افزایش بهره‌وری صنعت آبزیان با تولید دو واکسن ایرانی
افزایش بهره‌وری صنعت آبزیان با تولید دو واکسن ایرانی

افزایش بهره‌وری صنعت آبزیان با تولید دو واکسن ایرانی

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دو واکسن در حوزه آبزیان به تولید رسید تا بهره‌وری این صنعت بیشتر شود.

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استرپتوکوکوزیس و لاکتوکوکوزیس اسامی این واکسن‌ها است که در مقابل عوامل باکتریایی پوشش محافظتی قابل قبولی را برای آبزیان ایجاد می کند. این دو واکسن که آبزیان را در مقابل عامل باکتریایی لاکتو کوکوزنیس مصون می‌کند با تلاشی دانش‌بنیانی در داخل کشور تولید شد.

تا پیش از این اغلب مزرعه داران از آنتی‌بیوتیک‌ها برای کنترل بیماری در ماهیان استفاده می کردند که متاسفانه رو به گسترش است؛ از این رو باید روش جایگزین برای کاهش مصرف آنتی بیوتیک تولید شود. این واکسن، آبزیان به ویژه ماهیان را از بیماری‌های باکتریایی خطرناک مصون می‌کند. طبق تحقیقات؛ مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک ابعاد ناخوشایندی دارد اما مصرف واکسن چنین نیست.

تا کنون نیاز کشور به واکسن استرپتوکوکوزیس و لاکتوکوکوزیس از طریق واردات تامین می‌شد. اما تولید آن در داخل کشور توانسته بخش زیادی از نیازهای داخل را مرتفع کند.

امنیت غذایی جزء اولویت‌های نخست نقشه جامع علمی کشور است و فناوری واکسن در حوزه آبزیان از مهمترین نقش‌آفرینان امنیت غذایی چه از نظر افزایش بهره‌وری در تولید پروتئین کشور و چه از نظر سلامت غذا در این حوزه محسوب می‌شوند.

یکی از نتایج گسترش مزارع تولید آبزیان در سطح جامعه، بروز بیماری‌های مختلف در این حوزه است که باید این بیماری‌ها به دو روش کنترل شود. یا با استفاده از روش‌های درمانی که عوارضی به دنبال خواهند داشت و جامعه و محیط‌زیست از آن متاثر خواهند شد؛ یا روش‌های پیشگیری مانند استفاده از واکسن‌ها که کمترین عوارض را برای جامعه انسانی و محیط‌زیست دارند.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با درک اهمیت تولید واکسن‌هایی برای پیشگیری و کاهش بیماری‌ها و مرگ‌ومیر آبزیان، از تلاش شرکت دانش‌بنیان دام طب کوشان برای تولید واکسن‌های کاربردی در این حوزه حمایت کرده است.

طبقه بندی ماهی ها

این مجموعه درصدد توسعه روش های پاک و پذیرفته شده بین المللی برای مبارزه با بیماری‌های آبزیان است. آمارها می‌گوید که هر سال عدد بالایی از بودجه دولت صرف خرید و تامین واکسن‌های مورد نیاز این صنعت می‌شود؛ اما اگر جامعه هدف، مصرف پیش بینی شده از این واکسن داخلی را به طور کامل جذب کنند معادل یک میلیون و هشتصد هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور رقم هواهد خورد. پیش بینی می‌شود هر یک از واکسن های صنعت آبزیان بین ۶ تا ۱۰ هزار لیتر در سال مصرف داشته باشد.

افزایش بهره‌وری صنعت آبزیان با تولید دو واکسن ایرانی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید