عدم تطابق خون کره اسب و مادیان
عدم تطابق خون کره اسب و مادیان
post

عدم تطابق خون کره اسب و مادیان

این بیماری یک ناهنجاری خونی است و بیشتر در کره هایی که آنتی بادی ضد گروه های خونی Aa و Qa را از طریق کلستروم دریافت می کنند و این آتنی بادی سبب همولیز و آگلوتیناسیون اریتروسیت های کره می شود. این آتنی بادی ها در ۳ ماه آخر آبستنی میزان بالایی داشته و یک هفته  بعد زایمان به پیک می رسد.

علائم شامل آنمی، بی حالی، زمین گیری، تاکی کاردی و تاکی پنه، زردی و هموگلوبینوری، عدم توانایی مکیدن شیر و در نهایت در موارد شدید دیس پنه و تشنج و مرگ می باشد.

از دلایل مرگ و میر می توان به kernicterus و نارسائی کبدی اشاره کرد.

برای تایید تشخیص از تست های coomb و تست همولیز با نمونه حاصل از کلستروم، سرم  مادیان و خون کره اسب انجام میشود.

تشخیص تفریقی در موارد مرگ غیر منتظره بدون علائم خاص شامل سپتی سمی نوزادان، سندرم عدم تطابق پذیری، تروما حین تولد، هیپوگلیسمی، عفونت هرپس ویروس می باشد.

برخی شرایط مستعد کننده این بیماری شامل در معرض قرار گرفتن مادیان در برابر گروه خونی بیگانه حین زایمان و یا حین آبستنی در اثر جراحات جفت و یا حتی تزریق پلاسما جهت جبران ایمنی مادری ناقص در کره اسب باشد. در فرم تحت جلد ممکن است بدون وجود زردی در اثر کلاپس کره اسب تلف شود.

عدم تطابق خون کره اسب و مادیان
انتخاب درمان در ابتدا از روی شدت علائم، سپس هماتوکریت صورت می گیرد

درمان ناهنجاری خونی در کره اسب

انتخاب درمان در ابتدا از روی شدت علائم، سپس هماتوکریت صورت می گیرد. در علائم بالینی متوسط (کمی بی حالی، تاکی کاردی متوسط، کمی عدم تحمل ورزش) تنها نیاز به جلوگیری از استرس های محیطی و تغذیه ای دارد اما در موارد شدید انتقال خون با خون کامل یا washed RBC و همینطور مایع درمانی با مایعات پلی یونیک و ایزوتونیک انجام می گیرد.

میتوکندری اسپرم بر تحرک و باروری در اسب ها چه اثری دارد ؟

در موارد شدید با علائم تاکی کاردی و زمین گیری و عدم مکیدن شیر انتقال خون به میزان ۱ الی ۴ لیتر انجام گرفته اما اگر بیش از ۴ لیتر استفاده شود سبب نارسائی کبدی کره اسب شده که در این صورت نیز می توان دفروکسامین (۱g هر ۱۲ ساعت SC) تزریق نمود.

از مشکلات دیگر  با پیش آگهی ضعیف kernicterus بوده که می توان تعویض خون در صورت بیلی روبینمی شدید انجام داد.

عدم تطابق خون کره اسب و مادیان
تا ۳۶ ساعت بعد از تولد نباید کره اسب از شیر مادیان استفاده نمود

کنترل ناهنجاری خونی در کره اسب

تا ۳۶ ساعت بعد از تولد نباید کره اسب از شیر مادیان استفاده نمود. بنابراین برای تغذیه، روزانه ۱۰ لیتر شیر مادیان دیگر به ازای هر ۵۰ کیلو وزن بدن، و یا حتی شیر بز و یا جایگزین های تجاری می توان استفاده کرد.

در این مدت هر ۳ الی ۴ ساعت جهت خروج کلستروم، شیر مادیان دوشیده شود. بعد از ۳۶ ساعت اول می توان اجازه به مکیدن شیر مادیان توسط کره اسب را داد.

اگر مادیان گروه خونی Aa و یا Qa منفی با نریان مثبت از نظر این دو گروه خونی کسی داده شود کره اسب مستعد خواهد بود اما بالعکس، کره مبتلا نخواهد شد.

با اندازه گیری تیتر این آتنی بادی ها در سرم و کلستروم مادیان در ماه آخر آبستنی ( ترجیحا ۳ الی ۵ هفته قبل از زایمان) اگر تیتر بالای ۱:۱۶ بود اجازه به مکیدن شیر نمی دهیم و اگر تیتر بین ۱:۲ تا ۱:۱۶ بود مجدد ۱ الی ۲ هفته قبل از زایمان ارزیابی شده که آیا تیتر افزایش یافته یا خیر.

عدم تطابق خون کره اسب و مادیان

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوازده + شش =