کاهش تولید جوجه یک روزه به۹۵ میلیون قطعه/ مشکلی در تامین مرغ نخواهیم داشت
کاهش تولید جوجه یک روزه به۹۵ میلیون قطعه/ مشکلی در تامین مرغ نخواهیم داشت

عضو هیات رییسه انجمن جوجه یک روزه:

کاهش تولید جوجه یک روزه به۹۵ میلیون قطعه/ مشکلی در تامین مرغ نخواهیم داشت

اختصاصی دامیران- محمد کریم فکوری: دولت هیچ مدیریت و حمایت درستی روی صنعت طیور نداشت. هیچ توجهی به نظرات کارشناسی ما نداشتند و در نهایت کاهش تولید جوجه تصمیم خود انجمن بود. چرا که ما میزان مصرف مردم در بازار را می شناسیم و بر همان اساس تولید خود را تنظیم کرده و در آینده نیز همین روال را ادامه خواهیم داد.

فکوری، در ارتباط با آمار تولید جوجه به خبرنگار دامیران گفت: با توجه به عدم پاسخگویی مسئولین به خواسته های صنعت و زیان سنگینی که بیش از ۸ ماه بر دوش صنعت تولید جوجه یک روزه سنگینی می کرد، انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه، تصمیم به جمع آوری و کنترل تولید گرفت که به لطف خدا باعث شد بازار به ثبات برسد.

وی گفت: در حال حاضر هم قیمت مرغ و هم قیمت جوجه یک روزه به قیمت مصوب رسیده است. امروز قیمت جوجه یک روزه ۱۵ هزار تومان است. البته این قیمت شامل جوجه آرین نمی شود و جوجه آرین همچنان زیر ۱۰ هزار تومان معامله می شود و زیان ده است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بازار مرغ نیز برای مصرف کننده متعادل است. مرغ به وفور در بازار وجود دارد و مشکلی برای تامین مرغ در آینده نخواهیم داشت.

عضو هیات رئیسه انجمن جوجه یک روزه در پاسخ به این سوال خبرنگار دامیران که آیا تصمیم کاهش تولید جوجه یک روزه از طرف دولت بوده است گفت: از نظر ما دولت هیچ مدیریت و حمایت درستی روی صنعت طیور نداشت. هیچ توجهی به نظرات کارشناسی ما نداشتند و در نهایت این کاهش تولید تصمیم خود انجمن بود. چرا که ما میزان مصرف مردم در بازار را می شناسیم و بر همان اساس تولید خود را تنظیم کرده و در آینده نیز همین روال را ادامه خواهیم داد.

قیمت گذاری دستوری ادامه دار نیست

فکوری میزان تولید ماه آینده جوجه یک روزه را  ۹۵ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: این تعداد کاملا پاسخگوی نیاز کشور خواهد بود.

دولت علائم هشدار فاجعه در تولید جوجه یک روزه را جدی بگیرد

وی در پاسخ به نگرانی های مطرح شده در خصوص کمبود مرغ در بازار آتی گفت: عده ای به دنبال ایجاد فضای ناسالم در تولید و تامین گوشت مرغ و ایجاد نگرانی برای کمبود مرغ در آینده هستند. از سوی دیگر گروهی به بهانه ایجاد اشتغال در کشتارگاه ها به دنبال گرفتن مجوز صادرات مرغ هستند.

آمار دقیق مرغ و تخم‌مرغ در سامانه سماصط موجود است و میزان کمبود و بیش بود این محصولات قابل ارزیابیست. اوج مصرف مرغ در روزهای آخر اسفند ماه و عید نوروز است که همانطور که مشاهده می شود بازار گوشت مرغ از ثبات برخوردار است و قیمت مرغ ازقیمت مصوبی که مورد تایید ما هم نیست بالاتر نرفته است.

فکوری ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور از ما تضمین خواست که برای بازار عید و شب عید با کمبود مرغ مواجه نباشیم. ما در شرایطی که صادرات مرغ آزاد نباشد این را ضمانت کردیم. چرا که صادرات مرغ در شرایطی که ۹۹ درصد نهاده ما وارداتیست مزیتی برای کشور ندارد.

وی در نهایت با گلایه از عدم کارآمدی دولت در حل مشکل کمبود کنجاله سویا گفت: در ارتباط با مسأله کمبود کنجاله سویا در بازار نیز دولت نه تنها مشکلی را حل نکرد، بلکه با ایجاد شرایط رانتی که من هم در حضور وزیر جهاد کشاورزی، هم در مجلس شورای اسلامی و هم در سازمان بازرسی کل کشور مطرح کردم، مسائل را بغرنج تر و فشار را روی اقتصاد صنعت، خانوار و کل کشور بیشتر کرد.

کاهش تولید جوجه یک روزه به۹۵ میلیون قطعه/ مشکلی در تامین مرغ نخواهیم داشت

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سه × دو =