کاهش رونق صنعت زنبورداری در خوزستان
کاهش رونق صنعت زنبورداری در خوزستان

کاهش ۵۰ درصدی تولید عسل در خوزستان، رونق صنعت زنبورداری نگاه ویژه مسئولان را می خواهد

رئیس اتحادیه زنبورداران خوزستان از کاهش بیش از ۵۰ درصدی تولید عسل در تابستان امسال در استان خبر داد.

امین کریمی رئیس اتحادیه زنبورداران خوزستان: تابستان امسال از هر کندو بطور میانگین ۲ تا ۳ کیلو عسل برداشت شد که با توجه به تعداد کندو‌ها و اینکه ۳۵۰ هزار کلنی در استان وجود دارد در مجموع ۷۰۰ تن عسل برداشت شده که نسبت به مدت مشابه پارسال شاهد کاهش بیش از ۵۰ درصدی این محصول بودیم.
برداشت عسل در خوزستان در ۳ فصل بهار (برداشت عسل اکالیپتوس)، تابستان (برداشت عسل کوهستان) و پاییز صورت می‌گیرد و بیشترین میزان برداشت این محصول در تابستان و بهترین آن عسل کوهستان است که زنبورداران پس از کوچ به ارتفاعات زاگرس برداشت می‌کنند که در حال حاضر برداشت این عسل تمام شده که از میزان پیش بینی شده خیلی کمتر است.

بیشتر بخوانید: زنبور عسل و زنبورداری صنعتی که باید حمایت شود

کریمی با اشاره به اینکه محصولات عسل شامل: عسل، گرده گل، ژل رویال، زهر زنبور، بره موم بوده که در ساخت دارو‌های ضد سرطان نیز از برخی محصولات عسل تولید شده است، بیان کرد: مجموع برداشت عسل در خوزستان در یک فصل خوب حداقل ۱۰ کیلو گرم است که این میزان برداشت  مناسب  بوده، ولی در سال‌های خشکسالی این تولیدات به ۶ کیلو کاهش داشته که باعث ضرر و زیان به زنبوردار می‌شود.
با توجه به هزینه‌های تولید و تورم موجود در کشور قیمت این محصول بین ۸۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است که با توجه به کیفیت هزینه  نیز فرق می‌کند و همچنین عسل‌های زیر ۸۰ هزار تومان سالم نبوده واز کیفیت خوبی برخوردار نیستند.
کاهش رونق صنعت زنبورداری در خوزستان
کاهش رونق صنعت زنبورداری در خوزستان

افزایش قیمت نهاده ها و کاهش حمایت از زنبورداری

این مقام مسئول با بیان اینکه تمام نهاده‌های زنبورداری اعم از جاری و ثابت مثل شکر، کندوی خالی و موم مورد استفاده در کندو‌ها و هزینه‌های حمل و نقل بیش از ۳۰۰ درصد افزایش داشته و در صورتی که هیچ حمایتی از این بخش وجود ندارد، تصریح کرد: عامل اصلی در روند کاهش تولید عسل در تابستان امسال در خوزستان تغییرات اقلیمی و حمایت نکردن دولت از بخش زنبورداری و اختصاص ندادن هیچگونه بسته حمایتی در زمینه زنبور داری در اعتبارات استانی است.
اعتبارات زنبورداری در بخش استانی سال‌ها است که  به صفر رسیده و در این قسمت نه توان تربیت زنبوردار جدید وجود داشته و اگر هم زنبور دار جدید وارد شود به همت خو او بوده است، چون در گذشته اعتباراتی مختص گسترش زنبورستان‌ها بوده و کلاس‌های خوبی برگزار می‌شد که با برگزاری آن‌ها  زنبورداران جدید و اشتغالزایی خوبی صورت گرفت، ولی در سال‌های اخیر اختصاص اعتبارات به شدت کاهش پیدا کرده است.
او نرسیدن به موقع نهاده شکر به زنبورداران را از دیگر موارد کاهش تولید عسل عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه بیشترین نیاز زنبورداران به شکر در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت به منظور تکثیر و بچه گیری از کندو‌ها و تولید ملکه است باید سهمیه مشخصی از شکر به این بخش اختصاص داده شود، اما به دلیل تلاقی با عید نوروز و تقاضای بالا، زنبورداران در تهیه آن دچار مشکل می‌شوند با وجود تمامی مشکلات در بخش زنبورداری در دهه اخیر بیش از ۱۰ پله در کشور صعود کردیم از مقام ۲۲ کشور به ۸ استان اول کشور ارتقا یافتیم.

بیشتر بخوانید: زهر زنبورعسل به کام بیماران شیرین می‌شود

افرادی که موفق به اخذ تسهیلات زنبورداری می‌شوند بجای استفاده این تسهیلات در بخش زنبور داری، این بودجه صرف کار‌های دیگر می‌کنند و تعداد افرادی هم که از این تسهیلات استفاده می‌کنند با ورود به این حرفه با مشکلات زیادی رو به روشده که قادر به ادامه نیستند، چون حلقه زنبورداری ناقص بوده و برنامه خاصی در این زمینه مدون نشده است.
با توجه به رشد بخش زنبورداری طی دهه‌های اخیر هنوز سرانه مصرف عسل در کشور بسیار پایین است که این باعث می‌شود در صنعت زنبورداری مثل  بقیه بخش‌ها مانند مرغداری و دام‌های سنگین گردش مالی بالا وجود نداشته باشد همچنین پایین بودن نقدینگی توان بخش را بشدت کاهش داده، بنابراین زنبورداری نیازمند توجه بیشتر دولت است.
دولت می‌تواند بسته‌های حمایتی درقالب  پروژه‌های جدیدی تعریف کند به خصوص در بخش کیک جایگزین گرده و مکمل‌هایی که در غذای زنبور به کار می‌رود حمایت‌های معنوی خوبی انجام می‌دهد، ولی از نظر مالی جز بصورت تسهیلات کاری انجام نداده است.
دولت و مسئولان استانی باید  زنبورداران را حمایت  کرده و مکان‌هایی برای  عرضه عسل احداث کرده تا زنبورداران بتوانند تولیدات خود را از طریق تشکل‌ها عرضه کنند و برنامه تبلیغی و تلویزیونی وبا حمایت بخش دولتی تدوین و تولید شود  تا مردم به خرید عسل روی آورند همچنین مراکز عرضه عسل باید آنقدر عرضه بالایی داشته باشند که نیاز مردم برطرف شده و تولیدات زنبور دار هم بفروش برود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

مطالب مرتبط
کاهش رونق صنعت زنبورداری در خوزستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دامیران