بهره برداری از بزرگترین کارخانه تولید خوراک آبزیان شرق کشور
بهره برداری از بزرگترین کارخانه تولید خوراک آبزیان شرق کشور

بهره برداری از بزرگترین کارخانه تولید خوراک آبزیان شرق کشور

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سبزوار از بهره برداری بزرگترین کارخانه تولید خوراک آبزیان شرق کشور همزمان با دهه ی مبارک فجر در شهرستان سبزوار خبر داد.

علی اصغر امانیان گفت: همراه با ۳۸ پروژه ی دیگر یکی از پروژه هایی که در ایام دهه فجر امسال در شهرستان سبزوار به بهره برداری می رسد، کارخانه خوراک آماده آبزیان با نام تجاری آبزی دانه است که ۱۰ هزار تن در سال ظرفیت دارد.

وی با اشاره به اینکه کارخانه در زمینی به مساحت ۴۱۴۷ متر مربع با زیربنای ۲۲۰۰ متر مربع در شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار واقع شده است، بیان کرد: صدور مجوزهای اولیه و عملیات اجرایی از سال ۱۳۹۷ آغاز و طی مدت سه سال، ساخت ابنیه و تاسیسات با هزینه ۶۰ میلیارد ریال وهمچنین خرید و نصب تجهیزات مورد نیاز با هزینه ۱۵۰ میلیارد ریال، تکمیل و به پایان رسید.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار با بیان اینکه تسهیلات اخذ شده تا این تاریخ ۲۲ میلیارد ریال و میزان اشتغال پایدار در زمان بهره برداری ۱۵ نفر به صورت مستقیم است، تصریح کرد: محصولات این کارخانه با بهره گیری از تکنولوژی اکستروژن تولید می گردد و از نکات اساسی در این روش تهیه و به کار بردن مقادیر مناسب نهاده ها، افزودنی ها یا پیوند دهنده های اجزاء خوراک به یکدیگر است تا محصول به مدت چند ساعت در آب دوام کافی داشته و استحکام فیریکی خود را از دست ندهد و همچنین با حفظ این خصوصیت بافت آن برای خوردن ماهیان نرم باشد.

بازار هدف این واحد تولیدی شامل انواع خوراک ماهیان گرمابی، سردآبی و خاویاری در سایزهای مختلف از لارو نیم گرمی تا ماهیان مولد ۹۰ کیلویی بوده و ضمن تامین همه نیاز آبزی پروران سبزوار بزرگ قادر به صدور به سایر شهرهای خراسان رضوی و حتی استان های واقع در شرق کشور است.

آب پرورش ماهی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

وی با بیان اینکه این کارخانه با هدف حمایت از آبزی پروران شهرستان و درراستای تکمیل زنجیره ارزش و توسعه توانمندی های بخش شیلات احداث شده و می تواند ضمن تسهیل دسترسی آبزی پروران سبزوار و خراسان رضوی به خوراک با کیفیت و تازه، هزینه های تولید ماهی را کاهش دهد، افزود: به عنوان مثال هزینه های مربوط به حمل و نقل و انبارداری به طور متوسط تا مبلغ ۱۰ هزار ریال در هر کیلو غذا کاهش خواهد یافت بنابراین با احتساب خوراک مصرفی آبزیان در سبزوار در سال ۱۳۹۹ به مقدار ۴۲۰۰ تن ، رقم صرف جویی در هزینه های تولید، بالغ بر ۴۲ میلیارد ریال می شود.

بهره برداری از بزرگترین کارخانه تولید خوراک آبزیان شرق کشور

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایلنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

10 + سه =