رشد ۵۶ درصدی سرانه مصرف آبزیان در هشت سال گذشته
رشد ۵۶ درصدی سرانه مصرف آبزیان در هشت سال گذشته
post

رشد ۵۶ درصدی سرانه مصرف آبزیان در هشت سال گذشته

رییس سازمان شیلات ایران از رشد بیش از ۳۸ درصدی تولیدات شیلاتی در بخش صید و آبزی پروری در هشت سال اخیر خبرداد و گفت: در سال ۹۹ سرانه مصرف آبزیان کشور به ۱۳.۳ کیلوگرم رسید که نسبت به سال ۹۲ و ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید این رقم ۵۶ درصد رشد داشته است.

نبی الله خون میرزایی، درباره اقدامات این سازمان در طول هشت سال اخیر افزود: طبق آمارهای موجود در سال ۱۳۹۲ حدود ۸۸۵ هزارتن مجموع تولیدات شیلاتی کشور بود که این میزان تولید در سال ۱۳۹۹ به یک میلیون و ۲۲۲ هزارتن رسید که بیش از ۳۸ درصد رشد را  نشان می دهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: در بخش صید، در سال ۹۲ این میزان حدود ۵۱۴ هزارتن بود که در سال ۹۹ به نزدیک ۷۰۰ هزارتن رسید که نشان می دهد نزدیک ۳۵ درصد در بخش صید رشد داشته ایم.

در بخش آبزی پروری نیز در سال ۹۲ میزان تولیدات ۳۷۱  هزارتن بود که این میزان در سال ۹۹ به حدود  ۵۳۰ هزارتن یعنی ۴۳ درصد رشد رسید.

 

روند بهبود تراز تجاری و صادرات آبزیان در سال ۱۴۰۰ 

رییس سازمان شیلات ایران گفت: بنابراین طبق آمارهای ارایه شده، صادرات ما از ۳۰۴ میلیون دلار و تراز تجاری کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار سال ۹۲، در سال ۹۹ صادرات به بیش از  ۵۰۰ میلیون دلار و تراز تجاری به بالاتر از ۴۵۰ میلیون دلار رسیده است که رقم قابل توجهی است.

خوشبختانه تراز تجاری محصولات شیلاتی همواره مثبت و رو به افزایش بوده و تلاش داریم صادرات و تراز تجاری را برای سال ۱۴۰۰ بهبود دهیم.

 

رشد ۵۶ درصدی سرانه مصرف آبزیان در دولت تدبیر و امید

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره سرانه مصرف آبزیان افزود: در سال ۹۹ سرانه مصرف آبزیان کشور به ۱۳.۳ کیلوگرم رسید که نسبت به سال ۹۲ و ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید این رقم ۵۶ درصد رشد داشته است.

به گفته وی، سرانه مصرف آبزیان در سال ۱۳۹۲ نزدیک ۸.۵ کیلوگرم بوده است که این رشد مصرف بیانگر شناخت مردم از فواید محصولات شیلاتی و روند افزایش مصرف است.

افزایش ۱۵ درصدی تولید آبزیان

افزایش ۷ برابری تولید گوشت ماهیان خاویاری طی هشت سال اخیر 

در سال ۹۲ میزان تولید گوشت ماهیان خاویاری کشور ۵۶۲ تن بود که این رقم در سال ۹۹ به بیش از سه هزار و ۵۰۰ تن رسیده است که رشد ۷ برابری تولید را نشان می دهد.

 

رشد ۱۲ برابری خاویار ایران

رییس سازمان شیلات ایران گفت: با اینکه تولید خاویار جز برنامه های هدف وزارت جهاد کشاورزی نیست اما از محل پرورش و تکثیر ماهیان خاویاری طی هشت سال اخیر تولید خاویار کیفی ۱۲ برابر رشد یافته است.

به گفته وی، میزان تولید خاویار در سال ۹۲ یک تن بود که در سال ۹۹ این میزان به بیش از ۱۲ تن رسیده است.

 

کاهش واردات تخم چشم زده قزل آلا در دولت تدبیر و امید 

خون میرزایی درباره تخم چشم زده قزل آلا افزود: در دولت تدبیر و امید برای توسعه تولیدات شیلاتی علاوه بر کمیت محصول بهبود کیفیت مورد توجه قرار داشت به  طوری که با افزایش تولیدات داخلی شاهد کاهش واردات تخم چشم زده از محل واردات هستیم.

در سال ۹۲ بیش از  ۳۶۰ میلیون قطعه تخم چشم زده قزل آلا از محل واردات تامین می شد که در سال ۹۹ این رقم به ۱۲۰ میلیون قطعه در سال رسیده که نزدیک ۶۷ درصد کاهش واردات را نشان می دهد.

به گفته وی، کاهش واردات علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور به منظور حمایت از تولیدکنندگان این بخش نیز انجام شده است.

رشد ۵۶ درصدی سرانه مصرف آبزیان در هشت سال گذشته

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایرنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

13 − 8 =