راه اندازی خط تولید واکسن ماهیان سردآبی
راه اندازی خط تولید واکسن ماهیان سردآبی

راه اندازی خط تولید واکسن ماهیان سردآبی

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از راه اندازی خط تولید واکسن بیماری (دهان قرمزی) در ماهیان سردآبی خبر داد.

دکتر احمد عرفان منش عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، گفت: توسعه تولید آبزیان برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن انسان از جمله اقدامات مهمی به شمار می‌رود به طوریکه در سیاست‌های کشور نیز به این موضوع اشاره شده است.
وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه تولید ۶۰۰ هزارتن ماهی در قفس مد نظر قرار گرفته شده است، گفت: از این رو می‌بینیم که در سیاست‌های کشور هم توسعه آبزی پروری گنجانده شده است.

بیشتر بدانید: بیماری های تغذیه ای و محیطی پوست ماهی در پرورش آبزیان

از آنجایی که منابع آبی کشور ما محدود است و چندسالی می‌شود که میزان این منابع ثابت باقی مانده است بنابراین در حوزه آبزیان می‌بایست آبزی پروری را در پیش بگیریم.
وی با تاکید بر اینکه زمانیکه آبزی‌پروری توسعه پیدا می‌کند قاعدتاً مشکلات آن نیز با این صنعت توسعه پیدا می‌کند، گفت: از این رو باید به فکر رفع این مشکلات بر سر راه توسعه آبزی پروری باشیم به طوریکه باید موضوع مورد مداقه توسط افراد علمی کشور قرار بگیرد.
اکنون این تحقیقات در مرکز رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران توسعه پیدا کرده و به مرحله‌ای رسیده که به صنعت خدمات رسانی کند.
راه اندازی خط تولید واکسن ماهیان سردآبی
یکی از اقدامات ما در زمینه تولید واکسن برای ماهیان سردآبی است که از سال ۹۲ آغاز شده است
عرفان منش با بیان اینکه در حال حاضر بیماری در ماهی قزل آلا یکی از مشکلات آبزی پروری در ماهیان سردآبی است، گفت: این مشکل باعث تعطیلی مزارع پرورش قزل آلا شده و حتی قبل از این شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا نیز بوده است.

بیشتر بدانید: تولید انبوه واکسن دام و طیور و آبزیان تا پایان دولت

یکی از اقدامات ما در زمینه تولید واکسن برای ماهیان سردآبی است که از سال ۹۲ آغاز شده است و به تازگی موفق به دریافت اخذ مجوز از سازمان دامپزشکی شدیم؛ زیرساخت برای احداث خط تولید نیز در حال انجام است.
عرفان منش در خصوص واکسن گفت: ماهی‌های سردآبی دچار بیماری دهان قرمز آنتروباکتریایی (یرسینیوزیس) با عامل باکتریایی یرسینیا راکری می‌شوند که اکثر مزارع پرورش ماهی در کشور را درگیر کرده است لذا در صدد برآمدیم واکسنی برای این بیماری را به نتیجه برسانیم.
متأسفانه در هر فصلی و در هر سنی این ماهیان با این بیماری درگیر می‌شوند که این باعث خسارت‌هایی برای صنعت آبزی پروری خواهد شد؛ این بیماری خصوصاً در فصل سرما با سایر بیماری‌ها در ماهیان سردابی همراه می‌شود که این موضوع مزارع آبزی پروری را متضرر می‌کند.
با توجه به اینکه زیرساخت‌های این واکسن با حمایت معاونت علمی و فناوری و زیر نظر ستاد توسعه زیست فناوری در حال اجرایی است می‌توانیم این واکسن را به تولید انبوه برسانیم.

بیشتر بدانید: صادرات آبزیان شمال، به ۲۶ کشور دنیا در نیمه نخست سال

پیش بینی می‌شود که تا پایان سال خط تولید واکسن یرسینیوزیس برای بیماری ماهیان سردآبی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران راه اندازی شود؛ همچنین بنا داریم در این خط تولید ۳۰ میلیون دوز در سال تولید کنیم.
وی با تاکید بر اینکه اکنون دانش فنی تولید و ساخت این واکسن را به دست آورده‌ایم و برای اولین بار در مقیاس صنعتی در کشور به تولید می‌رسد، افزود: امیدواریم که مزرعه دارها برای پروش این نوع ماهیان سردآبی به دستاوردهای کشور در این زمینه‌ها اعتماد کنند و از این محصول استفاده کنند.

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: خبرگزاری مهر   /      لینک کوتاه خبر: b2n.ir/daamiran12
راه اندازی خط تولید واکسن ماهیان سردآبی
دریابست؛ ضرورتی برای احیای ذخایر آبزیان خلیج فارس

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید