ما بخواهیم فقط یه جزء را در جهت تخریب و یا اصلاح تغییر دهیم، نمی توانیم تاثیر کلی و عمیقی در کل وضعیت به هم ریخته کنونی مان ایجاد کنیم. در شرایطی که نهاده ها همچنان با ارز ۴۲۰۰ در اختیار مرغدار قرار دارد تبدیل ارز دارو و واکسن به نیمایی تنها باعث عدم رغبت مرغدار به استفاده از دارو واکسن است.

مهم ترین پیام شما برای صنعت چیست؟

واقعا صنعت نیازمند اصلاح کیفیت است. در مورد صنعت طیور، ما همیشه به این افتخار می کردیم که در رتبه بندی جهانی جایگاه مناسبی داریم و یا اینکه بزرگترین صنعت ایران بعد از نفت، صنعت طیور است. این به نظر به خودی خود هیچ ارزشی ندارد. صنعتی که در این حد وابسته است و اصلا پایه و ساختار درست و علمی ندارد، گسترش کمی آن، نه تنها اتفاق خوبی نیست، بلکه خطر است.

چرا که حجم زیادی از سرمایه درگیر این صنعت وابسته و ناکارآمد شده است. برای همین به نظر من مرحله به مرحله صنعت باید دستخوش اصلاحات کیفی شود. حتی اگر به قیمت کوچک کردن صنعت باشد. کوچکتر شدن همراه با اصلاحات کیفی که یکی از آنها می تواند ایجاد زنجیره های تولید باشد، می تواند کمک بسیار خوبی به نجات صنعت طیور کشور ما بکند.

مهم ترین پیام شما برای دولت چیست؟

ترجیح می دهم به طور کلی خطاب به دولت مردان بزرگ بگویم که: واقعا پسندیده نیست که مردم از انگیزه سازندگی به روزمرِّگی و از روزمرِّگی بی روزمرْگی برسند. فقط کافی است به این قضیه کمی عمیق تر نگاه کرده و دلسوزانه پیش وجدانمان به قضاوت بنشینیم که آیا تصمیماتی می گیریم، و حتی هر جمله ای که بر زبان می آوریم، چه تاثیراتی بر سایر انسانها می گذارد.

انگیزه مردم جامعه می تواند خیلی سازنده باشد. می توان انگیزه ها را شناسایی کرد و در بستر مناسب پرورش داد و از آن استفاده کرد. در حال حاضر گره ها، مشکلات و کارشکنی هایی که می توانند خیلی غیر معمول باشند به رویدادهای معمولی در کشور ما تبدیل شدند . واقعا نمی توان استثنایی قایل شد و گفت در این مورد خاص کار ما بدون اشکال پیش می رود.

در کل اگر دولت بدون هیچ حمایت خاصی، صنعت را رها کند و دست از مانع تراشی بردارد، صنعت خودبه‌خود راه بازسازی را پیدا خواهد کرد.

آیا دامیران را می خوانید؟ دامیران را چگونه ارزیابی می کنید؟ فکر می کنید دامیران به عنوان پایگاه فراگیر دامپروری و دامپزشکی کشور چه خدماتی برای سواپارس می تواند داشته باشد؟

در حال حاضر اطلاعاتی که در شبکه های مجازی مختلف انتشار پیدا می کنند زیاد است و ما برای صرفه جویی در وقت ناچار از انتخاب هستیم. هر چقدر آن پایگاه یا شبکه حرفه ای تر باشد، خدمات بیشتری ارائه می دهد و مخاطب سپاسگزار تر خواهد بود.

امیدوارم دامیران آنقدر پیشرفت کند و پایگاه قوی ای باشد که تمام ما روزمان را با دامیران آغاز کنیم. به نظر من دامیران باید اطلاعات مورد نیاز صنعت را تامین کند. اخبار موثق و آنالیز های خوب داشته باشد و ارتباطات خوبی بسازد. با توجه به نشانه های که من می بینم دامیران فاصله زیادی با بهترین بودن ندارد.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: واحد خبری دامیران
لینک کوتاه: daamiran.com?p=9479
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
مصاحبه اختصاصی دامیران با دکتر پروانه حصاری قائم مقام مدیرعامل شرکت سواپارس

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نوزده − 18 =