منافع و مضرات استقلال وزارت بازرگانی برای صنعت دام و طیور چیست؟
منافع و مضرات استقلال وزارت بازرگانی برای صنعت دام و طیور چیست؟

دامیران در حاشیه چون و چراهای تفکیک وزارت بازرگانی گزارش می دهد:

منافع و مضرات استقلال وزارت بازرگانی برای صنعت دام و طیور چیست؟

 اختصاصی دامیران؛ پیش از این وزارت بازرگانی، صنعت مرغ، تخم مرغ و دامپروری را تا پای ورشکستگی پیش برده است/ اگر در چارچوب منافع ملی حرکت کنیم ، معتقدیم که منافع صنفی در گرو منافع ملی است/ انتظار ما از وزارت بازرگانی، اتخاذ سیاست‌های حمایتی در حوزه صادرات خواهد بود/ تشکیل وزارت بازرگانی نمی‌تواند برای دولت مسیری برای کاهش حمایت از بخش تولید باشد / وقوع اتفاقاتی از این دست به دلیل کوتاهی بخش های متولی تولید و سوء مدیریت است، نه وجود وزارتخانه مستقل بازرگانی!

پس از گذشت دوازده سال از ادغام وزارت بازرگانی و وزارت صنایع و معادن در قالب وزارت صمت، دولت و مجلس بار دیگر به بهانه فراوانی مشغله و مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر سر تفکیک مجدد آن به توافق رسیدند. این در حالی­ است که این موضوع هم در بین مجلسیان و هم در بین فعالان اقتصادی موافقین و مخالفین خود را دارد. موافقین این طرح، سنگ سنگین بودن وظایف وزارت خانه عریض و طویل صمت را بر سینه می زنند و بر لزوم تفکیک وظایف آن در شرایط امروز کشور تاکید دارند، و مخالفین آن از گسترش مجدد دولت، افزایش هزینه ها و عدم تاثیر این اقدام بر بهبود وضعیت اقتصاد کشور سخن به میان می آورند. ولی آنچه مشخص است این است که دولت و مجلس این بار هم اخذ نظر  تشکل­ها به عنوان یکی از متاثرترین بخش های کشور از اتخاذ تصمیمات این چنینی را از قلم انداخته اند!

 کارنامه وزارت بازرگانی در تعامل با تولید سیاه است

حمیدرضا کاشانی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان تخم مرغ در این ارتباط به دامیران گفت: «وقتی به کارنامه تشکیل وزارت بازرگانی رجوع می کنیم، به این نتیجه می رسیم که  وزارت بازرگانی، محل و پایگاهی برای واردات است. سابقه این کار نشان می‌دهد که در زمان فعالیت وزارت بازرگانی به دلیل صدور بی­رویه مجوزهای واردات، با آسیب جدی به تولیدات داخلی مواجه شدیم. پیش از این وزارت بازرگانی، با واردات، صنعت مرغ، تخم مرغ و دامپروری را تا پای ورشکستگی پیش برده است.»

وی ادامه داد: « در حال حاضر به نظر می رسد با توجه به وجود وزارتخانه های تخصصی مانند وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت معدن و تجارت که می توانند با توجه به نیاز کشور و مردم، مجوز واردات صادر کنند و زمانی که کالایی تولید مشابه داخلی دارد، مجوز واردات دریافت نکند، نیازی به وزارتخانه ای که به شکل تخصصی واردات انجام می دهد وجود ندارد.»

صادرات تخم مرغ ممنوع نشده است / از دامپزشکی خواستیم موقتا گواهی بهداشتی برای صادرات ندهد!

کاشانی ابراز نگرانی کرد:« در صورت تشکیل وزارت بازرگانی، راهکاری برای نجات تولید داخلی وجود نخواهد داشت چرا که کارنامه و سابقه این وزارتخانه نشان از این دارد که دغدغه تولید ملی نداشته و هربار که این وزارتخانه منحل شده است به همین علت بوده است. به نظر می رسد در حال حاضر دولت و مجلس در حال تجربه اشتباه از پیش آزموده هستند

کشور به تشکیلات تخصصی برای ایجاد توازن بین واردات و صادرات نیاز دارد

کامیار منتصر اما تفکیک وزارت بازرگانی را گامی به سوی تخصصی شدن بازرگانی، و فرآیند صادرات و واردات کشور می داند.  وی اعتقاد دارد اگر یک ارگان تخصصی چه در بحث واردات و چه در بحث صادرات بتواند فعالیت های تجاری کشور را رصد و برای آن سیاستگذاری کند، با برقراری توازن بین واردات و صادرات، ضمن بهبود روابط تجاری با سایر کشورها،  با تسلط به قوانین تجاری بین المللی، می تواند مزایای رقابتی صادراتی کشور ما را تقویت کرده تا ما با اقدام به صادرات، تولید داخل کشور را تقویت کنیم؛ و در جایی که مزایای رقابتی به نفع ماست، بتوانیم واردات داشته باشیم.

این عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان داروهای دامپزشکی به دامیران گفت: « در سیاستهای اقتصادی و تجاری کشور در بخش تخصصی خود تا قبل از ادغام آن با وزارت صنایع، وزارت بازرگانی دارای سابقه است. با بررسی این سوابق می توان برای احیای آنچه به نفع کشور بوده تصمیم گیری کرد و به نتایج بهتری نسبت به آنچه امروز شاهد آن هستیم دست پیدا کرد.»

وی ادامه داد: « اینکه ما بخواهیم بدنه سیاستگذار دولت را وارد داستان های صنفی کنیم کار درستی نیست. این شبیه به این است که وزارت اقتصاد و دارایی را به دلیل این که مالیات می گیرد و باعث کاهش منافع شخصی می شود زیر سوال ببریم. اعتقاد من این است که تولید در در داخل کشور متولی خود را دارد. در بخش کشاورزی و دامپروری وزارت جهاد و در بخش صنعت، وزارت صنایع و معادن متولی هستند. وزارت بازرگانی سالهای سال در این کشور یک وزارتخانه مستقل بوده است.»

درخواست تشکل های صنعت طیور از رهبر انقلاب

منتصر خاطرنشان کرد: « باید در نظر بگیریم که مفهوم بازرگانی صرفاً واردات نیست. بخش صادرات نباید نادیده گرفته شود. انتظار ما از وزارت بازرگانی، اتخاذ سیاست‌های حمایتی در حوزه صادرات خواهد بود. ما با بسیاری از کشورهای منطقه روابط سیاسی داریم ولی عملاً نتوانسته ایم از این روابط خوب بهره تجاری مناسب ببریم. صادرات موثری حداقل در حوزه کاری ما نداریم، چرا که یک تشکیلات متولی حرفه ای در این زمینه در کشور وجود ندارد که در هیئت دولت و بدنه مذاکراتی دولت، به صورت خاص اهداف مذاکراتی و تراز تجاری کشور را رصد کند.»

وی در واکنش به این اعتقاد که ممکن است وزارت بازرگانی بر روی واردات تمرکز کرده و تولید را سرکوب کند گفت: « برای من به عنوان یک وارد کننده نیز ممکن است این شائبه وجود داشته باشد که  وزارت بازرگانی ترجیح بدهد با هدف تقویت صادرات و ایجاد درآمد ارزی، در بخش هایی حمایت تولید داخل نسبت به واردات را ترجیح دهد. اما اگر همه ما به جای چسباندن برچسب تولیدکننده، خدمات چی، واردکننده و دلال؛ خودمان را در قالب فعالین اقتصادی بازتعریف کنیم، از این زاویه بندی ها و درگیری های متقابل خارج خواهیم شد و جایگاه خود را به عنوان یک فعال اقتصادی پیدا خواهیم کرد. درست است که تلاش می‌کنیم که به اهداف تجاری و صنفی خود دست پیدا کنیم ولی اگر در چارچوب منافع ملی حرکت کنیم ، معتقدیم که نفع ما در گرو منافع ملی است.»

وی در نهایت گفت: «در حال در همه کشور ها تشکیلات تخصصی بازرگانی خود را دارند و به این حوزه به عنوان یک حوزه تخصصی نگاه می کنند.»

 عملکرد یک وزارتخانه به نگاه وزیر بستگی دارد

فرهاد اکبری رئیس اتحادیه دامداران استان سمنان نیز اعتقاد دارد که تشکیل مجدد وزارت بازرگانی می تواند در برخی مسئولیت ها تداخل ایجاد کند. با این وجود تشکیل وزارت بازرگانی را لزوما به ضرر بخش تولید نمی داند. او در این رابطه به دامیران گفت: «اینکه وزارت بازرگانی تبدیل به وزارت واردات بشود یا نه، کاملاً بستگی به  طرز تفکر مسئول و یا وزیر دارد. ما نمی توانیم پیش از آنکه اتفاقی بیفتد در مورد آن قضاوت کنیم. ممکن است وزیری که سکان اداره وزارت بازرگانی را در دست  می گیرد، کاملا نسبت به تولید داخل نگاه حمایتی داشته باشد. ولی اگر دیدگاه این باشد که وزارت بازرگانی تنها مسئولیت واردات را بر عهده دارد، و تولید داخل را مد نظر قرار ندهد ما شاهد یک فاجعه خواهیم بود.»

تامین و توزیع مرغ در تهران ساماندهی شود

وی  ادامه داد: « درحال از طرف اتحادیه دامداران موضع رسمی در این بابت اتخاذ نشده است.»

تشکیل وزارت بازرگانی مسیر کاهش حمایت از تولید نیست

علی اکبر خدایی دبیرکل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان نیز به عنوان تشکلی که هم تولیدکنندگان آبزیان و هم تجار آن را زیر پرچم خود دارد به دامیران گفت: «با توجه به تجربه ۱۰ ساله گذشته از ادغام این وزارتخانه، شاهد اثر و نتیجه مثبتی نبوده ایم. تشکل ما از تفکیک و تشکیل وزارت مستقل بازرگانی به صورت بالقوه استقبال می کند.»

وی ابراز امیدواری کرد:« در صورتی که سیاست وزارت بازرگانی جدید استقبال از نظرات تشکل ها و فعالان بخش خصوصی باشد می تواند به نتایج خوبی منجر شود»

خدایی تصریح کرد: « به اعتقاد من این نگاه که  وزارت بازرگانی در واقع وزارت واردات خواهد بود دیدگاهی خام است. ما در تولید کار خود را انجام می دهیم و بخش های دیگر دولت باید کار حمایت از بخش تولید ما را به عهده داشته باشند.  تشکیل وزارت بازرگانی نمی‌تواند برای دولت مسیری برای کاهش حمایت از بخش تولید باشد. وقوع اتفاقاتی از این دست به دلیل کوتاهی بخش های متولی تولید و سوء مدیریت دولت خواهد بود و نه وجود وزارتخانه مستقل بازرگانی»

در مجموع به نظر می رسد جدای مورد سوال بودن اندازه دولت، آنچه نفع و ضرر مملکت در وجود وزارتخانه مستقلی به عنوان متولی تجارت خارجی کشور تعیین می کند، نوع نگاه، دانش و توان مدیریتی در حوزه اقتصاد خرد و کلان، توانایی انگیزش تولیدکننده به سرمایه گذاری در تولیدات بهره ور با مزیت اقتصادی قابل دفاع، قدرت تصمیم گیری در شرایط خاص اقتصادی و سیاسی با در نظر گرفتن منافع عموم مردم جامعه، فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار خواهد بود.

منافع و مضرات استقلال وزارت بازرگانی برای صنعت دام و طیور چیست؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

12 − شش =