کاهش مصرف آب تا یک دهم با روش‌های نوین تولید آبزیان
کاهش مصرف آب تا یک دهم با روش‌های نوین تولید آبزیان
post

کاهش مصرف آب تا یک دهم با روش‌های نوین تولید آبزیان

مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به محدودیت مصرف آب در آبزی پروری گفت: در فرایند تولید آبزیان به شیوه متراکم و فوق متراکم، مصرف آب در مقایسه با تولید آبزیان به روش سنتی به کمتر از یک دهم می رسد.

فتح‌الله ابوعلی در حاشیه برگزاری آنلاین کارگاه آموزشی پرورش متراکم ماهی افزود: تولید آبزیان به شیوه سنتی ، در خوزستان به علت کمبود آب با محدودیت ها و ممنوعیت هایی رو به رو است به همین دلیل باید به روش‌های نوین آبزی پروری روی آورد.

وی اظهار داشت:در راستای ترویج شیوه های نوین آبزی پروری، راه‌اندازی و ساخت هشت مجموعه پرورش ماهی گرمابی و سردابی در محیط متراکم و فوق متراکم در مناطق اندیکا، مسجدسلیمان، لالی، گتوند، شوشتر، بهبهان، دزفول و اندیمشک تدوین و هدف گذاری شده است.

مدیرکل شیلات خوزستان افزود:در روش پرورش متراکم با استفاده از حداقل مساحت زمین ، سایت‌های پرورش ماهی در این مناطق ساخته می‌شوند که در طول سال هشت تا ۱۰ هزار تن ماهی پرورشی در آنها تولید خواهد شد.

بیشتر بدانید: توانایی بستر های مختلف نشست باکتریایی تصفیه آب در سیستم های بسته پرورش آبزیان

وی یکی دیگر از مزایای پرورش متراکم آبزیان را ایجاد مشاغل خرد و خانگی عنوان کرد و افزود: با احداث یک استخر خانگی قابلیت پرورش ۲ تا ۲.۵تن ماهی در سال ایجاد خواهد شد.

مدیرکل شیلات خوزستان در ادامه به اهمیت برگزاری دوره‌های آموزشی پرورش ماهی در محیط متراکم و فوق متراکم اشاره کرد و گفت: کارگاه آموزش پرورش ماهی متراکم، به منظور اصلاح و توسعه زنجیره ارزش رسته شیلات با رویکرد افزایش سطح دانش و مهارت، مداخله و اثرگذاری مناسب و استفاده بهینه از منابع با هدف ایجاد اشتغال پایدار، افزایش بهره‌وری و ارزش افزوده طراحی شده است و می‌تواند در توسعه صنعت آبزی پروری در خوزستان موثر باشد.

استفاده صیادان متخلف از TNT و دینامیت و صید غیرقانونی ماهی

ابوعلی با اشاره به راه اندازی مرکز توسعه وتوان افزایی شیلات درآینده نزدیک افزود: این مرکز در قالب چهاربخش شامل آموزش و انتقال فناوری ، تحقیق و توسعه، بازار و استاندارد سازی و ارتقا کیفیت به منظور ارایه خدمات مختلف تخصصی و آزمایشگاهی درجه بندی محصولات، رتبه بندی مزارع، کارخانه‌ها و صنایع شیلاتی، ایجاد الگوهای تولید متراکم ماهی و میگو در سازه های متنوع و بومی به صورت پایلوت، توسعه آموزش های مهارتی، صادرات و ساماندهی بازارهای داخلی این مرکز ایجاد شد.

بیشتر بدانید: بیماری های تغذیه ای و محیطی پوست ماهی در پرورش آبزیان

وی عمده اهداف مرکز ملی توسعه و توان افزایی شیلات را تحلیل دینامیک اشتغال و مهارت، اولویت بندی پروژه‌های توسعه‌ای و فرصت‌های سرمایه گذاری در شیلات، ارتقای کیفیت خدمات تخصصی به ذی نفعان حوزه شیلات، ایجاد اشتغال پایدار تخصصی در راستای قانون توسعه اشتغال روستایی و عشایری، ظرفیت سازی و ایجاد هم افزایی بین دستگاه های اجرایی در راستای دستیابی به اهداف توسعه ای صنعت شیلات و ایجاد الگوی مزارع مکانیزه متراکم، فوق متراکم و پرورش در قفس ماهیان به صورت پایلوت، برای هدایت مناسب سرمایه گذاری های خرد در شیلات عنوان کرد.

شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی پرورش ماهی در محیط متراکم و فوق متراکم دغدغه ها و چالش های پیش روی آبزی پروری به روش نوین صنعتی بیان کردند.

حدود ۱۵هزار هکتار از اراضی خوزستان به کشت پرورش ماهی گرمابی به روش سنتی وجود دارد که سالانه حدود ۷۰هزار تن ماهی تولید می‌کنند.

مصرف بالای آب ، محدودیت و گرانی زمین ، تولید کم ، هزینه‌های بالای تولید ، فقدان فناوری و نوآوری از چالش‌های پیش روی پرورش دهندگان ماهی در خوزستان به روش سنتی است.

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایرنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=6419
کاهش مصرف آب تا یک دهم با روش‌های نوین تولید آبزیان

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

یازده + هفده =