رشد ۱۵ درصدی تولید میگو در کشور/ دست دلالان در قیمت گذاری میگو در بازار داخلی باز است
رشد ۱۵ درصدی تولید میگو در کشور/ دست دلالان در قیمت گذاری میگو در بازار داخلی باز است

رشد ۱۵ درصدی تولید میگو در کشور/ دست دلالان در قیمت گذاری میگو در بازار داخلی باز است

 کاهش صید و افزایش تولید میگو در سال جاری/ قیمت میگوی صادراتی در دنیا ثابت است ولی دلالان در بازار داخلی جولان می دهند

به گزارش دامیران به نقل از خبرگزاری تحلیل بازار ، ارسلان قاسمی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران، به وضع تولید و قیمت میگو پرداخت و با اشاره به دو گروه میگو، میگوی صیدی از خلیج فارس و دریای عمان و دیگری میگوی پرورشی، افزود: در استحصال میگوی صیدی از خلیج فارس و دریای عمان با کاهش روبرو بودیم، اما در تولید میگوی پرورشی امسال پیش‌بینی شده که نسبت به سال گذشته رشد داشته باشیم.

قاسمی در ادامه گفت: سال گذشته بیش از ۱۰ هزار تن میگو از دریا صید شده و حدود ۴۰ هزار تن هم تولید ما بود، پیش‌بینی شده امسال این ۱۰ هزار تن، ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کند، چون فصل صید تازه شروع شده و در بوشهر تقریباً انتهای فصل است و بعد به هرمزگان و سیستان و بلوچستان می‌رود. پیش بینی این است که نسبت به سال گذشته کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی را به صورت کلی در صید داشته باشیم . ولی در پرورش احتمالا شاهد رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی خواهیم بود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران درباره نسبت مصارف داخلی و صادراتی میگو در کشور گفت: ۷۵ تا ۸۰ درصد از میگوی ایران به کشورهای منطقه، آسیا و اروپا صادر شده و حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد به مصرف داخلی می رسد. وی گفت: بیش از ۹۰ درصد میگوی پرورشی ما صادر می‌شود و در میگوی دریایی آنچه صادرات داریم چیزی کمتر از ۵ تا ۶ درصد است. احتمالا چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد هم صادرات غیر رسمی داریم. یعنی اینکه صیاد می‌گیرد و همانجا روی دریا میفروشد.

مروری بر وضعیت تولید و معرفی میگو های پرورشی ایران

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران سپس افزود: صادرات ما به همه جای دنیا است هم کشورهای اروپایی مشتری ما هستند هم کشورهای آسیایی و هم کشورهای حوزه خلیج فارس، بیشترین حجم صادرات در میگوی پرورشی در حال حاضر به چین و روسیه است.

پتانسیل ارزآوری صادرات خوراک آبزیان در کشور ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار است

قاسمی درباره مصرف پایین میگو در کشور به علت قیمت بالای آن گفت: قیمت امسال میگوی دریایی سر اسکله در بوشهر که فصل آن تقریبا تمام می‌شود از کیلویی ۲۳۰ هزار تومان تا ۳۳۰ هزار تومان در نوسان بود.

سال گذشته نوسان زیر ۲۰۰ هزار تومان بود در میگوی پرورشی هم به دلیل افزایش هزینه‌هایی که تولیدکننده متحمل شده، پیش‌بینی این است که افزایش خیلی زیادی نسبت به سال گذشته نداشته باشیم. چون این میگو صادر می‌شود و در بازارهای جهانی قیمت ثابت است مجبور هستیم خود را با آن قیمت تطبیق دهیم. اما میگوی دریایی، چون در بازار داخل فروش می‌رود دست صیادان بازتر است. سیستم توزیع ما هم در این صنعت مانند بقیه بخش کشاورزی دچار نقصان و مشکلات عدیده است. دست دلالان در این حوزه باز است که باید حل شود. والا میگو حدود ۲۵۰ هزار تومان در هر کیلو فرآوری شود و در بازار داخل  نباید به بیشتر از کیلویی ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان برسد.

رشد ۱۵ درصدی تولید میگو در کشور/ دست دلالان در قیمت گذاری میگو در بازار داخلی باز است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: تحلیل بازار

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هفده + 10 =