هر آنچه در انتخاب روغن خوراکی برای اسب باید بدانید
هر آنچه در انتخاب روغن خوراکی برای اسب باید بدانید

هر آنچه در انتخاب روغن خوراکی برای اسب باید بدانید

پرورش دهندگان و متخصصین تغذیه به دلایل مختلفی ممکن است تصمیم بر افزودن روغن به خوراک اسب داشته باشند. اصلی ترین دلیل افزودن روغن به خوراک افزایش کالری و انرژی در خوراک اسب می باشد. زمانیکه خوراک مبتنی بر علوفه و حتی کنسانتره نمیتواند انرژی مورد نیاز اسب را تامین کند می توان با افزودن منبع غنی انرژی مانند روغن کالری مورد نیاز را تامین نمود تا حیوان در تامین وزن خود دچار کمبود نشود.

در برخی از شرایط مانند زمانی که اسب دچار بیماری PSSM (Polysaccharide Storage Myopathy) است بررسی ها نشان داده اند که فراهم کردن انرژی از منابع چربی در خوراک سبب حرکت بهتر اسب شده و ماهیچه ها قدرت بهتری می یابند.

برای انتخاب منبع چربی مناسب ابتدا نگاهی تخصصی تر به روغن ها داریم. در نگاه تخصصی بخشی از چربی یا به عبارت دقیق تر گروهی از اسیدهای چرب تشکیل دهنده در چربی ها هستند که در سلامت پوست نقش ویژه دارند. این اسیدهای چرب شامل اسیدهای چرب لینولئیک و لینولنیک می باشند که مقدار و نسبت امگا ۶ و امگا ۳ در روغن ها متفاوت است. اسید لینولنیک به امگا ۶ و اسید لینولئیک به امگا ۳ معروف هستند.

امگا ۳در بدن در طی فرآیندی متابولیسمی با تبدیل شدن به اسید ایکوزاپنتائنوئیک، حمایت کننده و فعال کننده مسیرهایی است که القائ کننده آرامش و ریلکس بودن بدن اسب هستند.

در مقابل امگا ۶ در بدن با همان مسیر متابولیسمی به اسید آراشیدونیک تبدیل شده و موجب تحریک فعالیت مکانیسم های التهابی و تحریک سیستم ایمنی در زمان وقوع درد و موارد مشابه می شود.

اما چنانچه مقدار آن بدون تناسب با امگا۳ افزایش یابد موجب بروز التهابات بدون دلیل شده و نهایت خود آن منجر به بیماری می شود.  این تاثیرات نه تنها بر روی پوست که بر روی مفاصل، دستگاه گوارش، عضلات، اندامها و … تاثیر دارد.

اسب عرب (Arabian Horse)

از آن جاییکه این دو مسیر متابولیسمی در بدن با هم رقابت می کنند لذا نسبت مناسب بین دو اسید چرب از اهمیت به سزایی برخوردار است.

شما برای انتخاب روغن مناسب برای تامین انرژی اسب خود تنها کافیست به نسبت بین دو اسید چرب امگا ۳ و امگا ۶ در ترکیب روغنی مورد مصرف دقت کنید. این نسبت در روغن های مختلف متفاوت است.

برای درک بهتر نسبت مناسب امگا ۳(۳ω) و امگا ۶ (۶ω) در خوراک می بایست در ابتدا به نسبت این دو اسید چرب امگا در خوراک اصلی اسب که علوفه های مرتعی تازه مانند یونجه هستند، اشاره کنیم. سپس مقدار این دو اسیدچرب در یکی از روغن های گیاهی را بررسی نموده و در نهایت می توانید نتیجه گیری کنید چه روغنی کمتر باعث التهاب می شود و کدام آرام بخش می باشد. این نسبت در علوفه های مرتعی ۴ برای امگا ۳ و ۱ برای امگا ۶ است. یعنی امگا ۳ در خوراک ۴ برابر بیشتر از امگا ۶ است.

اما نسبت اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ درروغن گیاهی مانند ذرت معادل ۱ به ۶۰ می باشد و میتوان نتیجه گرفت روغن ذرت اصلا روغن مناسبی برای اسب نیست. چرا که مواد محرک التهاب بالایی را به بدن اسب در مقایسه با مواد آرام کننده وارد می کند.

چنانچه ورود مواد محرک التهاب زا به بدن اسب بالا باشد حیوان بدون داشتن مشکل خاصی دچار التهاب می گردد و این خود سر آغاز مشکل است. ترکییبات تولیدی از متابولیسم امگا ۳ که شامل اسید ایکوزاپنتائنوئیک می باشد کاهنده التهابات در بدن بوده و خنثی کننده تاثیر امگا ۶.

وجود هردو اسیدچرب برای بدن ضروری است اما نکته مهم نسبت این دو امگا در خوراک اسب می باشد.

 چنانچه این نسبت به طور نامناسبی تغییر یابد بازگشت آن به حالت صحیح مشکل می باشد. بنابراین برای انتخاب مکمل چربی خوراکی برای اسب بهتر است نسبت اسید چرب امگا ۳ به اسید چرب امگا معادل و حتی المقدور ۶ بیشتر باشد تا بدن اسب از حالت طبیعی خود خارج نشده و ما با طبعات نامناسب میزان بالای امگا ۶ و التهابات ناشی از آن مواجه نشویم.

نژادهای خونگرم و خونسرد اسب

دکتر وحیده حیدریان میری (مرکز تحقیق و توسعه فست کوک)
FASTCOOK Equine Research Center (FER)

هر آنچه در انتخاب روغن خوراکی برای اسب باید بدانید

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

3.3/5 - (29 امتیاز)

منبع: موسسه تحقیقات اسب کنتاکی

برای کپی کلیک کنید