چرا گوشت قرمز گران شد؟ گفتگوی اختصاصی با منصور پوریان
چرا گوشت قرمز گران شد؟ گفتگوی اختصاصی با منصور پوریان

دامیران بررسی می کند:

چرا گوشت قرمز گران شد؟

در روزهای گذشته بازار گوشت قرمز در کشور دچار التهاب شدیدی شد که واکنش جدی فعالان صنفی و رسانه ها را برانگیخت

فایل صوتی این مصاحبه را گوش کنید

در پی اعلام مدیران اصناف مرتبط با تولید دام سبک در کشور، مبنی بر زایش و تولید بره  مازاد بر نیاز کشور، و همچنین درخواست گشوده شدن راه های صادرات با هدف جلوگیری از ضرر و زیان دامدار، برخی به بهانه اعطای مجوز صادرات دام از سویی و  شایعات احتمال حذف ارز ترجیحی اختصاص یافته به نهاده های دامی (که البته متعاقبا از سوی دولت تکذیب شد) از سوی دیگر،  با ایجاد ناامنی روانی باعث افزایش قیمت گوشت شده و بحث واردات گوشت گرم و دام زنده را مطرح کردند.

بر اساس بررسی‌های میدانی امروز  قیمت لاشه گوسفند درب مغازه بین ١۴٢ تا ١۴۶ تومان، شعب عمده فروشی ١٣۶ هزار تومان، ران گوساله حدود ١٨٠ هزار تومان، سردست گوساله ١٧٠ هزار تومان، فیله گوساله ٣٣٠ هزار تومان، راسته گوساله ١٨٠ هزار تومان، ران گوسفند ١٨۴ هزار تومان، سردست گوسفند ١٨٠ هزار تومان، گردن گوسفند ١۴٢ هزار تومان و راسته مغز بی استخوان گوسفندی ٢٩٠ هزار تومان بوده است.

شیطنت مافیا؛ علت اصلی گرانی گوشت

افشین صدر دادرس، مدیر عامل اتحادیه دام سبک کشور در گفتگویی با خبرگزاری مهر دلیل گرانی گوشت در روزهای اخیر را شیطنت مافیا دانست و تصریح کرد: « علت اصلی گرانی وجود دلالان و واسطه‌ها و مافیای گوشت است که به دنبال افزایش قیمت گوشت قرمز هستند و بتوانند از شرایط ایجاد شده و حساسیت مسئولان نسبت به افزایش قیمت کالاهای اساسی سوءاستفاده کنند.»

وی افزود: « جمعیت دام در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، ایلام و خوزستان و حتی در برخی از مناطق لرستان و همدان زیاد است همچنین در مناطق مرکزی و شرقی کشور نمی‌توانیم بگوییم دام نیست اما میزان آن به اندازه فصل است.»

به گزارش خبرنگار دامیران به نقل از مهر، افشین دادرس در این رابطه گفت: «در حال حاضر هم شرکت پشتیبانی امور دام در حال رایزنی برای واردات گوشت گوساله، گوشت گوسفندی و دام زنده است. واردات گوشت گوساله امکان پذیر است اما واردات گوشت گوسفندی و دام زنده توجیه اقتصادی ندارد.»

وی افزود: «افزایش قیمت دام زنده به میزانی نبوده که تأثیر زیادی روی قیمت گوشت داشته باشد و افزایش قیمت گوشت بیشتر به دلیل اقدامات دست‌اندرکاران بازار است.»

این فعال صنفی ادامه داد: «از مهرماه که مصوبه صادرات صادر شد میانگین قیمت دام زنده حدود ۵۵ هزار تومان بود و در حال حاضر به ۶٠ تا ۶١ هزار تومان رسیده که این اختلاف حدود ۵ هزار تومان بیشتر نیست اما قیمت گوشت قرمز از کیلویی ١٢٠ هزار تومان به ١۶٠ هزار تومان و حتی قیمت‌های بالاتر رسیده است. بنابراین ۵ هزار تومان افزایش قیمت دام زنده تناسبی با ٣٠ تا ۵٠ هزار تومان افزایش قیمت گوشت قرمز ندارد و نشان دهنده شیطنت مافیای بازار گوشت است.»

صادرات دام برای خروج دامدار از ضرر

وی تصریح کرد: «بهانه دیگری که ممکن است برخی افراد عنوان کنند بحث صادرات دام زنده است در حالی که در چهار ماه گذشته میزان صادرات دام زنده آنقدر ناچیز بوده که نسبت به جمعیت دام زنده کشور اصلاً به حساب نمی‌آید و علاوه بر این در مسیر صادرات کارشکنی‌های زیادی می‌شود و روند آن بسیار کند است. بنابراین نمی‌تواند در افزایش قیمت گوشت مؤثر باشد».

تولید دام، بسیار بیشتر از نیاز کشور

به عقیده رئیس شورای تامین دام کشور نیز افزایش قیمت گوشت در روزهای اخیر بیشتر دلایل روانی داشت است. منصور پوریان در این رابطه به در گفتگوی اختصاصی به خبرنگار دامیران گفت:« قیمت واقعی گوشت این نیست که در فروشگاه های کشور مشاهده می کنیم. چراکه ما افزایش قیمت دام نداشتیم. و میانگین قیمت دام روی کیلویی ۶۰ هزار تومن در بخش بره نر در حال گردش است. مسلما  سایر اقلام دامی مانند میش پیر، میش، بره نر لاغر، بز و بزغاله قیمت پایینتر از ۵۵ هزار تومان داشته‌اند. مقدار عرضه نیز کم نبوده است. ولی با ایجاد فضای روانی شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم.»

پوریان انسداد محورهای مواصلاتی در پی بارش های اخیر را یکی از دلایل دامن زدن به افزایش قیمت گوشت دانست و گفت: «به دلیل بارش برف و باران در راه های مواصلاتی، امکان انتقال دام و گوشت به بازار محدود شده بود و به دلیلی بدی آب و هوا بارها مدتی معطل ماندند». رییس شورای تامین دام کشور با تاکید بر عرضه زیاد گوشت به بازار، این افزایش قیمت را ماندگار ندانست. وی توضیح داد: «این افزایش قیمت به نظر ماندگار نمی آید چرا که نسبت عرضه به تقاضا بیشتر است. البته بدون شک عده ای نیز تلاش می‌کنند که از این فضا برای کسب منافع استفاده کنند.»

یکی دیگر از بحث های مطرح شده در روزهای اخیر قدرت خرید پایین مردم، و رکود در بازار گوشت، مرغ و ماهی بر اثر عدم توانمندی در تامین هزینه های این اقلام توسط مردم است. بر همین اساس گزینه واردات گوشت از کشورهایی مانند بلغارستان با قیمت ارزان برای استفاده مردم، و در ازای آن صادرات دام ایرانی به کشور های حوزه خلیج فارس با قیمت بالاتر مطرح شد.

منصور پوریان اما این گزینه را منطقی و عملی نمی داند. وی در این رابطه به دامیران گفت: «اول اینکه تعداد راس دام صادراتی ما بسیار محدود و کم است و همینطور ممکن است دامی که ما می‌خواهیم وارد کشور کنیم با بازار و ذائقه مردم ما هماهنگی نداشته باشد. ما در حال حاضر از نظر دام و تولید گوشت در کشور مشکلی نداریم. با توجه به شیوع بیماری کرونا و به تبع آن کاهش مصرف گوشت و از سوی دیگر زایش و تولید قابل قبول دام در کشور، نیاز داخل به گوشت به طور کامل تامین بوده و هیچ نیازی به واردات گوشت احساس نمی شود. ما حتی در صورتی که تا ۲ میلیون راس دام را از کشور صادر کنیم، باز هم در کشور با کمبود دام و گوشت مواجه نخواهیم شد و بازار داخلی ما مشکلی نخواهد داشت چرا که در حال حاضر جمعیت دامی ما بالاتر از نیاز کشور است.»

اتحاد مزارع، رمز ماندگاری در صنعت میگوست/ تاثیرات اجتماعی سایتهای پرورش میگو

وی در ادامه تصریح کرد:« صحبتی که در رابطه با فروش گرانتر دام به کشورهای حوزه خلیج فارس و واردات گوشت از کشورهای شمالی با قیمت مناسب تر به میان می آید بر اساس اطلاعات اشتباه است. در حال حاضر قیمت دام زنده، چه دام ترک، چه دام گرج، و چه دام ارمنستان با دام های ایرانی به یک میزان است و دام ارمنستان نیز در حال حاضر به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود. من تاکید می‌کنم که امروز میزان تولید دام ما زیاد است و هیچ نیازی به واردات دام زنده و یا گوشت گرم احساس نمی شود. ممکن است در بخش هایی  نیاز به واردات گوشت یخی برای مصارف صنعتی و یا آموزشی وجود داشته باشد ولی برای تامین گوشت سفره مردم کشور درحال حاضر هیچ نیازی به واردات نداریم. گوشت موجود در بازار کشور بسیار زیاد است و به این زودی ها جذب بازار مصرف نخواهد شد»

تامین علوفه، شرط اصلی ثبات در بازار گوشت

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت گوشت در روزهای اخیر عدم تمایل دامداران به ذبح دام در پی بارش های اخیر و امید به در اختیار داشتن مراتع غنی در آینده نزدیک دانسته شده است.

منصور پوریان اما با رد این نظریه، به دامیران گفت: «در حال حاضر قیمت بره پروار بالا رفته است و دامدار های ما به سراغ پرواربندی رفته اند. این به نوبه خود اتفاق خوبی است ولی ما باید دامدار را با تأمین به موقع علوفه با قیمت منطقی حمایت کنیم. تصمیم‌گیرندگان کشور ما باید علوفه را با قیمت مناسب چه در بخش دولتی و چه در بخش آزاد در اختیار دامدار قرار دهند. زمانی که علوفه با قیمت مناسب چه از داخل کشور و چه از طریق واردات تأمین شود، بدون شک میزان تولید کشور افزایش پیدا کرده، قیمت گوشت نیز افت پیدا می‌کند.

رئیس شورای تامین دام کشور در نهایت تامین به موقع و به قیمت خوراک را راه تامین گوشت با قیمت مناسب برای سفره مردم دانست.

جهاد کشاورزی و تنظیم بازار گوشت

مدیر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نیز از عرضه انواع گوشت قرمز با قیمت های مناسب در روزهای پایانی سال به منظور تنظیم بازار خبر داد..

ابهام در شیوه نامه صادرات دام زنده/ صادرات دام به کندی پیش می رود

به گزارش دامیران  به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ابراهیم زارع درباره تصمیمات و تدابیر کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی برای ثبات بازار در اسفند ماه گفت: «بر اساس آخرین تصمیمات کارگروه تنظیم محصولات کشاورزی مقرر شد گوشت قرمز گوسفند منجمد، گوساله منجمد و گوساله گرم در سراسر کشور و گوشت گوسفند گرم در سطح تهران توسط شرکت پشتیبانی امور دام در روزهای پایانی سال و ایام نوروز توزیع شود».

وی پیش بینی کرد قیمت گوشت قرمز منجمد حدود ۱۵ درصد کمتر از قیمت گوشت گرم در بازار عرضه شود.

زارع تاکید کرد: «قیمت گوشت قرمز گرم نیز با قیمت مناسب قابل عرضه خواهد بود.»

وی در ادامه اظهار داشت: گوشت مرغ منجمد بر اساس همان قیمت مصوب قبلی توسط شرکت پشتیبانی امور دام در بازار توزیع و قیمت انواع گوشت قرمز نیز در کارگروه تنظیم بازار به زودی نهایی و مصوب می شود.

مدیر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که کمبودی در تامین گوشت قرمز وجود ندارد، گفت: «امسال با مازاد کشتار و عرضه گوشت قرمز مواجه ایم. برای تامین ذخایر استراتژیک، اولویت با خرید گوشت تولید داخل است و در صورتی که از محل تولید داخل امکان تامین نباشد، شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به واردات می کند.»

زارع گفت: «دولت ابزاری هایی برای کنترل قیمت کالاها دارد و یکی از این ابزارها عرضه به موقع محصول در بازار است. وزارت جهاد کشاورزی تلاش می کند از طریق همکاری و مذاکره با تشکل ها برای تنظیم بازار محصولات اساسی در ایام نوروز اقدام کند ضمن اینکه وزارتخانه طی جلساتی به شرکت های قطعه بندی گوشت پیشنهاد داده قیمت هایشان را کاهش دهند.»

وی درباره برخی شایعات در مورد قیمت گوشت قرمز گفت: دلالان با شایعه پراکنی در فضای مجازی، ایجاد التهاب و تحریک خرید مردم و هجوم آنان به بازار به نوعی می خواهند قیمت سازی و درآمدزایی کنند و به اهداف خود برسند و این درحالی است که در کشور به هیچ عنوان با کمبود گوشت قرمز مواجه نیستیم و قیمت ها مشخص هستند.»

با تمام این احوال و تاکید غالب مدیران تشکل های صنفی مرتبط بر ثبات قیمت گوشت و فراوانی آن در بازار قیمت گوشت همچنان خارج از کنترل و بالاتر از حد انتظار بوده و هیچ یک از مصاحبه های انجام شده موفق به از بین بردن حباب قیمتی گوشت قرمز نشده اند. با توجه به نزدیکی عید نوروز و احتمال افزایش تقاضا در بازار به نظر می رسد ابزارهای نظارتی دولت برای تنظیم قیمتها آن طور که باید و شاید کارا نبوده و مافیای گوشت همچنان برقیمت و بازار این محصول فرمانروایی می کند.

چرا گوشت قرمز گران شد؟ گفتگوی اختصاصی با منصور پوریان

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

3.7/5 - (4 امتیاز)

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

2 − 1 =