استفاده از نانوحباب در استخرهای پرورش ماهی خاویاری
استفاده از نانوحباب در استخرهای پرورش ماهی خاویاری
post

استفاده از نانوحباب در استخرهای پرورش ماهی خاویاری

محققان یک شرکت فعال در حوزه نانو موفق به تولید نانوحبابهایی شده‌اند که به گفته آن‌ها استفاده از این نانوحباب‌ در استخرهای پرورش ماهی‌های خاویاری تاثیر مثبتی روی روند پرورش این ماهی‌ها گذاشته است.

عارف دادگستر، مدیرعامل و بنیان‌گذار این شرکت اظهار کرد: از سال ۱۳۹۰ تحقیقات روی تولید حباب‌هایی با ابعاد بسیار کوچک در حد میکرون را آغاز کردیم، وقتی وارد این حوزه شدیم، اهمیت حباب‌های کوچکتر برای ما بیشتر نمایان شد.

در نتیجه قدم بعدی ما، تولید نانوحباب تعریف شد و پس از سه سال تحقیق به دانش فنی تولید نانوحباب دست پیدا کردیم. نتایج دستاوردهای ما موجب شد که در سال ۱۳۹۷ شرکتی را برای تجاری‌سازی این فناوری تاسیس کنیم.

وی افزود: پس از تاسیس شرکت پروژه‌ای را در حوزه پرورش آبزیان در شمال کشور شروع کردیم. در آن پروژه موفق شدیم با این فناوری میزان اکسیژن موجود در آب را افزایش دهیم که این موضوع موجب بهبود عملکرد در استخر ماهیان خاویاری شد.

در گام بعدی وارد حوزه آب و فاضلاب شدیم و سه سال قبل پروژه‌ای را به صورت پایلوت در تصفیه خانه فاضلاب قیطریه آغاز کردیم و پس از یک سال تلاش، نتایج بسیار خوبی به دست آوردیم.

مدیرعامل و بنیان‌گذار این شرکت تاکید کرد: یکی از مهمترین ویژگی‌های این فناوری آن است که ما با استفاده از آن می‌توانیم قطر حباب‌ها را به زیر ۲۰۰ نانومتر برسانیم، گاز را در این حباب‌ها حبس کرده و به نقاط مختلف مایع برسانیم.

بیشتر بدانید:

بیماری های ویروسی در پرورش ماهی

بیماری میکروبی داخلی ماهی ها

ویژگی دیگر این فناوری مساحت سطحی و فصل مشترک گاز و مایع است که هر قدر این مساحت بیشتر شود، توزیع گاز در محیط مایع بهتر انجام می‌شود.

عارف دادگستر درباره اعتبارسنجی نانوحباب‌های تولیدشده اظهار کرد: از دستگاه DLS برای اعتبارسنجی ابعاد نانوحباب‌های استفاده می‌شود، این دستگاه علاوه بر توزیع اندازه حباب‌ها، پتانسیل زتای این حباب‌ها را نیز مشخص می‌کند که نشان‌دهنده پایداری آن‌ها در محلول هستند.

دلایل گرانی ماهی از زبان رئیس سازمان شیلات کشور

یک روش چشمی هم برای سنجش حضور نانوحباب در محلول وجود دارد، با زدن ضربه به بطری، برای مدتی رنگ محلول شیری می‌شود که دلیل آن این است که نانوحباب‌ها به هم متصل شده و میکروحباب ایجاد می‌کنند که این میکروحباب‌ها شیری رنگ هستند.

بعد از مدتی دوباره میکروحباب‌ها به نانوحباب تبدیل شده و رنگ محلول به حالت اولیه باز می‌گردد.

وی آب و فاضلاب، شیلات و کشاورزی را از جمله بازارهای هدف این فناوری نام می‌برد که می‌توانند از مزیت‌های نانوحباب استفاده کنند.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایسنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=9563
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
استفاده از نانوحباب در استخرهای پرورش ماهی خاویاری

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

1 × 5 =