ممنوعیت واردات برخی اقلام دارویی دامپزشکی به دلیل تنگناهای ارزی است
ممنوعیت واردات برخی اقلام دارویی دامپزشکی به دلیل تنگناهای ارزی است

 دکتر آقامیری در نشست خبری دیروز:

ممنوعیت واردات برخی اقلام دارویی دامپزشکی به دلیل تنگناهای ارزی است

اختصاصی دامیران؛ رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: پرورش دهندگان اگر با داروی تولیدی بدون کیفیت مواجه شدند می توانند با اعلام به سازمان دامپزشکی موجبات بررسی و برخورد با آن را فراهم کنند. سازمان دامپزشکی به دقت کیفیت داروهای تولیدی را پایش و با متخلفین برخورد می کند.

دکتر محمد آقامیری رییس سازمان دامپزشکی، در جواب سوال خبرنگار دامیران در نشست خبری دیروز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ، در ارتباط با ممنوعیت واردات چند قلم داروی دامپزشکی، با توجه به تذکر مقام معظم رهبری در ارتباط با حمایت های بی حساب از دو صنعت خودرو و لوازم خانگی کشور که به دلیل ممنوعیت واردات و عدم وجود گزینه رقابت سالم، منجر به رانت و فساد، بالارفتن بی رویه قیمت ها و افت کیفیت شده است، پاسخ داد: «به نظر من بحث این که اگر واردات داروی خارجی وجود نداشته باشد داروی داخلی ما دچار افت کیفیت می شود، منطقی به نظر نمی رسد. تولیدکنندگان ما باید بر اساس یک سری استاندارد ها دست به تولید بزنند. ما طرح پایش را در کشور برای اولین بار در تاریخ سازمان دامپزشکی با شدت پیگیری کرده و با تولید داروهای بی کیفیت برخورد و مجوز آن را لغو می کنیم.»

وی افزود: « در صورتی که دارویی در داخل کشور به میزان کافی و توسط ۲۰ تولید کننده داخلی تولید می شود، لزوم واردات آن را درک نمی کنم.»

بهتر است راه واردات داروهای دامپزشکی باز باشد

دکتر آقامیری در پاسخ به این نکته خبرنگار دامیران که در صورت تامین دارو از تولیدکنندگان داخلی با کیفیت و قیمت رقابتی، بازار محصولات وارداتی کساد و انگیزه واردات آن را از بین خواهد رفت و ممنوعیت قانونی آن منطقی و اصولی به نظر نمی رسد گفت: «پرورش دهندگان اگر با داروی تولیدی بدون کیفیت مواجه شدند می توانند با اعلام به سازمان دامپزشکی موجبات بررسی و برخورد سازمان را با آن فراهم کنند. این که داروی تولید داخلی کیفیت نداشته باشد، دلیل بر واردات آن نیست. با توجه به تنگنای ارزی که کشور با آن دست و پنجه نرم می کند، ارز باید صرف کالاهای مهم تر و با اولویت بالاتری شود. در صورتی که این محدودیت ارزی وجود نداشت، هنوز امکان رقابتی نگاه داشتن بازار و آزاد بودن واردات وجود داشت. ما نیز به تولید رقابتی اعتقاد داریم ولی باید شرایط روز کشور را نیز در نظر گرفت. »

ممنوعیت واردات برخی اقلام دارویی دامپزشکی به دلیل تنگناهای ارزی است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

16 + بیست =