عزت الله محمدپور: ما مخالف واردات دارو نیستیم، اما نه هر وارداتی
عزت الله محمدپور: ما مخالف واردات دارو نیستیم، اما نه هر وارداتی

دبیر سندیکای تولیدکنندگان دارو در گفتگو با دامیران:

ما مخالف واردات دارو نیستیم، اما نه هر وارداتی

پس از اعلام خبر ممنوعیت واردات اقلامی از داروهای دامی از سوی سازمان دامپزشکی کشور، صحبت ها و حواشی بسیاری در تایید و رد این اقدام از سوی تشکل ها و کارشناسان صنفی صورت گرفت. مهندس عزت الله محمدپور، دبیر سندیکای تولیدکنندگان و صادر کنندگان داروهای دامپزشکی در مصاحبه ای با دامیران با تاکید بر توان کشور برای تامین کافی این داروها، از آمادگی تولیدکنندگان برای صادرات سخن گفت:

 • اخیراً سازمان دامپزشکی واردات تعدادی از داروهای دامی را ممنوع کرده است. این داروها چه داروهایی و مربوط به کدام گروه های دارویی بودند؟

خوب است خوانندگان سایت دامیران در خصوص ممنوعیت واردات هشت قلم از داروهای وارداتی دامپزشکی که مشابه تولید داخل دارند، بدانند که ما در حال حاضر بیش از ۲۴۶ کارخانه تولید داروهای دامپزشکی، واکسن، مکمل، و افزودنی در کشور داریم. تنها بیش از ۷۰ کارخانه فعال تولید داروی دامی در کشور مشغول به تولید هستند. این اقلام دارویی که در حال حاضر ممنوعیت واردات آن از طرف سازمان دامپزشکی کشور اعلام شده است، تنها ۸ قلم از بین حدود ۲ هزار قلم دارو، مکمل، واکسن، و افزودنی ثبت شده در سازمان دامپزشکی، در حال تولید یا واردات است. این داروها شامل پنج قلم آنتی بیوتیک، و ۳ قلم مولتی ویتامین ترکیبی است که در حال حاضر هر کدام از این اقلام را بین ۹ تا ۱۸ کارخانه تولیدی در داخل کشور به صورت فعال تولید می کنند. ممکن است بعضی از این داروها بیشتر از ۱۸ تولید کننده داشته باشند که به دلیل اشباع بازار، در حال حاضر تولید این اقلام را متوقف کرده‌اند. طبق آماری که اعلام کردم درصد بسیار محدود و ناچیزی از داروهای تولیدی و وارداتی شامل این ممنوعیت واردات شده‌اند.

 • آیا در حال حاضر تولید داخل در این زمینه جوابگوی نیاز کشور هست؟ هر یک از این داروها را چه تولیدکنندگان و با چه ظرفیتی تولید می کند؟

اکثر تولیدات داخلی ما امروزه تکافوی نیاز داخلی را می کنند. در حال حاضر خط تولید تولیدکنندگان ما، تنها با استفاده ۳۰ تا ۴۰ درصدی از ظرفیت خود، نه تنها توانایی تامین نیاز داخل را دارند، بلکه پاسخگوی بازارهای صادراتی نیز هستند. خیلی از این اقلام در حال حاضر به کشورهای منطقه صادر می شوند بسیاری از تولیدات ما امروزه با کشورهای مطرح در زمینه تولید دارو قابل رقابت هستند.

 • به صادرات اشاره کردید. وضعیت صادرات داروهای دامی تولیدی کشور ما در چه شرایطی است؟

سالهای سال است که داروهای دامپزشکی کشور ما به سایر کشور ها، حتی کشورهای دور دست صادر می شود. البته طی این سال ها به دلیل تحریم ها با مشکلاتی نیز دست به گریبان بوده ایم. مسائلی مانند انتقال پول، گشایش ال سی و مواردی از این دست ما را دچار زحمت کرده اند. با این وجود ما هنوز صادرات خیلی خوبی داریم و کارخانجات تولید داروی ما، حتی موفق به اخذ تایید کشورهای سخت گیر شده اند.

 • آیا داروهای دیگری نیز هستند که تولید داخلی آن، کفایت نیاز کشور را بکند؟

بله. این ممنوعیت درصد بسیار بسیار ناچیزی از داروهایی را شامل شده که تولید داخلی آن کفاف نیاز کشور را می دهد و  کیفیت قابل رقابتی نیز دارد.

 • عده‌ای از کارشناسان بر این نظر هستند که حذف واردات به دلیل حذف رقیب بیرونی باعث کاهش کیفیت تولید داخل می شود و مثال این مدعا را صنعت خودروی کشور می دانند. نظر شما چیست؟

با توجه به این که دوستان در این باره مصاحبه های زیادی انجام داده و صحبت های مختلفی شده است، دو نکته اساسی در این زمینه را باید گوشزد کنم.

صدور مجوز دامپروری و مراکز درمانگاهی با نظام دامپزشکی است

نکته اول این که ما مخالف واردات نیستیم. به هر حال دوستان وارد کننده ما زحمت می کشند و نیاز مملکت را تامین می کنند. صحبت ما این است که واردات باید شامل انواع جدید محصولات هایتک، تکنولوژی جدید، و نیز محصولاتی باشد که ما در کشور توان تولید آن را به میزان کافی نداریم.

نکته دوم قیاس بین تولید دارو در کشور و صنعت خودروسازی است. این اصلاً قیاس خوبی نیست. صنعت ما یک صنعت کاملاً کیفی با یک استاندارد جهانی است که تمام دنیا در تولید دارو خود ملزم به رعایت این استاندارد ها می بینند. در تولید خودروی ما استانداردهای دنیا رعایت نشده اند ولی تولیدکنندگان دارو در کشور ما، چه در حوزه انسانی و چه در حوزه دامی، در همه جای دنیا .بر اساس مدارکی که ارائه می شود می تواند صادرات انجام دهد. دارو یک کالای کیفی بوده. و قابل قیاس با هیچ صنعت دیگری نیست.

 در وزارت بهداشت نیز برای واردات هر محصولی که تولید داخل جوابگوی نیاز کشور باشد، ممنوعیت واردات اعلام می‌شود ولی بخشی از دوستان عزیز ما دانسته یا ندانسته، خواستند از قول مصرف کننده نهایی، یعنی مرغداران و دامداران، بر خلاف این مصوبه صحبت‌هایی انجام دهند.

شما در نظر بگیرید مردم ما تولیدات گوشت و مرغ داخلی را به وارداتی ترجیح می‌دهند چرا که نظارت دقیق سازمان دامپزشکی روی آن وجود دارد و تولید خوب و با کیفیتی است. داروی دامپزشکی نیز چون نظارت کافی روی آن وجود دارد در همین دسته قرار می گیرد. من اطمینان دارم که تولیدکنندگان داخل همانند سابق، هم از نظر کیفی و هم کمی نیاز مصرف کننده نهایی ما را پاسخ داده، و اهداف سازمان دامپزشکی کشور برای پرورش دام سالم، که منجر به جامعه‌ای سالم می‌شود را تامین خواهند کرد.

از سوی دیگر،  بین تولیدکنندگان داخلی نیز در بحث ارتقاء کیفی، بسته بندی، سرویس دهی، و سیستم توزیع رقابت خوبی وجود دارد و مشتری هم برای انتخاب بین این شرکت ها آزاد است.

 • از آنجا که واردات داروهای دامی با ارز آزاد انجام می‌شود الی القاعده قیمت تولیدات داخلی باید بسیار کمتر از محصولات وارداتی تمام شود. با این وجود چه نیازی به ممنوعیت واردات است؟

در قیمت گذاری که در حوزه داروهای دامپزشکی انجام میشود، به دو نکته باید توجه شود. نکته اول اینکه داروهای وارداتی معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند. ولی این مالیات ۹ درصدی به مواد اولیه تولید داروهای ما تعلق می گیرد که این ما را ۹ درصد از محصول وارداتی عقب نگاه می دارد. موضوع دوم این است که در حوزه قیمت گذاری و خرید، نظارت آنچنانی بر محصولات وارداتی وجود ندارد. حتی نظارت ها بر روی مبادی واردات نیز کافی نیستند. از این رو محصولی که وارد می‌شود با یک نرخ گذاری عادلانه و در چهارچوب در بازار عرضه نمی شود. پیش از این، زمانی که داروها از ارز یارانه ای بهره مند می شدند، توسط سازمان حمایت قیمت گذاری می‌شدند که این خیلی عالی بود.

گفتگو با منصور پوریان: دمدمی مزاجی وزارت جهاد، بلای جان صنعت پرورش دام

از سوی دیگر، فروشندگان داروهای وارداتی با قیمت گذاری های بالا و در پی آن، دادن تخفیف های ۵۰ تا ۷۰ درصدی، مشتری را به نوعی دچار فریب قیمتی کرده و برای خود بازار گرمی می کنند. اگر قیمت گذاری ها واقعی باشد، هم مشتری برنامه خود را بهتر می داند و هم ما می توانیم برای رقابت برنامه ریزی کنیم.

ولی در کل صحبت ما این است که با وجود محصول تولیدی ما که مورد تایید سازمان دامپزشکی کشور به عنوان سازمان بالادستی ماست، نیازی نیست بابت واردات کالای مشابه از کشور ارز خارج شود.

 • این اولین باری است که سازمان دامپزشکی برای واردات دارویی ایجاد ممنوعیت می کند. تولید کنندگان چه برنامه‌ای برای پاسخ مثبت به این اقدام دارند؟

جا دارد از این بابت از سازمان دامپزشکی تشکر کنیم که با این اقدام بسیار پسندیده، به جا و به موقع، در سالی که به  نام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گرفته بود، ما را پشتیبانی کردند. ولی انتظار ما از سازمان دامپزشکی خیلی بیشتر از این است و توقع داریم که ممنوعیت واردات محصولات بیشتری اعلام شود. انتظار ما این است که این ممنوعیت به تمام محصولاتی که ما توان تولید آن را در داخل کشور داریم تعمیم پیدا کند. البته پیش از این نیز با بحث تعرفه‌گذاری، حمایت هایی از تولید داخل  شده بود و در حال حاضر نیز ما قدر دان سازمان دامپزشکی هستیم. بدون شک این اقدام نیز برای تولیدکنندگان داروهای دامپزشکی داخلی ایجاد دلگرمی کرد.

تولیدکنندگان نیز بدون شک به این اقدام سازمان ‌دامپزشکی لبیک خواهند گفت و سعی خواهند کرد با ارائه محصولات کیفی تر، به موقع و بدون مشکل، نیاز بخش دامپزشکی کشور را تامین کنند.

 • معاونت حقوقی ریاست جمهوری طی نامه ای، ارگانهای دولتی را مکلف به اخذ نظر تشکل ها برای بهبود روند مدیریت کشور کرده است. در این راستا لطفا بفرمایید که مهمترین مشکلات تولیدکنندگان داروهای دامی طی ۵ سال اخیر چه بوده است؟

خیلی از مشکلات ما در مملکت، مشکلات عام است که همه تولیدکنندگان با آن درگیرند. مانند بخشنامه ها و آیین نامه های پشت سر هم که هر کدام بخشنامه ها و آیین نامه های قبلی را ملغا و یا تفسیر می‌کنند. به عنوان مثال در سال ۹۹ که ارز دارو  از ترجیحی به نیمایی تغییر پیدا کرد ما محصولات خود را با قیمت ارز ترجیحی فروخته بودیم ولی دولت بابت این از ما مابه تفاوت طلب کرد. این تصمیم و بخشنامه خلق الساعه، شرکت‌های ما را با بحران نقدینگی روبرو کرد که یکی از مشکلات غیرقابل جبران برای شرکت‌های تولید داروهای دامپزشکی بود و ما هنوز در حال پیگیری آن هستیم و پاسخی نگرفته ایم.

صادرات تخم مرغ ممنوع نشده است / از دامپزشکی خواستیم موقتا گواهی بهداشتی برای صادرات ندهد!

در کل اقتصاد نیازمند. ثبات است. یکی از مصداق های این ثبات، ثبات در آیین نامه ها و رویه ها و بخشنامه ها است. اگر این اطمینان داشته وجود داشته باشد که بخشنامه‌ای که به عنوان مثال گمرکات کشور صادر کرده است حداقل تا شش ماه پابرجاست، بر اساس آن برنامه‌ریزی می‌کنم.

مسئله دیگر که ما و تمام تولیدکنندگان را درگیر کرده است مسئله نقدینگی است. ما مواد اولیه خود را نقد خریداری میکنیم ولی از زمانی که این مواد وارد کشور شود، به تولید برسد، توزیع شود و مصرف کننده نهایی ما بازپرداخت ها را به صورت مدت دار انجام دهد، نزدیک به یک سال طول می کشد که پول ما به حساب بازگردد. ما به اعتبارات بانکی و تسهیل گری در این زمینه نیاز داریم. باید در نظر گرفته شود که حوزه دارویی، حوزه زیرساختی است که با سلامت جامعه سروکار دارد.

یکی دیگر از مشکلات ما، بحث ارزش افزوده است. صنعت کشاورزی به طور کل معاف از مالیات بر ارزش افزوده است ولی همانطور که پیشتر گفتم ما برای واردات مواد اولیه باید ارزش افزوده پرداخت کنیم. از سوی دیگر مصرف کننده ما از مالیات بر ارزش افزوده معاف است و در واقع این پول تنها از جیب تولیدکننده خارج می شود.

 • آیا مواد اولیه مصرفی شما استفاده دیگری به غیر از تولید دارو دارند؟

خیر. این مواد تنها به شرطی وارد می‌شوند که پروانه آن برای تولید دارو صادر شده باشد و تنها از طریق سامانه و با نظارت بسیار دقیق وارد و رصد می شود و امکان استفاده آن برای هیچ صنعت دیگری غیر از دارو وجود ندارد.

 • با این وجود توجه دولت برای دریافت ۹ درصد ارزش افزوده از این مواد چیست؟

ما در حال پیگیری موضوع هستیم. از نظر ما هم این مسئله دارای تناقض است.

 • کدام یک از سیاستهای دولتهای گذشته به نفع صنف و صنعت دامپزشکی و به ویژه تولیدکنندگان داروهای دامی بوده و ادامه آن در دولت جدید را مناسب می دانید؟

شعار همه دولت‌ها این است که به نفع صنعت کار می کنند در شعار همه دولت ها موفق بودند. البته در سال‌های گذشته در سازمان دامپزشکی دو اقدام بسیار خوب انجام شده است که یکی از آنها تولید و ثبت همزمان دارو است که کار ما راحت و سرعت آن را بیشتر کرده است.  من فکر. نمی کنم در حال حاضر هیچ تولیدکننده‌ای با سازمان دچار مشکل باشد و کارها با شفافیت تمام با سامانه‌های جدید در حال انجام است. دیگری همین اتفاق اخیر که ممنوعیت واردات چند قلم از کالاهای دارویی دامپزشکی بود. در دولت قبلی تحقیقات و مقدمات این کار فراهم شد و با حمایت جدی ریاست جدید سازمان دامپزشکی به سرانجام رسید. ما توقع داریم در حوزه صادرات نیز از ما حمایت شود تا ما بتوانیم وارد بازارهای جدید شویم. چرا که صادرات حوزه پرهزینه است و احتیاج به سیاستگذاری‌های کلان مملکتی دارد.

عزت الله محمدپور: ما مخالف واردات دارو نیستیم، اما نه هر وارداتی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.2/5 - (12 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هجده − 13 =