پادتن شتر مانع ورود ویروس کرونا به سلول‌ها می‌شود
پادتن شتر مانع ورود ویروس کرونا به سلول‌ها می‌شود

متخصصان سوئدی: پادتن شتر، لاما و آلپاکا مانع ورود ویروس کرونا به سلول‌ها می‌شود

متخصصان سوئدی می‌گویند پادتن‌ های خاصی در گونه‌های شتر (گروهی از حیوانات شامل شتر، لاما و آلپاکا) کشف کرده‌اند که می‌تواند مانع ورود ویروس عامل کووید-۱۹ به درون سلول‌های انسانی شود.

گروهی از متخصصان سوئدی و مسئول این مطالعه معتقدند که این پادتنِ خنثی کننده یا «نانوبادی»، قابلیت آن را دارد که به عنوان یک درمان ضد ویروسی توسعه داده شده و برای مبارزه با این بیماری همه‌گیر که تاکنون باعث مرگ بیش از ۸۰۰ هزار نفر در سراسر جهان شده، مورد استفاده قرار گیرد.
آزمایشات روی این نانوبادی‌های موثر (قطعاتی از پادتن که به طور طبیعی در شترها تولید می‌شود و می‌تواند با بدن انسان سازگار شود) از ماه فوریه آغاز شد و در آن زمان محققان مؤسسه کارولینسکا در استکهلم به یک آلپاکای ۱۲ساله به نام «تایسون»، پروتئین اسپایک (سنبله) ویروس کرونا را تزریق کردند.

حتما بخوانید: صنعت اسب‌ داری حوزه بزرگ سرمایه‌گذاری است

بعد از۶۰ روز، نمونه‌های خون آلپاکا نشان داد که یک واکنش ایمنی قدرتمند در برابر پروتئین اسپایک صورت گرفته است.
در ماه ژوئن این گروه گزارش داد که آنها این نانوبادی‌ها را (که همانند پادتن‌ های انسانی به همان قسمت ویروس متصل می‌شود) از خون تایسون جدا کرده‌اند و توانسته‌اند در آزمایشات بعدی مانع از بروز عفونت شوند.
پادتن شتر مانع ورود ویروس کرونا به سلول‌ها می‌شود
پادتن شتر مانع ورود ویروس کرونا به سلول‌ها می‌شود
متخصصان اکنون این مطالعه را به اتمام رسانده و یافته‌هایی را گزارش داده‌اند که امیدوارند منجر به تحقیقات پیش-بالینی حیوانات شود و در مبارزه نهایی با ویروس کرونا و ایجاد مصونیت در انسان مورد استفاده قرار گیرد.
این گروه می‌گوید که این نانوبادی‌ها در مقایسه با پادتن‌ های معمول که گزینه درمان‌های خاص است، مزایای متعددی دارند. برای مثال اندازه آنها کمتر از یک دهم پادتن‌های معمولی است و در مقایسه معمولا با هزینه کمتری تولید می‌شوند.

حتما بخوانید: کاهش چشمگیر واردات اسب در سه سال گذشته

متخصصان سوئدی تنها گروهی نیستند که این قابلیت نانوبادی‌ها در آلپاکاها را مورد بررسی قرار می‌دهند. متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه کنتاکی هم در حال بررسی نانوبادی‌های تولید شده توسط سه آلپاکا به نام‌های «پسر بزرگ»، «چشم آبی» و «امپراطور» هستند.
به گزارش ایندیپندنت، جزئیات این آزمایشات در مجله «نیچر کامیونیکیشن» (Nature Communications) به چاپ رسیده است.

منبع: خبرآنلاین

 

مطالب مرتبط
پادتن شتر مانع ورود ویروس کرونا به سلول‌ها می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

دامیران