کاهش دمای بدن اسب های مسابقه
کاهش دمای بدن اسب های مسابقه

کاهش دمای بدن اسب های مسابقه

کدام روش بهترین و سریع ترین پاسخ را می دهد؟

اسب های مسابقه گاهی اوقات مجبور به تمرین در هوای گرم و شرجی می باشند. این شرایط سبب افزایش دمای بدن اسب می شود که می بایست پیش از آنکه موجب استرس در اسب گردد، به سرعت پایین آورده شود. روش های مختلفی برای خنک کردن اسب ها متداول است. این مقاله نتایج یک پژوهش تحقیقاتی در کشور ژاپن که چندین روش مختلف خنک کردن را مقایسه کرده است مرور می کند. پارامترهای مورد زمان مورد نیاز برای کاهش دمای سرخرگ ریوی از ۴۲ درجه در زمان تمرین به ۳۹ درجه یا کمتر و دمای رکتوم اسب ۳۰ دقیقه پس از شروع خنک کردن بودند.

روش های مورد مقایسه شامل:

استفاده از باد مشابه زمانی که اسب آرام قدم می زند

استفاده از باد با سرعتی دوبرابر حالت اول در حال قدم زدن

پاشیدن آب خنک (۱۰ درجه) هر سه دقیقه پشت اسب بدون دست کشیدن روی بدن اسب و استفاده از باد در مانند روش دوم

دوش آب معمولی ( ۲۶ درجه) روی بدن اسب به مدت نیم ساعت بدون تماس دست با بدن اسب و حرکت کردن اسب

در بین این روشها روش آخر یعنی دوش آب با دمای معمولی در مقایسه با دیگر روش ها در سریع ترین زمان توانست هم دمای رکتوم و هم دمای سرخرگ ریوی را کاهش دهد. و این روش روش موثر ترین روش کاهش دمای بدن اسب در دمای بالا و هوای مرطوب مشخص شد.

تمرین کردن قطعا همراه با عرق کردن می باشد. مقدار عرق تولید شده به فاکتورهای متعددی (دمای هوا، رطوبت محیط و سنگینی تمرین و…) مرتبط است. حداقل عرق تولیدی در طی تمرینات سبک حدود یک تا چهار لیتر در روز و برای تمرینات سنگین و پرفشار ۱۲-۱۴ لیتر در روز می باشد.

عدم تطابق خون کره اسب و مادیان

به این دلیل که حجم بالایی از عرق حاوی الکترولیت های بدن می باشد، لذا یکی از مهم ترین فاکتورهای مدیریت تغذیه ای اسب های ورزشی استفاده از مکمل الکترولیت مناسب می باشد. مکمل الکترولیت مناسب  برای اسب  در زمانی که عرق می کند ضروری است و به تغییر دما یا فصل ربطی ندارد. این مکمل روزانه یا با فاصله یک روز می بایست یرای اسب تامین شود.

گردآوری و تدوین: دکتر وحیده حیدیان میری (مرکز تحقیق و توسعه فست کوک)
کاهش دمای بدن اسب های مسابقه

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: Journal of Equine Veterinary

برای کپی کلیک کنید