مقصر گرانی گوشت دامدار نیست؛ واسطه ها را کنترل کنید/ سرکوب دامدار، سرکوب تولید کشور است
مقصر گرانی گوشت دامدار نیست؛ واسطه ها را کنترل کنید/ سرکوب دامدار، سرکوب تولید کشور است

مقصر گرانی گوشت دامدار نیست؛ واسطه ها را کنترل کنید/ سرکوب دامدار، سرکوب تولید کشور است

 اختصاصی دامیران: آزادی صادرات، باعث کاهش قاچاق دام خواهد شد/ دولت خود توانایی مبارزه با گران فروشی را ندارد و این فشار به دامدار تحمیل می شود/ قیمت دام زنده نسبت به قیمت خوراک گران نشده و این قصابان و دلال ها هستند که قیمت گوشت را گران کردند/ دامدار در شرایطی که دولت دام را به قیمت بخرد، نیازی به تسهیلات و یارانه نخواهد داشت/ اخیرا بخاطر گرانی خوراک و هزینه ها، بسیاری از دامداران حتی بره ماده نیز نگاه نداشته اند.

به گزارش دامیران طی روزهای اخیر بازار گوشت دچار التهاب شده و افزایش قیمتی را تجربه کرده است. علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، در این ارتباط، خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت گوشت بسیار گران شده و مردم قادر به تهیه گوشت با قیمت های ۲۶۰ یا ۲۸۰ هزار تومان نیستند و علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی نیز ضمن تایید این التهابات، دلیل آن را صادرات و قاچاق دام از کشور دانسته و خواستار توزیع ذخایر گوشت شرکت پشتیبانی در بازار شده است.

این در حالیست که بنا بر آمارهای اعلام شده از سوی تشکل های دامپروری، میزان صادرات دام هنوز با آنچه که مقرر بود فاصله دارد. صادرات دام نیبه دلیل وجود اشکالاتی در شیوه نامه آن به کندی صورت می گیرد. قاچاق دام از مرزها همیشه کم و بیش وجود داشته و اتفاقا در زمان آزادی صادرات، قاچاق دام کاهش پیدا خواهد کرد. با این حال حتی با وجود این میزان محدود صادرات و تایید قاچاق دام زنده،  قیمت فروش دام زنده در میادین دام، به حداقل قیمت تمام شده پرورش، حتی نزدیک هم نیست.

بنا به گفته دامداران، قیمت تمام شده دام زنده در صورتی که امکان چرا در مرتع وجود داشته باشد، حداقل بابت هر کیلوگرم ۱۲۰ هزار تومان است و در صورتی که دامدار از نهاده های خشک استفاده کند، این عدد افزایش هم خواهد داشت. در حالی که میانگین قیمت فروش بره نر پرواری که گران ترین محصول دامداران است، در حال حاضر حول حوش ۸۵ هزار تومان می چرخد.

داستان شرایط بحرانی صنعت دامپروری ادامه دارد/ کاهش تولید ۲۴ درصدی گوشت گاو

بنا به اسناد آماری مرکز آمار ایران، پس از افزایش قیمت تا حتی ۶ برابری نهاده های دامی، پس از اصلاح نظام یارانه ها، قیمت دام زنده تغییر چشم گیری نداشته است که این به خودی خود به تمامی گویای فشار سنگین روی شانه های دامدار است.

گرانی گوشت، صادرات دام زنده را ممنوع کرد

فشار خشکسالی بر روی مراتع، افزایش چندین برابری قیمت نهاده، عدم توفیق دولت در اجرای کامل تعهدات خود در ارتباط با ارائه تسهیلات، عدم اجرایی شدن قانون ارائه کالابرگ الکترونیک برای جلوگیری  از کاهش تقاضای گوشت قرمز در پی افزایش قیمت آن، تعلل دولت در آزادسازی صادرات دام زنده، در کنار ضعف دستگاه های اجرایی در کنترل بازار واسطه ها، همه و همه کار را به جایی رساند که دامدار روستایی و عشایری که قادر به تامین هزینه های نگهداری از دام نبود، ناچار به فروش دام خود با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت تمام شده باشد.

یک دامدار در گفتگو با خبرنگار دامیران، در این ارتباط گفت: هیچ چیز برای دامدار عذاب آور تر از فروش دام مولد نیست. اما این روزه دامداران برای حفظ بخشی از گله خود، ناچارند که باقی گله  را با قیمتی پایین تر از قیمت تمام شده بفروشند، حتی گاهی از شکم زن و بچه خود برای حفظ تعدادی از دام هایشان زده اند. دامهای مولد بسیاری طی ۲ سال گذشته  کشتار شده اند و واقعیت این است که اخیرا بخاطر گرانی خوراک و هزینه ها، بسیاری از دامداران حتی بره ماده نیز نگاه نداشته اند. در این میان دامدارن زیادی خاکستر نشین شدند.

دامدار دیگری از خراسان رضوی  به افزایش قیمت نهاده ها پس از حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و گفت: این سوال برای دامدار وجود دارد که چرا دولت متناسب با قیمت ارز، قیمت خرید دام زنده را بالاتر نبرد؟  دامدار در شرایطی که دولت دام را به قیمت بخرد، نیازی به تسهیلات و یارانه نخواهد داشت. عرضه های بی دلیل شرکت پشتیبانی جهت سرکوب قیمت کمکی به صنعت دامپروری کشور نخواهد کرد.

تنها ۵درصد از هدف صادرات ۳ میلیون راسی دام مازاد عشایر اجرایی شد

دامدار دیگری نیز در این گفتگو علت این را که دام زنده با وجود افزایش قیمت ۲۰ درصدی هنوز با اختلاف، زیر قیمت تمام شده معامله می‌شود را کشتار دام مولد دانست. وی افزود: دامداران بخاطر تصمیمات اشتباه وزارت جهاد بابت افزایش ناگهانی قیمت نهاده آن هم بدون فراهم آوردن مقدمات، و همچنین آزاد سازی صادرات مواد اولیه خوراک دام، شروع به کشتار گله خود کردند.

این دامدار ادامه داد: قیمت دام زنده نسبت به قیمت خوراک گران نشده و این قصابان و دلال ها هستند که قیمت گوشت را گران کردند. وقتی قیمت بره نر زنده درجه یک  ۸۵ هزار تومان است،  قیمت گوشت نباید بیشتر از  ۱۹۵ هزار تومان باشد در حالیکه گوشت با قیمت ۲۱۵ هزار تومان به فروش می رسد.

دامداران به دولت بی اعتماد شده اند/ آغاز پروراربندی با دست خالی

وی تاکید کرد: دولت خود توانایی مبارزه با گران فروشی را ندارد و این فشار به دامدار تحمیل می شود.

با توجه به شواهد به نظر می رسد سیاست دولت بر حذف دامدار روستایی و عشایری و گسترس مزارع  عظیم پرورش دام و مگافارم ها استوار شده است. این در حالیست که هیچ برنامه ای برای معاش خانوار روستایی در نظر نداشته و روستاهای کشور به  عنوان بخش مولد صنعت کشاورزی و  تولید خوراک، روز به روز فقیرتر شده، و انگیزه روستایی برای تولید کاهش پیدا می کند.

اتخاذ این سیاستها از سوی دولت که در خوشبینانه ترین حالت به دلیل عدم توانایی بخش های سیاستگزار و ناظر در انجام مسئولیت های خود به عنوان مدافع تولید و کمک به افزایش سرمایه بخش تولید است، روز به روز بیشتر و بیشتر به سمت نابود کردن پایه های صنایع روستایی و نابودی سرمایه های بخش خصوصی پیش می رود و این سوال را در ذهن ایجاد می کند که بیشترین انتفاع از نابودی صنعت دام کشور به جیب کدام قشر یا گروه سرازیر شده، و جایگاه این گروه در اتخاذ سیاستهای حاکمیت کجاست؟

مقصر گرانی گوشت دامدار نیست؛ واسطه ها را کنترل کنید/ سرکوب دامدار، سرکوب تولید کشور است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.5/5 - (2 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

18 − دوازده =