وزیر جهاد: تشکل ها باید متحد و پاسخگو باشند/ ادامه ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان
وزیر جهاد: تشکل ها باید متحد و پاسخگو باشند/ ادامه ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان

وزیر جهاد: تشکل ها باید متحد و پاسخگو باشند/ ادامه ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان

اختصاصی دامیران؛ سید جواد ساداتی نژاد: بازار ایران برای روش کنترل بازار به وسیله عوارض و واردات، در حوزه غذا آماده نیست/ به دنبال حذف امضاهای طلایی هستیم/ می توانیم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را به انقلاب بهره وری در صنعت دام و طیور تعبیر کنیم/ در شرایطی که جهان با بحران امنیت غذایی دست و پنجه نرم می کند، از تولید و تأمین مواد غذایی برای مردم صیانت کنیم که این کار را انجام دادیم/ ما باید به سمت تهیه خوراک دام داخلی و بومی حرکت کنیم و از وابستگی صددرصدی به واردات خارج شویم/ بانکها به تعهدات قانونی خود عمل نکردند

به گزارش دامیران، وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، فرماندهی کنترل غذا را  در دنیا، بعد از فرماندهی کنترل نظامی را دارای دومین رتبه اهمیت دانست و گفت: « کشوری مانند آمریکا حدود ۵ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است اما حدود ۳۷ درصد از غذای دنیا را تولید می کند. کشورهای قدرتمند در زمینه تامین غذا نیز دارای قدرت هستند. و بعد از حوزه نظامی قدرتمندترین فرماندهی را در حوزه غذا دارند

ساداتی نژاد در توضیح شیوه نامه صادرات دام زنده گفت: « ما به ممنوعیت صادرات اعتقاد نداریم و امیدواریم که هیچگاه مجبور به ممنوع کردن صادرات نشویم و بتوانیم بازار داخلی را به کمک عوارض و واردات کنترل کنیم. ولی تجربه سال گذشته نشان داد که هنوز فضای بازار ایران برای این مدل اقدام آماده نیست. این روش کنترل بازار به وسیله عوارض و واردات، در حوزه غذا در کشور ما کمی زمان‌بر است. چرا که واکنش بازار در حوزه غذا به شدت لحظه‌ای است.»

وی تصریح کرد:« این که در شیوه نامه صادرات دام زنده اختیار اعطای مجوز صادرات به سازمانهای جهاد استانی سپرده شده است به دلیل پیشگیری از وقوع امضاهای طلایی است.  به طور کلی سیاست ما در وزارت جهاد لغو اختیارات گسترده است. ما در طی سال گذشته بالای ۶۰ اختیار را واگذار کرده ایم. اما با وجود در تفویض اختیار به استان‌ها، همچنان اهلیت سنجی برای صادرات توسط سامانه جامع تجارت انجام می شود. و هر کسی نمی تواند دام زنده صادر کند. البته هنوز سازمانهای جهاد استانی به این سامانه دسترسی ندارند. درخواست آن را مطرح کرده‌ایم که وزارت صمت برای سی و یک استان ما به سامانه جامع تجارت دسترسی ایجاد کند. ولی تا آن زمان از طریق دفتر توسعه صادرات خود ما، این اهلیت سنجی انجام خواهد شد.»

وی تاکید کرد:« در این ارتباط،  نماینده تشکل ها در کمیته اصلی فنی حضور خواهد داشت و از کمک و مدیریت آنها استفاده می شود.»

وزیر جهاد کشاورزی در توضیح استفاده از ظرفیت تشکل ها برای تنظیم تولید و بازار گفت:« من به شدت به واگذاری کار به تشکل ها معتقدم و امیدوارم که این اتفاق در دولت ما به طور کامل انجام شود. ولی مانند بسیاری امور دیگر در اجرای این کار نیز موانعی وجود دارد. بعضی از این موانع از طرف دولت، و بعضی از آنها از طرف تشکل ها ایجاد شده اند که باید حل شوند. باید درهر حوزه تنها یک اتحادیه وجود داشته باشد که من بتوانم با آنها گفتگو کنم. مطالبات آنها را متوجه شوم و آن اتحادیه نیز بتوانند در مقابل وظیفه ای که به عهده می گیرد پاسخگو باشد که در حال حاضر چنین شرایطی وجود ندارد.»

اهمیت خروج واردات نهاده های دام و طیور از انحصار

ساداتی نژاد در ارتباط با عدم امکان رقابت در بازارهای جهانی برای تولید کننده و شکست پروژه صادرات گفت:« نگاه ما این بود که بعد از طرح مردمی سازی یارانه ها صادرات را آزاد کنیم و بازار عوارض و واردات کنترل کنیم. در حال حاضر نیز با آزادی صادرات دام زنده، ممنوعیت صادراتی دیگری وجود ندارد. در حال حاضر مشکل بسیاری از صادر کنندگان ما قیمت پایه صادراتی و گمرکی و همچنین بحث بازگشت ارز است. البته اگر در این زمینه به مشکلی بر بخوریم، تجربه دنیا اعطای  مشوق صادراتی است.»

وی خاطرنشان کرد:« دولت هیچ عوارض  جدیدی بر صادرات وضع نکرده است. اینها عوارضی هستند که در قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوب شده اند، و لغو آن در اختیار دولت نیست. با توجه به اینکه مصوبه قانونی در این زمینه وجود دارد، این مسئله یا باید از طریق مجلس، و یا از طریق سران قوا حل شود. در حال حاضر در این زمینه در حال مذاکره هستیم.»

ساداتی نژاد با اشاره به تجربه اختصاص یارانه به واردات برای اولین بار در دنیا در سال ۹۷، در ارتباط با پیامدهای ارز ترجیحی برای تولید گفت: «در حال حاضر تولید کنندگان ما هنوز ازاسترس حذف ارز خارج نشده‌اند. ولی این اتفاق در میان مدت به نفع بخش کشاورزی خواهد بود. به نظر من با تولد ارز۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷، بزرگترین ضربه ‌را صنعت کشاورزی تحمل کرد. چرا که سرمایه گذاری از حوزه کشاورزی خارج و وارد حوزه واردات شد. در نتیجه بخش کشاورزی و تولید رقابتی در این سال‌ها ضعیف شد. ازهمین رو می توانیم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را به انقلاب بهره وری در صنعت دام و طیور تعبیر کنیم که به طور  طبیعی، در کوتاه مدت مشکلاتی برای مصرف کننده، تولید کننده و صادر کننده به وجود خواهد آورد. همانطور که امروزه ما شاهد این مشکلات هستیم.»

وی ادامه داد: «با اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها و حذف ارز ترجیحی یارانه از روی نهاده های دامی برداشته شد و این باعث بالا رفتن قیمت ها شد. این به معنی گرانی کردن مواد غذایی نبود، بلکه این افزایش قیمت ها به دلیل برداشتن یارانه از روی نهاده ها اجتناب ناپذیر بود. آنچه که ما باید از آن صیانت می کردیم و کردیم، این بود که در شرایطی که جهان با بحران امنیت غذایی دست و پنجه نرم می کند، از تولید و تأمین مواد غذایی برای مردم صیانت کنیم که این کار را انجام دادیم

سرنوشت نامعلوم حمایت‌های دولتی از مرغ آرین/ چرا جوجه های آرین خریدار ندارند؟

وی با تاکید بر نقش پررنگ تولیدکنندگان و پرورش دهندگان دام و طیور در تحقق این امنیت غذایی اذعان داشت: « جا دارد به شرف تولید کننده ایرانی از این بابت درود بفرستیم که با وجود اینکه در این برهه زمانی تولید نه تنها اقتصادی نبود بلکه با زیان همراه بود، غیزتمندانه پای تولید غذای مردم کشورخود ایستاد و از کمبود مواد غذایی در کشور جلوگیری کرد.»

وی در تاکید لزوم حفظ امنیت غذایی مردم کشور در کنار سیاستهای امکان تداوم تولید گفت: « ما ذخیره های کالاهای اساسی خود را در حد عالی و ایده ال نگاه داشته ایم. صادرات با دقت کنترل می شود که آسیبی به امنیت غذایی داخل کشور وارد نیاورد. اما این صادرات باید برای تداوم تولید وجود داشته باشد.»

وزیر جهاد کشاورزی در توضیح عدم توفیق دولت در وعده های خود به پرورش دهندگان دام و طیور در آغاز طرح مردمی سازی یارانه ها به خبرنگار دامیران گفت: «ما ۲۰ همت نقدینگی برای کمک به دامدار و مرغدار در قالب تسهیلات بعد از حذف ارز ترجیحی در نظر گرفتیم که تاکنون نه و نیم همت آن تخصیص داده شده است. این به این معنی است که تاکنون ۹۰ هزار نفر ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از دولت تسهیلات طرح مردمی سازی را دریافت کرده اند.»

وزیر جهاد: تشکل ها باید متحد و پاسخگو باشند/ ادامه ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان
وزیر جهاد: تشکل ها باید متحد و پاسخگو باشند/ ادامه ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان

وی اذعان داشت: « من سختی کار با بانک ها و دریافت تسهیلات از آنها را رد نمیکنم ولی احساس می کنم بانک کشاورزی در این زمینه خوب عمل کرده است. البته قرار بر این بود که سایر بانکها طبق قانون برنامه ششم، ۱۵ درصد از تسهیلات خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند که این محقق نشد. این انتقاد به سیستم بانکی کشور وارد است ست. البته این طرح همچنان ادامه دارد و ما تا پایان اعتبار این بیست همت این تسهیلات را اعطا می کنیم. ولی انتظار ما نیز این است که دامداران و مرغداران این تسهیلات را خرج بهره ور کردن تولید خود کنند.»

ساداتی نژاد همچنین در ارتباط با پرداخت نهادهای تولید کنندگان بر مبنای قیمت ارز ترجیحی تا قبل از بیست و یکم اردیبهشت ماه گفت: « این در ستاد تنظیم بازار مصوب شده است. این تعهد بر عهده دولت است و می پذیریم که در پرداخت آن تاخیر به وجود آمده است. اما حتماً این نهادها در اختیار پرورش دهندگان قرار خواهد گرفت. امیدوارم که در همین هفته نحوه انجام آن نیز به دامداران ابلاغ شود.» وی تاکید کرد: «همانطور که وعده داده شده بود، معوقات و چک‌های برگشتی نیز در ارتباط با دامداران اعمال نمی شود.»

مصرف تخم مرغ و تناقض های آماری مدیران دولتی و تشکلی

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به گلایه تولیدکنندگان به دلیل عدم حذف قیمت های دستوری بعد از طرح اصلاح نظام یارانه ها گفت:« من وجود قیمت های دستوری را قبول ندارم ولی همانطور که مستحضرید ما در شرایط اقتصادی ویژه ای به سر میبریم و زمانی که ما اصلاح اقتصادی در حد هدفمند کردن یارانه ها انجام می دهیم نمی توانیم بازار را به حال خود رها کنیم. اگر در هر کجای دنیا چه اصلاحی انجام می شد حتماً چنین نظارت هایی نیز وجود داشت. در این مقطع ما ناچار به حمایت از مصرف کننده نیز هستیم. به نظر ما کالابرگ الکترونیکی باید حتماً اجرایی شود. شخص آقای رئیس جمهور نیز به ارائه کالابرگ الکترونیک تاکید داشتند اما زیر ساخت آن وجود نداشت. بر اساس صحبت ها و گزارش های وزیر اقتصاد، امیدوار به اجرایی شده هر چه سریعتر این طرح هستیم و امیدواریم تولید نیز از این اتفاق استقبال کند.»

واردات نهاده و خوراک دام بومی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: «در حال حاضر هیچ محدودیتی برای واردات نهاده ها وجود ندارد. هر وارد کننده، تشکل،  اتحادیه و یا زنجیره‌ای که بخواهد میتواند اقدام به واردات نهاده کند. هیچ انحصاری برای فرد یا گروه خاصی وجود ندارد. سامانه بازارگاه روی فروش نهاده ها به شدت فعال است و حتی به سمت رقابتی شدن نیز حرکت می کند و برخی واردکنندگان قیمت نهاده های خود را در سامانه بازارگاه پایین تر اعلام می کنند.»

وی خاطرنشان کرد: « با این وجود ما باید به سمت تهیه خوراک دام داخلی و بومی حرکت کنیم و از وابستگی صددرصدی به واردات خارج شویم. به عنوان مثال صحبتی که می شود این است که ممکن است برخی از نژادهای بومی مانند گاو سیستانی تولید شیر کمتری نسبت به هلشتاین داشته باشند ولی با توجه به نوع تغذیه ای که از ضایعات بومی دارند، ممکن است بسیار اقتصادی‌تر عمل کنند.»

ساداتی نژاد در نهایت تاکید کرد: « طرح مردمی سازی یارانه ها اقدام شجاعانه ای بود که روی سفره مردم، آن هم نه فقط یک کالا، بلکه چندین قلم کالا اعمال شد. اقتصاد دانان در این رابطه کم صحبت کردند چون به هر حال بالارفتن قیمت ها هیچ کس رو خوشحال نمیکند. . به دلیل حساسیت این موضوع کسی زیر بار انجام این جراحی اقتصادی نمی رفت ولی آثار این اتفاق در میان مدت و بلند مدت بسیار برای اقتصاد ما اهمیت دارد.»

وزیر جهاد: تشکل ها باید متحد و پاسخگو باشند/ ادامه ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هفده − شش =